Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2009 р. справа № 2а-11159/09/0570
час прийняття постанови: 11год.15хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мозгової Н. А.
при секретарі Пригода О.В.
за участю представника позивача Врублевської Т.В.
представника відповідача Деяк А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 191898,19грн., -
ВСТАНОВИВ:
09.07.2009р. Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 193446,08грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач знаходиться на податковому обліку у Слов’янської ОДПІ. Відповідач має заборгованість перед бюджетом у сумі 193446,08грн. Зазначена заборгованість утворилась внаслідок недотримання вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», відповідно до якої платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни. Просив стягнути з відповідача на користь Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції податковий борг у розмірі 193446,08грн. 09.09.2009р. позивачем було надано заяву в порядку ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, якою позивач зменшує позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у розмірі 191898,19грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому зазначає, що позовні вимоги визнає частково, а саме заборгованість за основним платежем зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 52230,85грн. визнає повністю, а заборгованість за основним платежем зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 115764,82грн., заборгованість за основним платежем зі збору за геологорозвідувальні роботи визнає у розмірі 15949,26грн. В задоволенні позовних вимог Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції в розмірі 191898,19грн. просив суд відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» 13.11.2004р. зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради та включено до ЄДРПОУ за кодом 03337119.
Відповідач має свої відокремлені підрозділи, одним із яких є «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» (зареєстровано 08.05.2008р. виконавчим комітетом Донецької міської ради ), що не є юридичною особою, але зареєстровано 11.07.2008р. в якості платника податків у Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивач звертається з даним позовом саме до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», яке є юридичною особою.
Відповідачем були надані заперечення на адміністративний позов від 27.08.2009р., в яких відповідач зазначає, що позовні вимоги визнає частково, а саме заборгованість за основним платежем зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 52230,85грн. визнає повністю, а заборгованість за основним платежем зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 115764,82грн. в той час як податковий орган просить стягнути 115934,82грн., заборгованість за основним платежем зі збору за геологорозвідувальні роботи визнає у розмірі 15949,26грн., в той час як податковий орган просить стягнути 16119,26грн. з цього виду податку, збору. Заборгованість з інших видів податків, зборів та інших платежів відповідач не визнає.
09.09.2009р. позивачем було надано заяву в порядку ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, якою позивач зменшує позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у розмірі 191898,19грн. В обґрунтування заяви зазначає, що податковий борг по комунальному податку у розмірі 297,35грн. 31.07.2009р. підприємством був сплачений та заборгованість з цього податку станом на 10.06.2009р. відсутня, тому позивач зменшує позовні вимоги на цю суму. Також, позивач зменшує суму позовних вимог по податку на землю у зв’язку з погашенням відповідачем штрафних санкцій з цього податку в повному обсязі та частковим погашенням заборгованості з основного платежу з земельного податку. Позивач зазначає, що з урахуванням самостійного погашення заборгованості з земельного податку сума боргу зменшена та складає 781,68грн.
Заборгованість відповідача з податку на землю в розмірі 781,68грн. виникла внаслідок не додержання підприємством вимог ст. 17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х-ІІ «Про плату за землю», а саме згідно розрахунку №3181 від 30.01.2009р. платник податків самостійно визначив загальну суму земельного податку за рік в розмірі 3126, 64грн., щомісячний платіж складає 260,56грн. Станом на 10.06.2009р. відповідачем не було сплачено суму земельного податку за березень-травень 2009р. у сумі 781,68грн.
Заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 115934,82грн. виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених податкових зобов’язань за наступними податковими розрахунками: №84427 від 06.02.2009р. в сумі 61883,10грн., №84420 від 06.02.2009р. в сумі 53881,01грн., уточнюючий документ №86214 від 05.03.2009р. в сумі 0,02грн., уточнюючий документ №86215 від 05.03.2009р. в сумі 0,69грн.
Згідно п.9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ №303 від 01.03.2009р. базовий податковий період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев’ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового кварталу, до органів державної податкової служби.
Термін надання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2008р. – 10.11.2008р. Підприємством, в порушення названих норм, розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за третій квартал 2008р. було надано 06.02.2009р. (розрахунок №84427 від 06.02.2009р.)
24.04.2009р. податковим органом було складено акт перевірки, в якому зазначені порушення відповідачем строків подання звітів та розрахунків №2662/15-310-36011148. На підставі даного акту перевірки та згідно п.п.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до підприємства податковим повідомленням-рішенням №0001801543/0875 від 27.04.2009р. застосовані фінансові санкцій в розмірі 170грн. Відповідачем зазначене податкове повідомлення-рішення у встановленому порядку оскаржено не було.
Відповідно до вимог Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума фінансових санкцій є узгодженою.
Заборгованість зі збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 16119,26грн. виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених податкових зобов’язань за наступними податковими розрахунками: №85895 від 10.02.2009р. в сумі 7391,82грн., №85031 від 09.02.2009р. в сумі 5092,02грн., №22180 від 07.05.2009р. в сумі 3465,42грн.
Згідно п.13-1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння, затвердженого Постановою КМУ №115 від 29.01.1999р. розрахунки збору, базовий податковий період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням корисних копалин.
Термін надання розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи за третій квартал 2008р. – 10.11.2008р. Підприємством, в порушення названих норм, розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи за третій квартал було надано 10.02.2009р. (розрахунок №85895 від 10.02.2009р.)
24.04.2009р. податковим органом було складено акт перевірки, в якому зазначені порушення відповідачем строків подання звітів та розрахунків №266/15-310-36011148. На підставі даного акту перевірки та згідно п.п.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до підприємства податковим повідомленням-рішенням №0001811543/0876 від 27.04.2009р. застосовані фінансові санкцій в розмірі 170грн. Відповідачем зазначене податкове повідомлення-рішення у встановленому порядку оскаржено не було.
Відповідно до вимог Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума фінансових санкцій є узгодженою.
Заборгованість зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 52400,85грн. виникла внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених податкових зобов’язань за наступними податковими розрахунками: №84444 від 06.02.2009р. в сумі 2051,40грн., №84544 від 06.02.2009р. в сумі 5207,40грн., №23214 від 12.05.2009р. в сумі 44972,05грн.
Згідно п.п.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до підприємства податковим повідомленням-рішенням №0001771543 від 24.04.2009р. застосовані фінансові санкцій в розмірі 170грн. Відповідачем зазначене податкове повідомлення-рішення у встановленому порядку оскаржено не було.
Відповідно до вимог Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума фінансових санкцій є узгодженою.
Заборгованість з податку на прибуток у розмірі 6661,58грн. (пеня) виникла внаслідок не своєчасної сплати підприємством самостійно визначеного до сплати податку на прибуток.
22.12.2008р. відповідачем до податкового органу надано розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства №71009 від 22.12.2008р. Підприємство самостійно визначило суму податкового зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 110231грн., термін сплати даного податкового зобов’язання становить 30.12.2008р. Уточнюючим розрахунком №85065 від 19.02.2009р. підприємством зменшено податкове зобов’язання на суму 2874,00грн., після чого сума податкового зобов’язання складає 107357,00грн.
Відповідно до п.п.16.1.2. п.16.1 ст.16 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при самостійному нарахуванні суми податкового зобов’язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, визначеного цим Законом. Оскільки, 30.12.2008р. самостійно визначений до сплати податок на прибуток сплачений підприємством не був з цієї дати почалося нарахування пені.
Відповідно до п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на сум, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
04.06.2009р. платіжним дорученням №06 відповідачем було сплачено податкове зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 107357,00грн. Однак, враховуючи, що підприємству за невчасну сплату податкового зобов’язання, визначеного розрахунком №71009 від 22.12.2008р. та уточнюючим розрахунком №85065 від 19.02.2009р. була нарахована пеня в розмірі 57,83грн., податковим органом на виконання п.п.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платіж у розмірі 107299,20грн.було спрямовано на погашення боргу з основного платежу з податку на прибуток, а сума в розмірі 57,80грн. спрямовано на погашення нарахованої пені (повідомлення щодо розподілу №105220016181498 від 04.06.2009р.) Оскільки, заборгованість з податку на прибуток, самостійно визначена платником у податковому розрахунку була сплачена ним з порушенням встановлених термінів на 156 днів (з 31.12.2008р. по 04.06.2009р.). Позивачем, на підставі ст. 16 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було нараховано пеню у розмірі 6603,78грн.
Таким чином, за підприємством рахується заборгованість з податку на прибуток з основного платежу в розмірі 57,80грн. та пені у розмірі 6603,78грн.
На виконання абз. «а», «б» п.п.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було направлено першу та другу податкову вимогу за №1/880 від 28.10.2008р. та №2/1045 від 18.12.2008р.
Таким чином, податковим органом було вжито всіх передбачених законодавством заходів щодо самостійного стягнення з відповідача зазначеної суми податкового боргу, але підприємством-боржником податковий борг сплачено не було, що негативно впливає на наповнення Державного бюджету України.
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про систему оподаткування», контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 20 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», із змінами та доповненнями, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-72, 86, 94, 158–163, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в інтересах Виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Святогірське багатогалузеве комунальне господарство» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 191898,19грн. – задовольнити.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119; 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, 38) на користь місцевого бюджету (р/р 33212811700347, код платежу 13050100, отримувач – УДК Банк ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686605, МФО 834016) заборгованість з податку на землю в розмірі 781,68грн.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119; 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, 38) на користь місцевого бюджету (р/р 33115329700077, код платежу 50080200, отримувач – УДК Банк ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686605, МФО 834016) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 115934,82грн.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119; 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, 38) на користь Державного бюджету (р/р 31310300700075, код платежу 13040100, отримувач – УДК Банк ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686605, МФО 834016) заборгованість зі збору за геологорозвідувальні роботи в розмірі 16119,26грн.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119; 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, 38) на користь Державного бюджету (р/р 31117019700075, код платежу 13020400, отримувач – УДК Банк ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686605, МФО 834016) заборгованість зі збору за спеціальне водокористування в розмірі 52400,85грн.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119; 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, 38) на користь Державного бюджету (р/р 33218806700077, код платежу 11020202, отримувач – УДК Банк ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34686605, МФО 834016) заборгованість з податку на прибуток в розмірі 6661,58грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 22 жовтня 2009 року в присутності представника позивача
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мозговая Н. А.