
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/299/16-ц
Категорія 42
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
30 серпня 2017 року Печерський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Писанця В.А.,
при секретарі Лапцун В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Київенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2016 року публічне акціонерне товариство «Київенерго» звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 та просив стягнути з відповідача на свою користь вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією у розмірі 7 387,02 грн. та судовий збір в розмірі 1 218,00 грн.
Обґрунтовує позов тим, що відповідач мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії. 20 листопада 2013 року під час перевірки працівниками позивача за адресою відповідача виявлено, що при включенні навантаження лічильника механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюється, спожита електроенергія не враховується. Про самовільне підключення до електричної мережі з порушенням схеми обліку складено Акт порушень № 24610. Вартість електричної енергії, не врахованої внаслідок порушення ПКЕЕН становить 7 387,02 грн. та станом на 13 лютого 2014 року не сплачена відповідачем. Ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 13 листопада 2015 року у справі №757/31819/15-ц у прийнятті заяви ПАТ «Київенерго» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за не обліковану енергію, керуючись п. 2 ч. 3 с. 100 ЦПК України відмовлено. Внаслідок чого позивач був змушений звернутись до суду із вказаним позовом.
У судове засідання представник позивача та відповідач не з'явились, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача про розгляд справи у його відсутність, у якому проти ухвалення заочного рішення він не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 про час і місце судового розгляду повідомлявся за відомим місцем його проживання, зареєстрованим у встановленому законом порядку у відповідності до вимог статтей 75,76 ЦПК України. В судове засідання не з'явився, письмових заперечень на спростування доводів позивача не надав.
Судом за згодою позивача проведено заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 мешкає в АДРЕСА_2 та на його ім'я відкрито у публічному акціонерному товаристві «Київенерго» особовий рахунок споживача електричної енергії НОМЕР_2.
20 листопада 2013 року під час перевірки працівниками позивача за адресою відповідача виявлено, що при включенні навантаження лічильника механізм лічильника не враховує електроенергію, покази електролічильника не змінюється, спожита електроенергія не враховується.
Про самовільне підключення до електричної мережі з порушенням схеми обліку складено Акт порушень № 24610.
Вартість електричної енергії, не врахованої внаслідок порушення ПКЕЕН становить 7 387,02 грн. та станом на 01 серпня 2015 року не сплачена відповідачем, внаслідок чого позивач був змушений звернутись до суду із вказаним позовом.
Ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 13 листопада 2015 року у справі №757/31819/15-ц у прийнятті заяви ПАТ «Київенерго» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за не обліковану енергію, керуючись п. 2 ч. 3 с. 100 ЦПК України відмовлено.
Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України та Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999 року, і Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 листопада 1999 року № 1416.
Відповідно до чч. 1 та 2 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Водночас, п. 3 Правил користування електричною енергією для населення затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (надалі також - Правила № 1357)споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричної енергії між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки.
Як зазначається у п. 7 Правил № 1357 новий наймач (власник) квартири або іншого об'єкта повинен звернутися до енергопостачальника для укладення договору про користування електроенергією.
Пунктом 9 Правил № 1357 визначено, що споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається, крім випадків передбачених цими Правилами.
Відповідно до п. 10 Правил № 1357, засіб обліку повинен мати пломбу з відбитком повірочного клейма територіального органу Держспоживстандарту та пломбу з відбитком клейма або логотипу енергопостачальника.
Відповідно до п. 18 Правил № 1357, якщо виникає необхідність тимчасового використання електричної енергії для виконання споживачем робіт протягом декількох годин або діб і встановлення приладу обліку недоцільно або неможливо, споживач повинен звернутися за відповідним дозволом на тимчасове безоблікове використання електричної енергії до енергопостачальника та укласти з ним відповідний договір.
У разі необхідності використання електричної енергії без встановлення приладу обліку (для виконання тимчасових робіт) споживач оплачує спожиту електричну енергію на підставі договору про тимчасове безоблікове користування електричною енергією, який оформляється під час отримання споживачем відповідного дозволу енергопостачальника (п. 32 Правил № 1357).
У разі виявлення зовнішнього пошкодження засобу обліку, зриву пломби або його несправності в роботі побутовий споживач зобов'язаний негайно письмово повідомити про це енергопостачальника (п. 14 Правил № 1357).
Згідно із п. 42 Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний: невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, який мешкає в АДРЕСА_2 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_3, за яким ПАТ «Київенерго» здійснює постачання електроенергії до вказаного помешкання.
20 листопада 2013 року за адресою відповідача складено Акт між представником СВП «Енергозбут Київенерго» про те, що Енергопостачальник (позивач) здав, а Споживач (відповідач) прийняв на відповідальне зберігання пломби, якими опломбовано бокс та прилад обліку: тип лічильника - СОА10D, № 0158558, показання лічильника на момент пломбування 000002, 2кВтг, дата повірки 20 листопада 2013 року, встановлено пломб повірки 2 шт., на клемній кришці встановлено пломб Енергопостачальника № 24610 у кількості 1 шт., бокс з лічильником опломбовано пломбами № СІІ016150. Споживач ОСОБА_1 несе повну відповідальність за зберігання боксу, електричного лічильника та цілісність пломб на них (а.с. 25).
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Разом із тим, відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів законодавства.
Пунктом 53 Правил № 1357 передбачено, що у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 листопада 2013 року при проведенні перевірки стану дотримання споживачами вимог нормативних документів з енергопостачання представниками ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» за адресою відповідача виявлено порушення Правил № 1357, а саме: порушення ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», п. 10, 14, 42 Правил № 1357 - пошкоджені пломби електропередавальної організації (невідповідність серії і номера пломби), які встановлені на клемній кришці електролічильника та на дверях шафи, де встановлено електролічильник; порушено п. 9, 10, 42 Правил № 1357 - виявлені ознаки втручання в розрахункові засоби обліку. Лічильник та пломби потребують проведення експертизи; порушено п. 9, 18, 32 Правил № 1357 - самовільне підключення електропроводки до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку електричної мережі. Самовільне підключення виконано приховано, виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
На підставі виявленого порушення було складено акт про порушення №24610 від 20 листопада 2013 року, який був підписаний трьома представниками енергопостачальника з відповідним Додатком до акта про порушення №24610 від 20 листопада 2013 року (а.с. 16-18).
Окрім того, 20 листопада 2013 року представниками позивача було складено Акт технічної перевірки та схеми підключення засобу обліку електричної енергії, збереження пломб у побутового споживача від 20 листопада 2013 року, яким зафіксовано користування електроенергією поза приладом обліку прихованим способом та усунення вказаного порушення, а саме порушення цілісності приладу обліку або пломб на ньому, самовільне підключення через прилад обліку, відсутня КЕ (а.с. 24).
Відповідно до п. 15 Правил № 1357 пошкоджені прилади обліку, а також прилади обліку із зірваними або пошкодженими пломбами підлягають експертизі, що проводиться комісією у складі представників енергопостачальника та територіальних органів Держспоживстандарту або спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки, із залученням представників Держспоживстандарту.
Представниками ПАТ «Київенерго» було знято електролічильник та відправлено на експертизу, встановлено електролічильник типу СОЕ 5028НD, № 0154479, пок. 004990 кВт г. клемну кришку опломбовано пломбою № 70175452, про що складено від привідний Акт про усунення порушення Правил № 1357 (а.с. 23).
Положеннями п. 53 Правил № 1357 визначено, що акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника.
13 січня 2014 року відбулось засідання комісії по розгляду акта про порушення № 24610 від 20 листопада 2013 року, результати якого були зафіксовані в Протоколі № 75 від 13 січня 2014 року. Вказане засідання проходило за відсутності відповідача. За результатами розгляду акта про порушення комісією було прийнято рішення провести нарахування згідно з п. 3.1. за ф. 3.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, потужність 5,346 кВт, тривалість роботи протягом доби 24 год., період - з 28 квітня 2011 року по 20 листопада 2013 року, нараховану сума до сплати становить 7 387,02 грн. (а.с. 38).
Судом встановлено, що станом на 01 серпня 2015 року заборгованість за актом №24610 про порушення Правил № 1357 відповідачем не сплачена та складає 7 387,02 грн.
Факт втручання споживача в роботу засобу обліку електричної енергії № 0154479 типу СОЕ5028НD, яким здійснювався облік електричної енергії, внаслідок якого електролічильник споживача недораховував електричну енергію, підтверджено матеріалами справи.
Слід зазначити, що недорахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Акт - це офіційний документ правової чинності, що констатує (підтверджує) певні факти, події, пов'язані з діяльністю підприємств, установ чи їх структурних підрозділів.
Пунктом 48 Правил № 1357 визначено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією.
В силу ж вимог закону, відповідальність за самовільне втручання в роботу електролічильника, в результаті якого електролічильник споживача недораховував електричну енергію несе споживач електричної енергії.
Щодо розміру визначеної вартості не облікованої електроенергії слід зазначити наступне.
Відповідно п. 3.5. Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 3.1 цієї глави у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, та порушень, зазначених у підпунктах 5, 6 пункту 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії W доб.с.п. (кВт·год) через проводи, якими здійснене самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою (2.7) Методики. Час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 24 год.
Слід зазначити, що недорахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Пунктом 53 Правил № 1357 визначено, що якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди про користування електричною енергією, її оплату, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.
Враховуючи все вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача боргу за не обліковану електричну енергію у розмірі 7 387,02 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1 218,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст. 16, 509, 526 ЦК України, Законом України «Про електроенергетику», ст. 3, 10, 57- 60, 79, 88, 213, 215, 218, 224-226,294 ЦПК України суд
В И Р І Ш И В :
Позов публічного акціонерного товариства «Київенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь публічного акціонерного товариства «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305) заборгованість за користування необлікованою електричною енергію у розмірі 7 387,02 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь публічного акціонерного товариства «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305) судовий збір у розмірі 1 218,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя В.А. Писанець
Судове рішення № 68741740, Печерський районний суд міста Києва було прийнято 30.08.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 757/299/16-ц. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: