Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 24 листопада 2009 р. справа № 2а-16482/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Галатіної О.О. при секретарі Овчаренко О.М. за участю: представника позивача – Руденко В.В.
представника відповідача – Ганноченко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування» до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третьою особою є КБ Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто Банк» про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій, суд,-
ВСТАНОВИВ :
Відкрите акціонерне товариство «Краматорський завод важкого верстатобудування» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третьою особою є КБ Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто Банк» про скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
В обґрунтування позову позивач вказує, що 24.09.2009 р. на його адресу направлені рішення № 2130 та 2131 про застосування фінансових санкцій.
Як повідомляє позивач, у відповідності з договором банківського внеску (депозиту) № 14\Ю-Д від 07.10.2008 р., укладеного між позивачем та третьою особою, на депозитному рахунку позивача станом на 21.07.2009 р. знаходились грошові кошти в розмірі1186547,00 грн.
20.07.2009 р. позивач повідомив третю особу про намір перерахувати грошові кошти для сплати загальнообов’язкових внесків державного пенсійного страхування та були направлені платіжні доручення № 1244 від 20.07.2009 р., яким позивач надавав доручення банку перерахувати 25955,34 грн. для 2 % відрахувань з заробітної плати за червень 2009 р.; платіжне доручення № 1243 від 20.07.2009 р., яким позивач доручав банку здійснити оплату 4 % відрахувань з заробітної плати за червень 2009 р. у розмірі 3056,12 грн. і платіжне доручення № 1242, яким доручало банку здійснити оплату 33, 2% відрахувань з заробітної плати за червень 2009 р. в розмірі 400720,89 грн.
Крім того, позивач вказує, що банк доручення клієнта не виконав, а саме не перерахував грошові кошти, направлені на оплату загальнообов’язкових державних внесків.
Тому просить суд визнати недійсними спірні рішення відповідача.
В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні його позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився, просив у його задоволенні відмовити, зазначивши, що Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не регулює питань погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб зі сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування..
Розгляд справи здійснювався із фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Краматорський завод важкого верстатобудування» (ідентифікаційний код 00222999) є юридичною особою та зареєстрований 14.07.1995 р. виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області.
З наявного в матеріалах справи договору № 14\Ю-Д банківського вкладу(депозиту) – депозитна лінія від 07.10.2008 р., укладеного між третьою особою та позивачем, який є вкладником вбачається, що вкладник передає, а банк приймає на умовах цього договору грошові кошти на суму 1200000,00 грн. строком з 07.10.2008 р. до 10.10.2009 р. (п. 1.1 договору).
Відповідно до п. 2.1 договору, вкладник передає кошти банку шляхом їх безготівкового перерахування на свій вкладний (депозитний) рахунок № 26155002030011 у Краматорському відділенні ДФ КБ ТОВ «Місто Банк», код банку 335968 з власного поточного рахунку.
На підставі п. 4.2.2 вказаного договору, при зменшенні суми вкладу або дострокового повернення всієї суми вкладу вкладник повідомляє банк про свій намір в письмовій формі. Якщо вкладник повідомить банк відносно перерахування коштів на рахунок вказаний вкладником до 12-00 години, то кошти перераховуються банком в день отримання повідомлення. В разі повідомлення банку після 12-00 години, банк має право перерахувати кошти наступного банківського дня.
20.07.2009 р. позивач надіслав на ім»я третьої особи лист № 14\263, зі змісту якого видно,що позивач повідомив третю особу про дострокове повернення всієї суми вкладу та вимагає перерахувати грошові кошти на поточний рахунок № № 26155002030011 у Краматорському відділенні ДФ КБ ТОВ «Місто Банк». Термін виконання зобов’язань згідно п. 4.2.2 договору до 12-00 години.
Крім того, позивач зауважив, що грошові кошти слід направляти на відрахування, в зв’язку з граничним терміном сплати страхових внесків до ПФУ, а саме: за тарифом 33,2% в розмірі 400720, 89 грн. платіжним дорученням №1242; за тарифом 2 % в розмірі 25955,34 грн. платіжним дорученням № 1244, за тарифом 4 % в розмірі 3056,12 грн. платіжним дорученням № 1243.
При цьому, зазначений лист був одержаний представником третьої особи 20.07.2009 р.
23.09.2009 р. відповідачем було прийнято рішення № 2130 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, яким на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до позивача було застосовано штраф у розмірі 10%, що становить 41964,43 грн. та нараховано пеню в розмірі4616,09 грн. за період з 20.07.2009 р. по 31.07.2009 р.
Крім того, 23.09.2009 р. відповідачем було прийнято рішення № 2131 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, яким на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до позивача було застосовано штраф у розмірі 10%, що становить 2613,15 грн. та нараховано пеню в розмірі 287,45 грн. за період з 20.07.2009 р. по 31.07.2009 р.
Вказані рішення відповідач направив на ім»я позивача листом № 17533\04 від 24.09.2009 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем доведена правомірність прийнятих ним рішень з наступних підстав.
На підставі ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Приписами ст. 71зазначеного Закону обумовлено, що бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом. Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду встановлюється правлінням Пенсійного фонду.
Ст. 72 наведеного Закону визначені джерела формування коштів Пенсійного фонду, якими, зокрема, є страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, крім частини внесків, що спрямовується до Накопичувального фонду; кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; інші надходження відповідно до законодавства.
Як визначено ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Крім того, виключно цим Законом визначаються, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п. 1 ст. 14 вказаного Закону, страхувальниками відповідно до цього Закону є,зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно до ч. 1 ст. 15 вказаного Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
П.6ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
На підставі ст.20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 вказаного Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
В судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивачем були порушені строки сплати страхових внесків за червень 2009 р., які необхідно було сплатити до 20.07.2009 р.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до ч. 6 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Ч. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Законом України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не врегульовані питання погашення зобов’язань платників податків зі сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ситуація, яка склалась між позивачем та відповідачем не може бути врегульована нормами Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Крім того, суд додає, що з наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень вбачається, що вони були повернуті третьою особою позивачу у зв’язку з відсутністю на рахунку позивача коштів.
З огляду на викладене,суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування» до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третьою особою є КБ Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто Банк» про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій – відсутні,оскільки не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування» до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третьою особою є КБ Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто Банк» про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій – відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 24 листопада 2009 року.
Постанова виготовлена в повному обсязі 29 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Галатіна О.О.