Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 жовтня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-880/09/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Скакун О.П.
при секретарі судового засідання: Пишній К.Г.
за участю:
представника позивача Берекети А.О.
представника відповідача Безушка І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства «Колос»про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 2866,35 грн.
СУТЬ СПОРУ:
Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до фермерського господарства «Колос» про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 2866,35 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», було не виконано норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, внаслідок чого ним повинно бути сплачено адміністративно господарські санкції. Розмір адміністративно господарських санкцій позивачем визначено на підставі Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік, поданого відповідачем.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову. Зазначив, що на даному підприємстві в 2008 році працювало дві особи, та надав підтверджуючі документи, відсутність у звіті даних про кількість працюючих інвалідів на підприємстві пояснив помилкою.
ВСТАНОВИВ:
Фермерським господарством «Колос»(ід.код. 21424715) 30.04.2009р. до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем його реєстрації було подано Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік № 3562 форми №10-ПІ, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. №42. Згідно наданого відповідачем звіту, у 2008 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 43 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0, середньорічна заробітна плата штатного працівника становила 1386 грн.
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому. Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”. У відповідності до покладених на Фонд завдань, останній здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, реалізують владні управлінські функції. У відповідності до ч.9 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
З довідки Глибоцького районного центру зайнятості №18/01-16/975 від 12.08.2009 року вбачається, що ОСОБА_1 працював в фермерському господарстві «Колос»з 18.05.1992 року по 10.07.2008 року головним бухгалтером, і з 02.01.2009 року по 15.03.2009 року різноробочим. Факт перебування у трудових відносинах ОСОБА_1 з фермерським господарством «Колос»підтверджується копією трудової книжки.
З копії пенсійного посвідчення №110330, виданого ОСОБА_1 вбачається, що він є інвалідом третьої групи.
Судом досліджено копію трудової книжки ОСОБА_2, згідно якої вона прийнята на роботу на посаду різноробочої в фермерське господарство «Колос»20.02.2008 року і працює на даний час.
З копії довідки серії ПОВ №000365, яка видана ОСОБА_2 МСЕК, вбачається, що вона є інвалідом третьої групи.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Відповідно до вимог частини другої вказаної статті, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з п. 2.1. Інструкції зі статистики кількості працівників, в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Підприємства установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статі, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількості робочих місць округлюється до цілого.
Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, виходячи з кількості працюючих у фермерському господарстві «Колос»- 43 особи, становить 1,72 інваліди. За правилом округлення до цілого 2 інваліди.
Судом встановлено, що у фермерському господарстві «Колос»у 2008 році працювало 2 інваліди. ОСОБА_1 працював в 2008 році з 18.05.1992 року по 10.07.2008 року тобто у 2008 році сім місяців, і ОСОБА_2 працювала з 20.02.2008 року до 16.07.2009 року, тобто у 2008 році - 11 місяців. 2 інвалідів сумарно у відповідача у 2008 році працювали 18 місяців.
Тобто, відповідачем у 2008 році було виконано норматив 1,5 інвалідів. За правилом округлення до цілого 2 інваліди.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що в адміністративному позові Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з фермерського господарства «Колос» адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 2866,35 грн. потрібно відмовити.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.В позові відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 01 жовтня 2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 06 жовтня 2009 року.
СуддяО.П. Скакун