Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
Іменем України
19.10.2009 року м. Чернівці Справа № 2а-1210/09/2470
15 год. 11 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ковалюка Я. Ю. ,
секретар судового засідання Федаш Леся Ярославівна , за участю представника позивача Пустовіт Ю.О.; представників відповідача Чмоли І.І., Кузенкової О.І., ,
розглянувши в м. Чернівці у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України "Івано-Франківський лісопромкомбінат"
до Державної податкової інспекції у м. Чернівці
про скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом доДержавної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.04.09р., на підставі акта перевірки №1350/15-/21417690 від 30.03.09р., ДПІ у м. Чернівці направив дочірньому підприємству державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»Чернівецькому військовому лісгоспу податкове повідомлення-рішення від 10.04.09р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ПДВ, а саме: №2403130152/0 на суму 85397,14грн.Вважаючи застосування штрафних санкцій незаконним, «Чернівецький військовий лісгосп»звернувся до відповідача зі скаргою №09/29 від 17.04.09р. про скасування податкового повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги ДПІ у м.Чернівці направив позивачу рішення за №19318/25-014 від 15.06.09р., яким залишив скаргу без задоволення. Крім того відповідач направив «Чернівецькому військовому лісгоспу»податкове повідомлення-рішення від 15.06.09р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату дивідендів, а саме: №2403130152/1 на суму 85397,14грн. Вважаючи застосування штрафних санкцій незаконним позивач звернувся до ДПА у Чернівецькій області зі скаргою №09/46 від 22.06.09р. про скасування даного повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги ДПА у Чернівецькій області направила позивачу рішення №5232/10/25-009 від 07.08.09р., яким залишила податкове повідомлення-рішення №2403130152/1 без змін. При цьому відповідач направив позивачу податкове повідомлення-рішення від 07.08.09р. №2403130152/2 на суму 85397,14грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обємі та просив їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали та просили суд залишити його без задоволення у звязку з його безпідставністю.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з Положенням про підрозділ державного підприємства Івано-Франківський лісопромкомбінат - Чернівецький військовий лісгосп, зареєстрованим рішенням виконкому Першотравневої районної Ради народних депутатів м. Чернівці № 3/1 від 12.01.1994 р., є відособленим підрозділом державного підприємства Івано-Франківський лісопромкомбінат, здійснює свою господарську діяльність на принципах повного госпрозрахунку та самофінансування і зобовязаний з балансового прибутку сплачувати всі встановлені податки .
Державною податковою інспекцією у м. Чернівці проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. За наслідками перевірки був складений акт № 1634/23-3/21417690 від 17.04.2009 року.
На підставі акту перевірки ДПІ в м. Чернівці прийняла податкові повідомлення-рішення від 10.04.09р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ПДВ, а саме: №2403130152/0 на суму 85397,14грн., яке було оскаржене в адміністративному порядку. Скарга позивача залишена без задоволення і винесено податкове повідомлення-рішення №2403130152/1. Вважаючи застосування штрафних санкцій незаконним позивач звернувся до ДПА у Чернівецькій області зі скаргою №09/46 від 22.06.09р. про скасування даного повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги ДПА у Чернівецькій області направила позивачу рішення №5232/10/25-009 від 07.08.09р., яким залишила податкове повідомлення-рішення №2403130152/1 без змін. При цьому відповідач направив позивачу податкове повідомлення-рішення від 07.08.09р. №2403130152/2 на суму 85397,14грн.
Згідно ст.4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків, зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно із законами України покладено обовязок їх сплати.
Згідно ст.1.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»обовязок сплати податків, зборів (обовязкових платежів) покладено на структурні підрозділи юридичних осіб лише у випадках, коли обовязок сплати податків, зборів (обовязкових платежів) на структурні підрозділи юридичних осіб покладено законами України.
Жоден закон України не покладає обовязок сплати дивідендів на структурні підрозділи юридичних осіб, яким є Чернівецький військовий лісгосп.
Пунктом 1.2. Закону України «Про податок на додану вартість»визначено перелік осіб, які є платниками ПДВ. Такими особами є субєкти підприємницької діяльності, юридичні та фізичні особи. Зазначений перелік є вичерпним.
Чернівецький військовий лісгосп, як структурний підрозділ не є юридичною особою відповідно до ст.95 Цивільного кодексу України та не є субєктом підприємницької діяльності відповідно до п.5. ст.55 Господарського кодексу України та ст.2 Закону України «Про підприємництво», тобто не є платником ПДВ у розумінні Закону України «Про податок на додану вартість» і п.1.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Оскільки Чернівецький військовий лісгосп не є юридичною особою, то він не може нести відповідальність за несвоєчасну сплату ПДВ.
Згідно п.4.2.2. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»податкові органи мають право надавати розяснення стосовно застосування податкового законодавства. Своїм листом №7330/7/16-1417 від 09.04.08р. Державна податкова адміністрація України розяснила, що структурні підрозділи не можуть бути зареєстровані платниками ПДВ, а, отже не можуть бути платниками ПДВ. Враховуючи вищезазначений лист Чернівецький військовий лісгосп не може нести відповідальність за несвоєчасну сплату ПДВ особою, на яку чинним законодавством України покладено обовязок сплати ПДВ тобто на Івано-Франківський лісопромкомбінат.
Так, у розділі 2 Методичних рекомендацій щодо повноти охоплення обліком платників окремих видів податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 19.12.2008 р. №784 наведено вичерпний перелік податків до сплати яких можуть бути залучені відокремлені структурні підрозділи юридичних осіб (яким і є Чернівецький військовий лісгосп по відношенню до Івано-Франківського лісопромкомбінату), а саме: податок з доходів фізичних осіб; плата за торговий патент; місцеві податки і збори; податок з власників транспортних засобів та інших самоходних машин і механізмів; збір за спеціальне водокористування у частині використання води. Перелік є вичерпним.
Більше того, ПДВ зазначено у п.4.2. Розділу «Види податків і зборів (обовязкових платежів), платники яких не зараховуються до категорії окремих податків за місцезнаходженням підрозділів та обєктів». Отже ПДВ підлягає сплаті юридичними особами за місцезнаходженням такої особи.
Із зазначено вище очевидним є те, що оскільки Чернівецький військовий лісгосп не юридична особа, а структурний підрозділ і жодним законом України на структурний підрозділ не покладено обовязок сплати ПДВ то і застосування штрафних санкцій до Чернівецького військового лісгоспу є неправомірним.
У відповідності до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Повно, всебічно дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею і документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівці від 07.08.09р. №2403130152/2 на суму 85397,14грн.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь позивача державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»судові витрати у розмірі 3.40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Постанову в повному обсязі виготовлено 23 жовтня 2009 року.
Суддя Я.Ю. Ковалюк