Постанова № 6866896, 23.07.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.07.2009
Номер справи
2а-2856/09/2670
Номер документу
6866896
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

          12:10           № 2а-2856/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Давиденко Д.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку

до 1. Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

                     2. Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми

про скасування рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерно-комерційний промислово-інвестиційний банк (закрите акціонерне товариство) (надалі АКБ Промінвестбанк, позивач) звернувся до суду з позовом про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Зарічному районі м. Суми (надалі УПФУ у Зарічному районі м. Суми, відповідач 2) № 888 від 26.11.2008 р., рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач 1) № 15119/07-15 від 22.12.2008 р.

Позивач вважає, що рішення УПФУ у Зарічному районі м. Суми № 888 від 26.11.2008 р. та рішення прийняте ГУ ПФУ в Сумській області за результатом розгляду скарг не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки філією «Відділення Промінвестбанку в м. Суми»порушення ч. 12 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” під час перерахування страхових внесків при отримані коштів на виплату заробітної плати Приватним виробничо-комерційним підприємством «Рубін»(далі ПП «Рубін») не допускались.

В обґрунтування заявлених вимог з посиланням на норми Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" позивач зазначає про відсутність вимог які зобов’язують установи банків здійснювати перевірку правильності нарахування (обчислення), страхувальником, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Обов’язок банківської установи полягає у проведенні видачі (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до закону нараховуються страхові внески, лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.

З урахуванням наведеного, зазначаючи також про практику вирішення аналогічних спорів як в судовому порядку (Вищим адміністративним судом України та Окружним адміністративним судом міста Києва справи вирішені на користь банку), позивач вважає обґрунтованими вимоги про скасування оспорюваних рішень, оскільки установи банків не зобов’язані перевіряти правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, а повинні лише перевіряти наявність/відсутність подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум, під час видачі (перерахування) клієнту коштів для виплат заробітної плати (доходу).

Крім того, позивач стверджує про прийняття рішення № 888 відповідачем 2 без дотримання процедури, передбаченої нормативно-правовими актами України, а саме рішення приймається на підставі акту, у якому має бути викладено зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів.

Відповідачами позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення на позов, у яких зазначено про безпідставність заявлених вимог про скасування рішень, прийнятих УПФУ у Зарічному районі м. Суми та ГУ ПФУ в Сумській області.

Відповідач 2 у запереченнях на позов зазначає, що рішення про застосування фінансових санкцій за порушення вимог, передбачених частиною 12 статті 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі 14 359 грн. прийняте на підставі акту перевірки № 185/3-19 від 13.11.2008 р. правильності повноти нарахування, своєчасності сплати внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування ПКМП «Рубін». Під час перевірки було виявлене, що страхувальником не було здійснено у повному обсязі одночасної сплати страхових внесків при виплаті заробітної плати.

Заперечення відповідачів обґрунтовані тим, що відповідно до п.12 статті 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” установи банків приймають від клієнтів платіжні документи на перерахування (видачу) заробітної плати за умови одночасного подання платіжних документів про перерахування відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують страхові внески за рахунок власних коштів. Відповідно до п. 2. ч. 10. ст. 106 цього Закону за порушення вимог, передбачених ч. 12 ст. 20 Закону, органами Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.

Відповідач 1 також зазначає про правомірність винесеного рішення УПФ України в Зарічному районі м. Суми № 888, а відтак підстав для скасування рішення від 22.12.2008 р., яке було прийняте за результатами розгляду скарги, не вбачає.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд,-

ВСТАНОВИВ:

За результатами проведеної УПФУ у Зарічному районі м. Суми перевірки правильності повноти нарахування, своєчасності сплати внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування ПКМП «Рубін»складено акт № 185/3-19 від 13.11.2008 р.

В акті зазначено про виявлені порушення вимог ч. 12 ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які полягають в тому, що видача коштів на виплату заробітної плати філією «Відділення Промінвестбанку в м. Суми»проводилась без одночасного перерахування відповідних сум страхових внесків, або із частковим перерахуванням.

За перевіряємий період філією банку було видано коштів готівкою на виплату заробітної плати для Приватного виробничо-комерційного підприємства «Рубін»в розмірі 72000,00 грн., на які відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” нараховуються страхові внески. Відповідна сума страхових внесків, що підлягали сплаті одночасно з її одержанням складала 22824,00 грн., тоді як страхувальником були подані платіжні доручення на суму 8465,00 грн. Оскільки, сума своєчасно несплачених страхових внесків, з урахуванням переплати складає 14 359,00 грн., тому у відношенні до Промінвестбанку були застосовані штрафні санкції згідно рішення № 888 від 26.11.2008 р. у вказаній сумі.

