Копія
Справа № 822/2307/17
ОКРЕМА УХВАЛА
08 вересня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретарі Яворській І.Ю. за участі:представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача Андрійчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання відмов протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2307/17, адміністративний позов задоволено частково. Визнані протиправними відмови Головного Управління Держгеокадасту у Хмельницькій області у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, які оформлені листами за № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року та №151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 і відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.
У суді було встановлено, що відповідач двічі приймав рішення по заявах громадянки ОСОБА_5 від 29.03.2017 і від 27.04.2017 і ці рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листа, прийняті посадовими особами з порушенням вимог закону.
Так, листом № М-8795/0-3390/6-17 від 27.04.2017 року за підписом першого заступника начальника ОСОБА_6, у відповідь на заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області повідомлено, що земельна ділянка, з приводу якої звертається позивач, передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а тому задовольнити клопотання немає можливості (стор. 11 справи). Однак, в суді встановлено, що на момент його прийняття, земельна ділянка на яку претендував позивач не була передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, що в суді підтвердив представник позивача і не міг суду пояснити чому у відмові вказано неправдиву підставу цієї відмови.
Згідно з листом № 151/0-7125/6-17 від 04.07.2017 року за підписом в.о. начальника Вжешневського О.В., у відповідь на звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0 га, розташованої за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області повідомлено, що місце розташування запитуваної земельної ділянки не відповідає схемі планування території Хмельницької області, яка затверджена рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 22.12.2015 року №9-2/2015 (стор. 53 справи). Це рішення прийнято з порушенням місячного строку (ч. 3 ст. 123 ЗК України), а підставою відмови вказано, що місце розташування запитуваної земельної ділянки не відповідає схемі планування території Хмельницької області, яка затверджена рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 22.12.2015 року №9-2/2015 ( стор. 64 - 65 справи), що не відповідає дійсності, так як цим рішення тільки затверджено Схему планування території Хмельницької області, яка не вказує на заборону отримання права на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки із заявою про що звернувся позивач і не стосується цієї земельної ділянки. Відповідач у письмовому запереченні та у суді його представник, також вказував нову підставу відмови позивачу, а саме, що ця земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 є в межах земель колективної власності КСП ім. Черняховського Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, чому суд дає критичну оцінку, адже: 1) відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 08.09.2017, КСП ім. Черняховського не зареєстровано, а Товариство з обмеженою відповідальністю імені Черняховського ( ідентифікаційний код 30906275) зареєстровано в реєстрі 27.03.2000 і не має доказів права власності чи користування цією земельною ділянкою (стор. 69 - 76 справи); 2) Інформацією щодо земельної ділянки, яка розташована в межах НОМЕР_1, що надається Державним кадастровим реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіального органу стверджено, що ця земельна ділянка не перебуває в користуванні (власності) третіх осіб, її цільове призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства, форма власності - державна власність ( стор. 54 справи). Цим, також спростовуються доводи представника відповідача надані в суді про те, що ця земля віднесена до земель призначених для урбанізації. При цьому, судом встановлено, що для земельних ділянок, які межують із земельною ділянкою на яку претендував позивач наказами за підписом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневського О.В. №22-13119-СГ від 19.06.2017 і №22-18165-СГ від 31.08.2017 затверджено проекти із землеустрою та надані земельні ділянки у власність відповідно громадянам ОСОБА_8 і ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області ( стор. 89 - 90 справи). Тобто, за однакових обставин при вирішенні питань надання дозволу на розробку проектів землеустрою земельних ділянок, які знаходяться в одному кварталі, посадовою особою Вжешневським О.В. прийнято прямо протилежні рішення для інших громадян, що на думку суду, може вказувати на зловживання цієї посадової особи і потребує додаткової перевірки і реагування, про що суд постановляє окрему ухвалу. Більше цього, протягом 2016 року іншим в.о. начальника ОСОБА_10 були, також надані дозволи на розробку проектів землеустрою земельних ділянок, які знаходяться в цьому кварталі, громадянам ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 ( стор. 95 - 110 справи).
Підпунктом 1 - 2 пункту 5 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМ України від 14.01.2015, № 15 (далі - Положення №15) визначено, що Держгеокадастр з метою організації своєї діяльності:1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті Держгеокадастру, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління; 2) здійснює добір кадрів в апарат Держгеокадастру та на керівні посади в його територіальні органи, на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери його управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру та його територіальних органів.
Згідно з п.9 Положення №15, Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Положення №15, голова Держгеокадастру в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру. Згідно з підпунктом 16 цього ж пункту, вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, встановлені судом порушення посадових осіб Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, а саме першим заступником начальника ОСОБА_6 і в.о. начальника ОСОБА_21, як і можливо інших при вирішенні заяв громадянки ОСОБА_22 потребують додаткової перевірки з прийняттям відповідного рішення щодо винних осіб. Адже, посадові особи: 1) не повинні вказувати у своїх рішеннях неправдиву інформацію; 2) при вирішенні заяв дотримуватись місячного стоку, що визначено ст.123 ЗК України; 3) не надавати перевагу одним особам перед іншими без законних на те підстав, адже 10-ти громадянам за однакових обставин було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою і відмовлено позивачу у цьому з надуманих і незаконних підстав, що встановлено судом, та що може вказувати на зловживання посадових осіб при прийнятті цих рішень.
Згідно з ст.166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 165, 166 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру перевірити діяльність посадових осіб Головного Управління Держгеокадасту у Хмельницькій області на предмет дотримання ними вимог законодавства при вирішення заяв громадянки ОСОБА_5 з урахуванням обставин, встановлених у справі 822/2307/17, вирішивши питання притягнення винних до відповідальності.
Копії ухвали надати сторонам, повний текст якої виготовлено 11.09.2017 року та Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру ( 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення,3) для організації виконання. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович