Копія
Справа № 822/2307/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача Андрійчук І.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання відмов протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом від 10.08.2017 року, в якому вказує на порушення відповідачем Земельного Кодексу України та її прав, і просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні ОСОБА_5 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, викладену у листі М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року та листі 151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 року; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_5 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж обставини та докази, які вказані у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні, просила позов залишити без задоволення, про що надала письмові заперечення від 28.08.2017 року, які підтвердила в суді (стор. 25-27 справи). Додатково пояснила, що 06.09.2017 року наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за №174, земельну ділянку на яку претендує позивач включено до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО, докази чого надані суду.
Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази по справі, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10.09.2014 р. №442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Згідно з п.7 зазначеного Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Абзацом 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Листом № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року за підписом першого заступника начальника Петровського П.А., у відповідь на заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звертається позивач, передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити клопотання немає можливості (стор. 11 справи).
Згідно з листом № 151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 року за підписом в.о. начальника Вжешневського О.В., у відповідь на звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області повідомлено, що місце розташування запитуваної земельної ділянки не відповідає схемі планування території Хмельницької області, яка затверджена рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 22.12.2015 року №9-2/2015 (стор. 53 справи).
Отже, позивач двічі подавав відповідачу заяви від 29.03.2017 року та від 17.05.2017 року, з проханням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області і всі документи, передбачені нормами ЗК України, а саме: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки (стор. 56, 59 справи), які були вирішені посадовими особами відповідача, відповідно 27.04.2017 і 04.07.2017 з порушенням вимог закону, враховуючи наступне.
Так, рішення про відмову за № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року є незаконним, адже в суді встановлено, що на момент його прийняття, земельна ділянка на яку претендував позивач, не була передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, і це в суді підтвердив представник відповідача, і не міг суду пояснити, чому у відмові вказано неправдиву підставу цієї відмови.
У рішенні про відмову за №151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 року, яке прийнято з порушенням місячного строку (ч. 3 ст. 123 ЗК України), підставою відмови вказано, що місце розташування запитуваної земельної ділянки не відповідає схемі планування території Хмельницької області, яка затверджена рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 22.12.2015 року №9-2/2015 ( стор. 64 - 65 справи), що також не відповідає дійсності, так як цим рішення тільки затверджено Схему планування території Хмельницької області, яка не вказує на заборону отримання права на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки із заявою про що звернувся позивач і не стосується цієї земельної ділянки. Відповідач у письмовому запереченні та у суді, також вказує нову підставу відмови позивачу, а саме, що ця земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 є в межах земель колективної власності КСП ім. Черняховського Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, чому суд дає критичну оцінку, так як: 1) відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних оіб-підприємців та громадських формувань станом на 08.09.2017, КСП ім. Черняховського не зареєстровано, а Товариство з обмеженою відповідальністю імені Черняховського ( ідентифікаційний код 30906275) зареєстровано в реєстрі 27.03.2000 і не має доказів права власності чи користування цією земельною ділянкою (стор. 69 - 76 справи); 2) Інформацією щодо земельної ділянки, яка розташована в межах НОМЕР_1, що надається Державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіального органу стверджено, що ця земельна ділянка не перебуває в користуванні (власності) третіх осіб, її цільове призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства, форма власності - державна власність ( стор. 54 справи). Цим, також спростовуються доводи представника відповідача надані в суді про те, що ця земля віднесена до земель призначених для урбанізації. При цьому, судом встановлено, що для земельних ділянок, які межують із земельною ділянкою на яку претендував позивач наказами за підписом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневського О.В. №22-13119-СГ від 19.06.2017 і №22-18165-СГ від 31.08.2017 затверджено проекти із землеустрою та надані земельні ділянки у власність відповідно громадянам ОСОБА_10 і ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області ( стор. 89 - 90 справи). Тобто, за однакових обставин при вирішенні питань надання дозволу на розробку проектів землеустрою земельних ділянок, які знаходяться в одному кварталі, посадовою особою Вжешневським О.В. прийнято прямо протилежні рішення для інших громадян, що на думку суду, може вказувати на зловживання цієї посадової особи і потребує додаткової перевірки і реагування, про що суд постановляє окрему ухвалу. Більше цього, протягом 2016 року іншим в.о. начальника ОСОБА_12 були, також надані дозволи на розробку проектів землеустрою земельних ділянок, які знаходяться в цьому кварталі, громадянам ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 ( стор. 95 - 110 справи).
Щодо 2-ї позовної вимоги, суд вважає, що вона не може бути задоволена, адже на момент прийняття рішення судом першої інстанції, відповідач наказом №174 від 06.09.2017 "Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО", включив земельну ділянку на яку претендував позивач до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО ( стор. 111 справи), що відповідно з урахуванням вимог ч.3 ст.123 ЗК України є підставою для відмови у задоволенні його заяви від 17.05.2017, яку він просить зобов"язати відповідача повторно розглянути.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.
Визначальним принципом правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з"ясування всіх обставин у справі і обов"язок суб"єкта владних повноважень, який заперечує проти позову, доказувати правомірність своїх дій чи рішень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем частково доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог про незаконність відмов за № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року і за №151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 року, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ЗК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 122, 158-163, 167, КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними відмови Головного Управління Держгеокадасту у Хмельницькій області у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, які оформлені листами за № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року та №151/0-7125/6-17 від 04.07.2017.
В решті позовних вимог відмовити.
Винести окрему ухвалу щодо посадових осіб Головного Управління Держгеокадасту у Хмельницькій області, які приймали оскаржувані рішення.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 11.09.2017.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович