Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13:44 № 2а-1348/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Давиденко Д.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
до Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення
про стягнення заборгованості у розмірі 1999,56 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (надалі Позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (надалі Відповідач) 1999,56 грн. заборгованості по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України у розмірі 1999,56 грн.
На обліку в Управлінні перебуває 1 чоловік, який отримує пенсію за віком на пільгових умовах (відповідно до п. «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХП), як колишній працівник Хмельницького обласного радіотелевізійного передавального центру. В порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідачем не сплачена сума на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.2008 р. по 22.05.2009 р., заявник просить стягнути її у судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує, свою позицію виклав у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що позивач посилається на норми, за якими проводиться відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій згідно Списку № 1, працівник, відповідно до якого йде спір, отримує пенсію згідно Списку № 2.
Відповідач також зазначає, що у зв’язку з відсутністю на підприємстві до 2000 року атестації робочих місць немає правової підстави застосовувати ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як підтверджено матеріалами справи, відповідач –Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення - зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа Шевченківською районною державною адміністрацією м. Києва 12.02.1992 р., внесений до Єдиного державного реєстру установ та організацій України за № 01190043.
Хмельницька філія концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, є філією Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, створена без права юридичної особи, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду м. Хмельницькому № 006940, код ЄДРПОУ 34926761.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі –Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески –це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.
Згідно із п. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Ст. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV передбачає, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до п. «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії назначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ.
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з 01.01.2004 р.) цього Закону. Підприємства та організації також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять у Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи із дня набрання чинності цього Закону, у розмірі 20 % із наступним збільшенням її на 10% до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.
На обліку в Управлінні перебуває 1 чоловік –Климковецький Микола Антонович, який отримує пенсію за віком на пільгових умовах (відповідно до п. «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХП), як колишній працівник Хмельницької філії концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.
Станом на 26.01.2009 р. за відповідачем обліковується заборгованість по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах страхових внесках до Пенсійного фонду України.
У відповідності до вищенаведених норм розрахована спірна сума страхових внесків, що не сплачена відповідачем складає 1999,56 грн.
Наведенні розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Наявність у відповідача вказаної заборгованості підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України – відповідача.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно зі статтею 23 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена в акті № 10 від 23.10.2007 р., відповідачем у повному обсязі не сплачена, акт перевірки нарахувань відшкодування витрат до Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах Відповідачем не оскаржений. Доказів зворотного суду не надано.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України у розмірі 1999,56 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується відповідним актом та розрахунками органу Пенсійного фонду України –відповідача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (код ЄДРПОУ 01190043, 04112, м. Київ, вул. Дорогожицька,10) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (р/р 25602301826 в Хмельницькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 315784, код платежу 50020600) суму заборгованості у розмірі 1999,56 грн. (одну тисячу дев’ятсот дев’яносто дев’ять грн. 56 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –09.09.2009.