Постанова № 6877674, 18.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2009
Номер справи
2а-18291/09/0570
Номер документу
6877674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2009 р.                                                                       справа № 2а-18291/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Ісаєнко Ю.А.

при секретарі                                                  Горюновій Л.С.

за участю

представників позивача Андрієнка О.К., Скрипник Г.Ф.,

представника відповідача                     Нікітіної Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради до Державної інспекції з енергозбереження України про визнання протиправними постанов про застосування економічних санкцій,

встановив:

Позивач, Комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради, звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергозбереження України про визнання недійсною постанови від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП-45 ЕС про застосування економічних санкцій у розмірі 232903,09 грн. та від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП-46 ЕС про застосування економічних санкцій у розмірі 18823,04 грн.

В обґрунтування Територіального управління по Донецькій області постановами від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП-45 ЕС та №15-6/09-22-057 КП-46 ЕС на підставі акту від 23.09.2009 року №15-6/09-17-057 КП до Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради застосовано енергетичний збір за перевитрати електричної енергії в розмірі 232903,09 грн. та природного газу в розмірі 18823,04 грн., всього на суму 251726,13 грн. Підставою для прийняття зазначених постанов відповідачем послугувало перевищення підприємством встановлених питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, з чим позивач не погоджується. За 2008 році планові розрахунки питомих витрат ПЕР були самостійно відкореговані підприємством згідно з п.7.12 «Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві», затверджених наказом Держкомітету України з енергозбереження від 22.10.2002р. №112. Вважає, що за таких обставин погоджувати скориговані норми питомих витрат з Держкоменергозбереження не потрібно. Під час перевірки представникам відповідача були надані всі документи, які вплинули на зміну питомих витрат та розрахунки, але вони не були взяті до уваги.

Просить суд визнати недійсними постанови від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП-45 ЕС та №15-6/09-22-057 КП-46 ЕС.

Представник відповідача надав судові заперечення, в яких посилається на те, що спірні постанови складені на підставі встановлених під час перевірки підприємства позивача фактів перевитрат природного газу та електроенергії, що відображено у акті перевірки стану використання паливно – енергетичних ресурсів теплопостачальними підприємствами №15-6/09-17-057 КП від 23.09.2009 року Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради. Вважає, що позивач не має законних підстав для самостійного коригування норм питомих витрат; таке коригування обов»язково повинно бути погоджено з НАЕР, тому скореговані питомі витрати під час перевірки не були прийняті до уваги. Вважає, що спірні постанови прийняті на підставі закону. Просить суд відмовити у задоволені позову.

У судовому засіданні, представники позивача позов підтримали, просили його задовольнити.

Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.

Комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради зареєстровано Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 15.02.1999 року як юридична особа /а.с.97/, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; одним з видів діяльності Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради є виробництва та розподілення тепла, транспортування його споживачам на опалення, гараче водопостачання і вентиляція відповідно до укладених договорів.я постачання пари та гарячої води /а.с.96/.

Державна інспекція з енергозбереження України є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується. Інспекція в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039, та наказами НАЕР; є юридичною особою.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області є територіальним органом Державної інспекції з енергозбереження України (без права юридичної особи), створеним відповідно до п. 9 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.2000, зареєстрованим у Мін’юсті України 25 вересня 2000 р. за № 653/4874, затверджено Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання ( надалі – Порядок).

Відповідно до п. 12 Порядку за результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося

Судом встановлено, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області було проведено комплексну перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів теплопостачальним підприємством Комунальне виробниче підприємство «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради, за результатами якої складено акт № 15-6/09-17-057 КП від 23.09.2009 року /а.с.106-112/.

Згідно висновків зазначеного акту за результатами перевірки встановлено, що стан енергозбереження на підприємстві не в повній мірі відповідає діючим вимогам з енергозбереження. Так, згідно розділу 8 акту «Результати перевірки», встановлено факт перевитрати ПЕР, а саме, перевищення фактичної питомої витрати електричної енергії та палива на відпуск теплової енергії над затвердженою в 2008 році. /а.с. 109-110/.

Із акту вбачається, що він підписаний тільки державними інспекторами з енергозбереження Міненко О.О. та Зіновченко В.Г. Підпис директора Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради у акті відсутній; відповідний акт відмови від підписання керівником підприємства акту перевірки не складено.

Зазначені обставини свідчать про порушення з боку посадової особи суб’єкта владних повноважень законодавчо передбаченого порядку проведення перевірки.

Відповідно до п. 15 вищевказаного Порядку рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Перший примірник постанови залишається в Інспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати.

24.09.2009 на підставі акту перевірки та відповідно до Законів України „Про енергозбереження”, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та згідно з Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000 № 1039, начальником Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області було винесено постанови про застосування економічних санкцій:

- №15-6/09-22-057 КП 45 ЕС, якою до підприємства за перевитрати електричної енергії застосовано енергетичний збір у сумі 232903,09грн.;

- №15-6/09-22-057 КП 46 ЕС якою до підприємства за перевитрати природного газу застосовано енергетичний збір у сумі 18823,04 грн./а.с.10-14/.

У судовому засіданні встановлено, що розрахунок суми економічних санкцій проведено за Методикою визначення нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів М-00013184.0.022-01, затвердженою Наказом національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 13.12.2006 року № 89 та впровадженої в практику інспекторських перевірок підприємств Наказом Державної інспекції з енергозбереження від 22.12.2006 року №285.

Порядок та правильність розрахунку сторонами не заперечується та не викликає будь-яких сумнівів у суду.

Преамбулою Закону України «Про енергозбереження» визначено поняття паливно-енергетичних ресурсів - сукупність всіх природних і перетворених видів палива та енергії, які використовуються в національному господарстві.

Підпунктами «е», «є» ст. 11 цього Закону встановлено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами; застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Згідно зі ст. 17 цього Закону за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

Статтею 20 Закону України «Про енергозбереження» норми і нормативи витрат паливно-енергетичних ресурсів в обов'язковому порядку включаються в енергетичні паспорти обладнання, режимні карти, технологічні інструкції та інструкції з експлуатації, а також у технічні умови та паспорти на всі види машин і механізмів, що споживають паливно-енергетичні ресурси. На період до введення в дію систем енергетичних стандартів допускається застосування прогресивних норм і нормативів витрат паливно-енергетичних ресурсів. Порядок установлення норм питомих витрат палива та енергії визначається Кабінетом Міністрів України. Контроль за дотриманням нормативів витрат паливно-енергетичних ресурсів здійснюється уповноваженим на те Кабінетом Міністрів України органом.

Відповідно до п. 1, 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві» від 15.07.1997 року № 786, нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві України здійснюється з метою раціонального використання та економії паливно-енергетичних ресурсів і є основою для застосування економічних санкцій за їх нераціональне використання та запровадження економічних механізмів стимулювання енергозбереження. Норми витрат паливно-енергетичних ресурсів повинні встановлюватися з урахуванням особливостей конкретного виробництва, як правило, на рівні підприємства, установи, організації. Диференціація норм за конкретними технологіями чи видами споживання здійснюється підприємством самостійно на основі міжгалузевих та галузевих методик. Ці норми не повинні перевищувати встановлених показників міжгалузевих та галузевих типових норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів для певних видів споживання.

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.10.2008 № 935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів» передбачено, що розрахунок обсягів неефективного (нераціонального) використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники нормативних значень їх витрат, що встановлені стандартами, а у разі відсутності стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії або нормативами витрат паливно-енергетичних ресурсів, проводиться у перерахунку на річне споживання, крім випадків, що підтверджені документально, за період від дня настання до їх виявлення, але не більш як за один рік від дня порушення таким суб'єктом установлених актами законодавства правил, згідно з методиками визначення та розрахунку втрат (перевитрат) паливно-енергетичних ресурсів, які затверджуються НАЕР в установленому порядку.

Згідно з пп. 1.4 п. 1 Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затверджених Наказом Держкоменергозбереження № 112 від 22.10.2002, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.11.2002 за № 878/7166, основою для запровадження економічних механізмів стимулювання енергозбереження є прогресивні показники норм питомих витрат ПЕР.

Підставою для застосування економічних санкцій та адміністративних штрафів є недотримання вимог щодо встановлення норм питомих витрат ПЕР або перевищення показників міжгалузевих та регіональних норм питомих витрат, погоджених та затверджених відповідно до пунктів 7.2 та 7.7 Положення про матеріальне стимулювання колективів і окремих працівників підприємств, організацій та установ за економію паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затвердженого спільним наказом Держкоменергозбереження та Мінекономіки від 21.06.2000 N 47/127, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.07.2000 за N 405/4626.

Відповідно до пп. 7.4 п. 7 Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затверджених Наказом Держкоменергозбереження № 112 від 22.10.2002, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.11.2002 за № 878/7166, нормуванню підлягають усі види продукції і робіт, передбачені номенклатурою за статистичною звітністю, форма N 11-МТП, затверджена наказом Держкомстату України від 05.07.2006 N 300, та інші види основної продукції підприємства з розрахунку охоплення нормуванням не менше 95 % кожного з видів споживаних купованих ПЕР при віднесенні норм до натуральних або умовних (зведених) одиниць вимірювання обсягів виробництва продукції відповідно до вимог розділу 4.

Судом встановлено, що наказом Головного управління житлово-комунального господарства № 34 від 29.05.2008 року затверджено норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на 2008 рік для КВП «Краматорська тепломережа» по електроенергії - у розмірі 38,38 кВт.год/Гкал; по паливу – 159,97 кг.у.п./Гкал.; зазначені питомі витрати погоджені з НАЕР, що не заперечується сторонами у судовому засіданні (а.с. 32).

Як вбачається із акту перевірки, у 2008 році встановлена норма питомих витрат палива (газ) дорівнювала 159,97, фактичні витрати склали 160,19; встановлена норма питомих витрат електроенергії – 38,38. у той час як фактичні витрати складають 41,6 (а.с. 26).

Згідно із норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні, затверджені державним комітетом України по житлово-комунальному господарству 14 грудня 1993 року, позивачем здійснено розрахунок перевитрат електроенергії на 2008 рік /а.с.35-92/.

Комунальним виробничим підприємством «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради о надано звіт за формою 11-МТП до Державного статистичного спостереження про результати використання палива, теплоенергії за 2008 рік, з поясненням щодо питомої норми витрат електричної енергії та палива на одиницю продукції за звітний період, що перевищують питомі норми за аналогічний період попереднього року, та дорівнюють : по паливу – 160.19 (попередній період – 159,98), по електроенергії – 41,6 9попередній період – 40,97) /а.с.29-31/.

Згідно пояснювальної записки до форми № 11-МТП за 2008 рік збільшення питомої норми по паливу викликано уточненням техніко-економічних показників по котельні м.Тореза 17 після устаткування нового котла КСВ а 1.25, що призвело до підвищення питомої витрати по котельні відносно запланованої; збільшення питомої витрати по електроенергії викликано більш високою температурою зовнішнього повітря (+3,1 градус С) у порівнянні із очікуваною (+2,2 градусів С), що потягло зменшення вироблення теплоенергії при незначній зміні витрат електричної енергії (а.с.31).

15.09.2009 року наказом Головного управління житлово-комунального господарства № 45 у зв»язку із залежністю питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів від обсягів виробництва та погодних умов, суттєвого зменшення обсягів виробництва через підвищення фактичної температури зовнішнього повітря за опалювальний період у 2008 році на 3 градуси С у порівнянні із розрахунковою температурою зовнішнього повітря (-1,8 градусів С) до відома комунальних підприємств доведено скореговані загальновиробничі норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на 2008 рік на послуги комунальних підприємств і організацій; по КВК «Краматорська тепломережа» скореговані питомі витрати склали: по електроенергії – 41,6, по паливу – 160,2 (а.с. 33).

Відповідно до пункту 7.12 «Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних витрат ресурсів у суспільному виробництві» затвердженого наказом Державного комітету від 22 жовтня 2002 року №112 допускається коригування встановлених затверджених норм питомих витрат ПЕР у разі суттєвої залежності їх від обсягів виробництва, погодних та інших зовнішніх факторів об’єктивного характеру.

Таким чином, із зазначеної норми вбачається, що підприємство самостійно вносить корективи і відповідно розраховує норми питомих витрат та таке корегування не потребує додаткового погодження з НАЕР.

Отже, за обставинами даної справи у відповідача були відсутні підстави для застосування до позивача санкцій, пов’язаних із перевитратами електричної енергії та палива через перевищення фактичних питомих норм у зв»язку із тим, що фактично таке перевищення не мало місця.

На думку суду, відповідач не довів, що позивачем було порушено будь-які вимоги законодавства при визначенні та корегуванні загальновиробничих норм питомих витрат палива, теплової та електричної енергії на 2008 рік, у тому числі й вимоги Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням наведеного позов підлягає задоволенню, у зв»язку із чим відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними і скасувати постанови від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП 45 ЕС про застосування економічних санкцій у розмірі 232903,09 грн. та від 24.09.2009 року №15-6/09-22-057 КП 46 ЕС про застосування економічних санкцій у розмірі 18823,04 грн.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради до Державної інспекції з енергозбереження про визнання протиправними постанов про застосування економічних санкцій – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної інспекції з енергозбереження (Територіальне управління по Донецькій області) від 24 вересня 2009 року № 15-6/09-22-057 КП -45 ЕС про застосування до Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради енергетичного збору за перевитрати електричної енергії у сумі 232903,09 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної інспекції з енергозбереження (Територіальне управління по Донецькій області) від 24 вересня 2009 року № 15-6/09-22-057 КП -46 ЕС про застосування до Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради енергетичного збору за перевитрати природного газу у сумі 18823,04 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального виробничого підприємства «Краматорська тепломережа» Краматорської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину у присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 23.11.2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Ісаєнко Ю.А.