Постанова № 6874460, 10.11.2009, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
2-а-13937/08
Номер документу
6874460
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2009 р. Справа № 2-а-13937/08

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Гонтарука Віктора Миколайовича,

При секретарі судового засідання: Зелінській Ірині Василівні

За участю представників сторін:

позивача: Рибака Ю.І.

відповідача: Обертюх Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданніматеріали справи

за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області

до: ВАТ "АК Вінницяобленерго" - структурна одиниця "Замостянські ЕМ"

про: примусове стягнення економічних санкцій

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області до ВАТ "АК Вінницяобленерго" - структурна одиниця "Замостянські ЕМ" про примусове стягнення економічних санкцій згідно рішення Держцінінспекції від 11.12.2007 року №ІЦ-02-12/88 в сумі 9804 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за порушення ВАТ "АК Вінницяобленерго" - структурна одиниця "Замостянські ЕМ" вимог Постанови НКРЕ від 19.07.2005 року №259 "Тарифи на електроенергію, диференційовані за періоди часу" Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області у відповідності до ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" було прийнято рішення від 11.12.2007 року №ІЦ-02-12/88 щодо примусового стягнення з відповідача економічних санкцій в сумі 9804 грн.

Оскільки кошти відповідачем в добровільному порядку не сплачені, Державна інспекція з контролю за цінами у Вінницькій області звернулась до суду із зазначеними позовними вимогами.

Ухвалою від 09 грудня 2008 року провадження по справі було відкрито.

В ході судового засідання 20.01.2009 року представником відповідача заявлено клопотання щодо зупинення провадження по даній справі, оскільки в Київському апеляційному адміністративному суді знаходиться на розгляді апеляційна скарга ВАТ "АК Вінницяобленерго" СО "Замостянських ЕМ" по справі Вінницького окружного адміністративного суду №2-а-7/08 за позовом ВАТ "АК Вінницяобленерго" до Державної інспекції з контрою за цінами у Вінницькій області про скасування рішення ДІКЦ від 11.12.2007 року №1Ц-02-12/88, предмет спору якої нерозривно пов'язаний з предметом спору даної справи. Заявлене клопотання було судом задоволено, а провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по вищевказаній адміністративній справі.

16.10.2009 року до суду від представника позивача надійшло клопотання щодо поновлення провадження у адміністративній справі №2-а-13937/08 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області до ВАТ "АК Вінницяобленерго" - структурна одиниця "Замостянські ЕМ" про примусове стягнення економічних санкцій, оскільки Київським апеляційним адміністративним судом розглянуто справу №2-а-7/08 за позовом ВАТ "АК Вінницяобленерго" до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про скасування рішення ДІКЦ від 11.12.2007 року №1Ц-02-12/88 - апеляційну скаргу ВАТ "АК Вінницяобленерго" СО "Замостянських ЕМ" залишено без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14.04.2008 року залишено - без змін. Дане рішення суду набуло законної сили. В підтвердження зазначеного надана ухвала суду апеляційної інстанції від 29.09.2009 року. Враховуючи зазначене, судом відповідно до ч. 5 ст. 156 КАС України провадження по справі поновлено.

В судовому засідання 10.11.2009 року представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини та докази, зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача вимоги позову не визнала з підстав, викладених в запереченнях від 02.11.2009 року за вх.№18019. Зокрема нею зазначено наступне.

З 06.11.2007 р. по 03.12.2007 року Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області проведено перевірку додержання дисципліни цін та застосування тарифів на електроенергію структурною одиницею Замостянські ЕМВАТ АК Вінницяобленергоза період з 01.01.2006 року по 01.11.2007 року. За результатами перевірки 03.12.2007 року відповідачем був складений акт від 03.12.2007 року, в якому зазначено, що СО Замостянські ЕМВАТ АК Вінницяобленергопо відношенню до споживачів - юридичних осіб порушили дисципліну цін шляхом неправильного застосування такрифів. На підставі даного акту Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області прийнято рішення № ІЦ-02-12/88 від 11.12.2007 року про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у вигляді сплати: 3268 грн. у дохід державного бюджету додатково стягнутих коштів за різницю в тарифах; 6536 грн. штрафу у дохід державного бюджету.

Відповідач вважає таке рішення безпідставним і таким, що суперечить чинному законодавству з наступних підстав. Так, в жовтні 2007 року інженером по розрахунках Дверницькою Є.В. по групі непромислових споживачів П класу замість тарифу 0,3614 кВт\год. було помилково занесено тариф 0,3814 кВт\год. При складанні звіту за жовтень 2007 року ця помилка була виявлена самостійно працівником СО Замостянські ЕМ, одразу ж була виправлена і зроблено відповідний перерахунок по кожному споживачу та складено реєстр перерахувань для внесення коригування у розрахунках. На час складання акту відповідачем від 03.12.2007 року позивачем було відкореговано, перераховано та повернуто споживачам додатково отримані кошти 3268 грн.

Станом на 01.11.2007 року споживачам групи непромислових споживачів П класу (напівпік) проведено правильне нарахування по тарифу 0,3814 грн. за 1 кВт\год., але під час розрахункового періоду з 15.11.2006 року по 25.11.2007 року цим споживачам проведено коригування та зменшено нарахування на суму 3268 грн.

В даному випадку виявлено недоотримання коштів за реалізовану електроенергію, а не одержання необгрунтованої виручки.

З огляду на вищевкикладене СО Замостянські ЕМВАТ АК Вінницяобленерговважають, що порушення дисципліни з їх боку не було, а тому для застосування економічних санкцій у Державної інспекції з контрою за цінами у Вінницькій області немає підстав.

В судовому засіданні 10.11.2009 року представник відповідача заявила клопотання щодо допиту в якості свідка спеціаліста - представника СО Замостянські ЕМВАТ АК Вінницяобленерго. Однак судом при вирішенні даного клопотання було з"ясовано, що пояснення даного свідка тільки підтвердять позицію відповідача, не надаючи при цьому інших, важливих при розгляді справи, доказів. Враховуючи вказане, судом відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача щодо допиту свідка.

Розглянувши адміністративну справу у відкритому судовому засіданні, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А 00 № 143581, 20.07.2004 року Відкрите акціонерне товариство Акціонерна компанія Вінницяобленергозареєстрована як юридична особа, ідентифікаційний код 00130694.

СО Замостянські ЕМздійснюють свою діяльність відповідно до Положення про структурну одиницю, яке затверджене загальними зборами акціонерів ВАТ АК Вінницяобленерго.(Протокол №3 від 25.11.1999 року погоджено Вінницькою обласною державною адміністрацією. Реєстраційний номер 54 від 15.02.2000 року.)

Відповідно до довідки №643 з ЄДРПОУ СО Замостянські ЕМВАТ АК Вінницяобленерго надано ідентифікаційний код 25512876, правовий статус - без права юридичної особи.

Згідно акту перевірки від 03.12.2007 року, на підставі посвідчень, виданих Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області 06.11.2007 року № 1174, старшим державним інспектором Ремішевською С.С., проведена перевірка Замостянських електричних мереж ВАТ АК Вінницяобленергоз 06.11.2007 року по 03.12.2007 року за період з 01.01.2006 року по 01.11.2007 року. Перевірку проведено відповідно до п.19 Плану роботи Держцінінспекції на ІІ півріччя 2007 року. Перевіркою розрахунків за електроенергію та звітів електропостачання, оборотних відомостей по розрахунках за спожиту електроенергію із споживачами за жовтень 2007 року по групі непромислових споживачів ІІ класу, по яких застосовуються тризонні тарифи, диференційовані за періодами часу встановлено застосування завищеного тарифу 38,14 коп./кВт/год. замість 36,14 коп./кВт/год. (постанова НКРЕ від 19.07.2005 року № 529). В результаті застосування завищеного тарифу по групі непромислових споживачів ІІ класу в жовтні 2007 року різниця в тарифах становить 3268,54 грн. (без ПДВ), що являється необґрунтовано отриманою виручкою.

На підставі вказаного акту перевірки, рішенням заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області Гандзюка М.В. № ІЦ-02-12/88 від 11.12.2007 року, за порушення вимог постанови НКРЕ від 19.07.2005 року № 529, керуючись ст. 14 Закону України Про ціни і ціноутворення, вирішено вилучити у ВАТ АК Вінницяобленергов дохід державного бюджету 3268 грн. та 6536 грн. (загальна сума - 9804 грн.)

Відповідно до ст. 8 Закону України Про ціни та ціноутвореннядержавне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Згідно ст. 13 Закону України Про ціни та ціноутвореннядержавний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Згідно Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, державна інспекція з контролю за цінами (далі- Держцінінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п. 1 ). Держцінінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономіки, а також цим Положенням (п. 2). Основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів (п. 3). Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування (п. 4). Держцінінспекція має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами (п. 5). Начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення (п. 6).

У відповідності до ст. 14 Закону України Про ціни та ціноутвореннявся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Згідно Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.01 N 298/519, відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю (п.п.1.3).

Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються (п.п. 1.4.). Необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється, при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства (п.п 2.1.). Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами (п.п. 3.1.)

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2009 року при розгляді адміністративної справи №2-а-7/08 за позовом ВАТ "АК Вінницяобленерго" до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про скасування рішення ДІКЦ від 11.12.2007 року №1Ц-02-12/88 встановлено правомірність винесення Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області рішення від 11.12.2007 року №1Ц-02-12/88.

Таким чином, з урахуванням пояснень сторін та наданих доказів по справі, суд приходить до висновку щодо правомірності вимог позивача про стягнення економічних санкцій на загальну суму 9804 грн., що вказані в даному рішенні.

Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

З огляду на матеріали справи суд дійшов висновку, щодо обгрунтованості позовних вимог та їх відповідності дійсним обставинам справи та законодавству, а тому позов підлягає задоволенню з розподілом судових витрат за правилами 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

Стягнути з ВАТ "АК Вінницяобленерго" - структурна одиниця "Замостянські ЕМ" (вул.Гніванське шосе №1, м. Вінниця, 21008, п/р №26009350001 в ВФ Енергобанку м. Вінниці, код ЄДРПОУ - 25512876, МФО 302731) на користь Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе,7, м. Вінниця, 21100) до Державного бюджету України відповідно до Закону "про Державний бюджет України на 2008 рік" (код 34701209, р/р 31119106700071, ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, код платежу 21081100) в примусовому порядку економічні санкції згідно рішення Держцінінспекції від 11.12.2007 року №ІЦ-02-12/88 в сумі 9804 грн. (дев"ять тисяч вісімсот чотири гривні).

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 16.11.09

СуддяГонтарук Віктор Миколайович