
Справа № 496/405/17
Провадження № 2-а/496/51/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2017 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого - судді Дранікова С.М.
При секретарі - Камочкіної А.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради».
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позов у повному обсязі та просили його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За змістом ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Як передбачено пунктом 1 частини 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно пункту 1 частини 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Із вищезазначеного слідує, що дана справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року, підсудна Біляївському районному суду Одеської області як адміністративному суду.
Заслухавши обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Нормою ст. 5 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно частини 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом було встановлено, що 27 січня 2017 року відбулась сесія Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, на якій було прийняте оскаржуване рішення № 243-VII «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області». В оскаржуваному рішенні зазначено, що відповідно до ст. 25 п.3 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши доповідь та пропозицію депутата Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області Рудоманенка О.Т. про те, що виконавчий комітет не звітував про свою діяльність перед радою протягом року та у зв?язку з чисельними скаргами щодо порушення законодавства у сфері доступу до публічної інформації, неналежним виконанням своїх обов?язків та повноважень, які передбачені главою 2 розділу 2 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», невиконання рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 13 вересня 2016 року № 183- VII «Про звіт виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» Нерубайська сільська рада вирішила: 1) розпустити виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, кількісний та персональний склад якого був затверджений рішенням сесії Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 03 - VII від 03.11.2015 року із змінами та доповненнями рішеннями сесії Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 08 - VII від 13.11. 2015 року, № 12 - VII від 21.11.2015 року, № 84 - VII від 29.03.2016 року, № 136 - VII від 19.05.2016 року; 2) Нерубайському сільському голові Юрківському В.Л. у місячний термін сформувати та подати на затвердження сесії ради новий кількісний та персоноальний склад виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області відповідно до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 3) контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради по законності, захисту прав громадян.
Після прийняття Нерубайською сільською радою Біляївського району Одеської області рішення № 183 - VII від 13 вересня 2016 року «Про звіт виконавчого комітету Нерубайської сільської ради», в подальшому на розгляд сесій (позачергових сесій) дане питання до прийняття 27.01.2017 року оскаржуваного рішення № 243-VII «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» не виносилось, про що свідчать порядки денні сесій сьомого скликання Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 13.09.2016 року, 20.10.2016 року, 04.11.2016 року, 23.12.2016 року.
Крім того, з рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 275 - VII від 28 березня 2017 року «Про звіт роботи виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» вбачається, що відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши звіт голови виконавчого комітету про роботу виконавчого комітету, Нерубайська сільська рада вирішила роботу виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області визнати задовільною.
Відповідно до п.8 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради і головує на пленарних засіданнях ради. В сформованому порядку денному сесії сьомого скликання Нерубайської сільської ради відсутня інформація про те, що на розгляд сесії виносилось питання про розпуск виконавчого комітету.
Згідно ст. ст. 19, 140 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно ч. 1, 4, 5, 7, 10, 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Утворення виконавчого органу, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішується ними за поданням сільського, селищного, міського голови ( п.3, 4, 5, 6 частини першої статті 26, пункти 4,5,6 чаастини третьої Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Висновки з даного питання містяться в Рішенні конституційного суду України № 1-рп/2000 від 9 лютого 2000 року.
Наведені відповідачем доводи в обґрунтування своїх заперечень та додані на їх обґрунтування докази не спростовують доводів позовної заяви. Відповідач не довів у суді правомірності прийнятих ним оспорюваних рішеннь, за таких обставин суд приходить до висновку, про необхідність задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.
Таким чином суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову, так як оспорюване рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» було прийняте із порушенням процедури прийняття рішень, жодні негативні результати діяльності виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області належними доказами не доведені та навіть за їх наявності не були підставою для прийняття оспорюваного рішень, чим було суттєво порушено вимоги Закону.
Конвенція з прав та основоположних свобод людини від 04.11.1950 року, була ратифікована Законом України N 475/97-ВР, від 17.07.97, та відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Відповідно до ст.8 Конституції України, ст.8 КАС України та ч.1, ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно п. 53 Рішення ЄСПЛ по справі «Федорченко та Лозенко проти України» (заява №387/03); при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом»; тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.
Згідно із п.52 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Щокін проти України» (заяви №№ 23759/03 та 37943/06), від 14 жовтня 2010року, яке набуло статусу остаточного 14 січня 2011року, тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy) (№ 1) [ВП], № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V).
Відповідно ч. 1 та п.1 ч. 2 ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.
Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006 року, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Крім того, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( Постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).
Відповідно до приписів ч. 1 ст.244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Керуючись ст.ст. 9,10,70,112,128,159,161,163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області №243-VII від 27 січня 2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської Ради»
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня проголошення або отримання її копії.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області Драніков С.М.