Зазначене рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке рішенням № 15119/07-15 від 22.12.2008 р. скаргу банку визнано такою, що задоволенню не підлягає, а рішення № 888 від 26.11.2008 р. залишено без змін.

Розглянувши спір по суті суд приходить до висновку, що рішення відповідачів підлягають скасуванню, виходячи з наступного.

Згідно акту перевірки готівкові кошти на виплату заробітної плати ПВМП «Рубін»були видані філією «Відділення Промінвестбанку у м. Суми»у розмірі 72000 грн. Видача зазначених коштів повинна здійснюватись лише за умови одночасного перерахування до Пенсійного фонду відповідних сум страхових внесків в силу положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та відповідно сума внесків, яка підлягала одночасній сплаті склала 22 824 грн., а фактично підприємством сплачено 8 465,00 грн. Сума своєчасно несплачених страхових внесків з урахуванням наявної переплати склала 14 359 грн., дані наведені у доданій до акту перевірки таблиці (додаток 3).

Відповідно до наданих позивачем документів судом перевірено дані наведені у акті перевірки та підтверджено наступне:

- 03.09.2008 р. згідно чеку серії ЛГ № 5373665 підприємством отримано 38 000 грн. на видачу заробітної плати за липень 2008 р., сплата страхових внесків за вказаний період підтверджується платіжними дорученнями № 159 і № 160 від 03.09.2008 р. на суму 600 грн. і 2000 грн., за даними перевірки нарахування страхових внесків мали складати 12 046,00 грн., тому сума недоплати 9 446,00 грн.;

- 04.09.2008 р. згідно чеку серії ЛГ № 5373666 підприємством отримано 17 000 грн. на видачу заробітної плати за липень 2008 р., про сплату страхових внесків за вказаний період свідчать надані до справи платіжні доручення № 167, 168 від 04.09.2008 р. на суми 2200 грн. та 135 грн. відповідно; за даними перевірки нарахування страхових внесків мали складати 5 389,00 грн., сума недоплати становить 3 054,00 грн.;

- 09.09.2008 р. згідно чеку серії ЛГ № 5373667 підприємством отримано 7000,00 грн. на виплату заробітної плати за липень 2008 р., про сплату страхових внесків у день видачі вказаної суми коштів свідчать платіжні доручення № 181, 182 від 09.09.2008 р. на суму 1500 грн. та 130,00 грн., а сума недоплати складає 589 грн. (сума внесків, що підлягала сплаті за даними перевірки –2 219,00 грн.).

- 11.09.2008 р. згідно чеку серії ЛГ № 5373668 підприємством отримано 10 000 грн. на виплату заробітної плати за липень 2008 р., фактична сплата страхових внесків підтверджена перевіркою в сумах 1800 грн. і 100 грн. (платіжні доручення № 198, 199 від 11.09.2008 р.). Оскільки сума внесків яка підлягала сплаті складала 3 170,00 грн., сума недоплати становила 1270 грн.

Таким чином, матеріали справи підтверджують дані перевірки, платіжні доручення від 03.09.2008 р., 04.09.2008 р., 09.09.2008 р., 11.09.2008 р. враховані під час перевірки.

          Як вбачається з акту перевірки, висновок про порушення філією банку ч. 12 ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зроблений перевіряючими у зв’язку з виявленням факту неповної сплати (нарахування) ПВМП «Рубін»сум страхових внесків, які підлягали перерахуванню до бюджету в розмірах встановлених законом. В той же час, відповідні платіжні документи, які свідчать про перерахування страхових внесків надавались ПП «Рубін»до банку, що підтверджено перевіркою.

Згідно п.12 статті 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” установи банків приймають від клієнтів платіжні документи на перерахування (видачу) заробітної плати за умови одночасного подання платіжних документів про перерахування відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують страхові внески за рахунок власних коштів. Відповідно до п. 2. ч. 10. ст. 106 цього Закону за порушення вимог, передбачених ч. 12 ст. 20 Закону, органами Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.

Судом не приймаються доводи відповідачів, про те, що Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зобов’язує банки перевіряти відповідність сум страхових внесків, які перераховуються до Пенсійного фонду, оскільки згідно пункту 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (затверджена постановою НБУ від 21.01.2004р. № 22), банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування доходу або грошовий чек на виплату доходу, на який відповідно до законодавства України нараховуються страхові внески до Пенсійного фонду України, лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування страхових внесків або документального підтвердження їх сплати раніше; згідно абз. 4 цього пункту банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник.

