Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.11.09 Справа № 9/284пн
Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос", м. Стаханов Луганської області
до Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області
про спонукання виконати певні дії
в присутності представників:
від позивача –Колотович Д.О., дов. № 9 від 10.11.09
від відповідача –Борисов Є.А., нач.юр. відділу, дов. № 01/12-2107 від 02.09.09
в с т а н о в и в:
суть спору: позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача, Слов'яносербську райдержадміністрацію, прийняти рішення щодо надання дозволу і вимог на проведення розробки проекту землеустрою позивачу щодо відведення в оренду земельної ділянки для облаштування зони відпочинку, бази для стоянки маломірних (малих) суден та створення рятувально-водолазного комплексу, площею 6,8 га, що розташована за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Кримській сільській раді Слов'яносербського р-ну, строком на 49 років.
Відповідач, Слов'яносербська райдержадміністрація, відзивом на позовну заяву за № 01/12-2928 вважає, що вимога позивач не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на підставі укладеного договору, а за правилами ч. 2 ст. 124 цього кодексу передача в оренду вказаних вище земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
В обгрунтування вимоги позивач, ТОВ "Колос", посилається на факт звернення 9 вересня 2009 року до відповідача із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельної ділянки щодо можливого подальшого отримання в оренду земельної ділянки площею 6,8 га строком на 49 років.
Узгодивши попереднє місце розташування земельної ділянки із відповідними органами, що визначено у статті 151 Земельного Кодексу України позивач звернувся вже із заявою від 30.10.2009 року за № 130 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для облаштування зони відпочинку, бази для стоянки маломірних (малих) суден та створення рятувально-водолазного комплексу, що розташована за межами населеного пункту, за даними державного земельного кадастру враховується в Кримської сільської ради Слов’яносербського району Луганської області, загальною площею 6,8 га. До визначеної заяви позивач надав відповідачу також копії всіх перелічених документів.
Відповідач листом № 01/7-2824 від 10.11.09 року повідомив позивача про те, що визначена земельна ділянка має лише одну заяву на її отримання та отримала усі позитивні висновки щодо можливості передачі визначеної земельної ділянки в оренду позивачу та підтвердили відсутність будь-яких обмежень та обтяжень цієї ділянки.
Але відповідач вказаним листом визначив про відсутність порядку проведення торгів на набуття права оренди земельних ділянок на конкурсних засадах і відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Оцінивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, відповідача, суд вважає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Інтерес відповідача за цим спором полягає в отриманні дозволу на проведення розробки проекту землеустрою позивачу щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтування можливості відведення позивачу спірної земельної ділянки під визначене цільове призначення, на виконання статті 151 Земельного Кодексу України, було надано відповідачу наступні висновки про можливість погодження відведення позивачу вказаної земельної ділянки:
- висновок Слов’яносербського районного відділу містобудування та архітектури за № 359 від 18.09.09, яким визначено, що вказаний орган погоджує місце розташування земельної ділянки для її відведення позивачу,
- висновок Відділу Держкомзему у Слов’яносербському районі Луганської області Головного управління держкомзему б/н від 16.09.09, згідно з яким було погоджено розташування земельної ділянки для її наступного відведення позивачу в оренду строком на 49 років за рахунок земель водного фонду,
- висновок Головного державного санітарного лікаря Слов’яносербського району Луганської області за № 05/918 від 21.09.09, відповідно до якого також було погоджено можливість відведення земельної позивачу в оренду.
- висновок Відділу культури і туризму Слов’яносербської райдержадміністрації Луганської області за № 170 від 21.09.09, згідно з яким визначена можливість надання вказаної землі позивачу та відсутність будь-якого обмеження надання цієї земельної ділянки обумовленого Законами України «Про охорону культурної спадщини» та «Про охорону археологічної спадщини».
- висновок Луганського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства Державного комітету України по водному господарству за № 45/05-03-921 від 01.10.09, відповідно до якого узгоджено клопотання позивача про можливість отримання в оренду вказаної земельної ділянки за умови подальшого отримання ліцензій на певні види діяльності.
- висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області за № 8747 від 26.10.09, згідно з яким питання позивача також було погоджено у повному обсязі.
Спір між сторонами по справі виник на підставі права позивача на одержання дозволу для розроблення проекту землеустрою, необхідного для реалізації права на користування землею.
Таким чином, позивач захищає свої права у встановленому законом порядку та у встановлений законом спосіб - шляхом звернення з позовом до відповідача про прийняття рішення про надання дозволу і вимог на проведення розробки проекту землеустрою.
Відповідно до норми ст. 19 Основного закону держави - Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 116 ЗК України визначає підстави набуття права на землю: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Вимоги ст.122 ЗК України визначають, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування фізичним або юридичним особам у межах відповідних сіл, селищ, міст.
Нормою ст. 123 ЗК України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Порядок погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок, встановлено ст. 151 ЗК України, в п. 10 якої зазначено, що після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекти відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Судом, в порядку ст. 43 ГПК України та з урахуванням вищевказаних норм права і ст.ст. 110, 111 ЗК України, надано правову оцінку наданих позивачем попередніх узгоджень про можливість виготовлення проекту землеустрою та отримання у подальшому позивачем вказаної земельної ділянки в оренду на відповідний термін та з вказаним призначенням, як належні та допустимі. Обставин, які б обмежували право позивача на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, в матеріалах справи відсутні.
Тобто, виготовлення проекту землеустрою відведення земельної ділянки є обов'язковою умовою надання визначеної земельної ділянки у подальше користування або у власність.
Доводи відповідача суд визнає такими, що суперечать ст.ст. 122, 123, 151, 152 ЗК України, і відмова в прийнятті рішення про затвердження висновків та наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки є необґрунтованою, адже для здійснення таких дій закон не вимагає проводити торги.
Крім того, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України).
З огляду на викладене та відповідно до статті 17 Земельного Кодексу України, якою встановлені повноваження районних державних адміністрацій по розпорядженню землями державної та комунальної власності в межах, визначених цим Кодексом, суд дійшов висновку про задоволення позову і зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу і вимог на проведення розробки проекту землеустрою позивачу - ТОВ "Колос", на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для облаштування зони відпочинку, бази для стоянки маломірних (малих) суден та створення рятувально-водолазного комплексу, площею 6,8 га, що розташована за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Кримській сільській раді Слов'яносербського р-ну, строком на 49 років.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати відповідача, Слов'яносербську районну державну адміністрацію Луганської області, 93701, Луганська обл., смт. Слов'яносербськ, провул. Героїв, 2, код 04051603, прийняти рішення щодо надання дозволу і вимог на проведення розробки проекту землеустрою позивачу, ТОВ "Колос", 94010, Луганська обл., м. Стаханов, вул. Осипенко, буд. 1-б, код 23487358, щодо відведення земельної ділянки для облаштування зони відпочинку, бази для стоянки маломірних (малих) суден та створення рятувально-водолазного комплексу, площею 6,8 га, що розташована за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Кримській сільській раді Слов'яносербського р-ну, строком на 49 років.
3. Стягнути з відповідача, Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, 93701, Луганська обл., смт. Слов'яносербськ, провул. Героїв, 2, код 04051603, на користь позивача, ТОВ "Колос", 94010, Луганська обл., м. Стаханов, вул. Осипенко, буд. 1-б, код 23487358, витрати зі сплати держмита у розмірі 85,0 грн. та інформаційно-технічні витрати –236,0 грн.
Накази видати після набрання цим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення підписане 30.11.09.
Суддя А. Г. Ворожцов