Відповідно п. 22.6 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»на банки покладено обов'язок перевірити відповідність номера рахунка платника і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо) та приймати цей документ до виконання тільки у разі їх збігу. Крім цього, обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність та достовірність цього розрахункового документа в порядку, встановленому Національним банком України. У разі недотримання зазначених вимог відповідальність за шкоду, заподіяну платнику, покладається на банк, що обслуговує платника.

Згідно п. 33.2 ст. 33 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ, несе платник.

Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»є спеціальним законом у сфері функціонування платіжних систем в Україні, визначає загальні засади функціонування останньої, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України, а також встановлює відповідальність суб'єктів переказу.

Статтею 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальника зобов'язано нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2).

У відповідності до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, ч. 12 ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” вимагає від установ банків лише приймати від клієнтів платіжні документи на перерахування (видачу) заробітної плати за умови одночасного подання платіжних документів про перерахування відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.

Таким чином, наведені положення свідчать, що саме у випадку порушення банком встановленої законом вимоги щодо виплати (перерахування, видачі) заробітної плати за умови одночасного подання платіжних документів про перерахування відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум раніше, тобто у разі неподання вказаних документів та наявного факту виплати заробітної плати, до банку в силу положень п. 2. ч. 10. ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застосовується штраф в розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.

Документальним підтвердженням про сплату платником утриманих із заробітної плати (доходу) сум податків і зборів (страхових внесків) є примірник платіжного доручення про їх перерахування, у якому у реквізиті «Призначення платежу»платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит «Дата виконання», або оригінал документа відповідного органу про звільнення цього платника від сплати податку чи збору (страхового внеску), або наявність за них переплати (абз. 3 пункту 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, яка затверджена постановою НБУ від 21.01.2004р. № 22).

Враховуючи, що норми закону не встановлюють обов’язку для банку перевіряти інформацію, що міститься у платіжних документах, та згідно встановлених обставин, що при видачі коштів на виплату заробітної плати 03.09.2008 р., 04.09.2008 р., 09.09.2008 р., 11.09.2008 р. філією «Відділення Промінвестбанку у м. Суми»було прийнято від ПВМП «Рубін»відповідні платіжні документи на перерахування заробітної плати з одночасним поданням платіжних документів про перерахування відповідних сум страхових внесків до управління Пенсійного фонду (зазначено в акті перевірки), банком не було порушено вимог закону, а отже, відсутні підстави для накладення штрафу на останнього, оскільки відповідальність щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків в даному випадку покладається на страхувальника, яким є ПВМП «Рубін».

За таких обставин, суд визнає обґрунтованими в даному випадку посилання позивача наведені у позовній заяві, оскільки банк при прийнятті платіжного документу не зобов'язаний та не може перевірити відповідність розрахунків сум внесків. Обов’язок щодо обчислення та сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі законом покладено на страхувальника, відповідно останній з цього приводу має нести відповідальність.

Крім того, банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, зборів/страхових внесків (обов'язкових платежів). Відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник. Внески до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів нараховуються та утримуються в межах визначеної законом величини витрат на оплату праці на місяць у розрахунку на кожну фізичну особу - платника внесків. Для того щоб перевірити правильність обчислення страхових внесків, необхідно мати відомості про заробітну плату, яка нарахована кожному окремому працівнику. Надання банку страхувальником бухгалтерських та інших документів, на підставі яких можна банку вирахувати розмір відповідних сум внесків до Пенсійного фонду нормативно-правовими актами України не передбачено.

За таких обставин, позовні вимоги про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 888 від 26.11.2008 р. підлягають задоволенню.

Рішенням про результати розгляду скарги ГУ ПФУ в Сумській області № 15119/07-15 від 22.12.2008 р., яким залишено без змін винесене рішення про застосування фінансових санкцій до банку, фактично встановлена відповідність винесеного рішення законодавству, підтверджено правомірність висновків акту перевірки № 185/3-19 від 13.11.2008 р. Оскільки матеріали справи свідчать про помилковість висновків про допущені банком порушення, та відсутність підстав для застосування штрафних санкцій за рішенням № 888 від 26.11.2008 р., вимоги про визнання недійсним рішення про результати розгляду скарги є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Зарічному районі м. Суми № 888 від 26.11.2008 р.

3. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 15119/07-15 від 22.12.2008 р.

4. Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) (01001, м. Київ, пров. Шевченка 12, код ЄДРПОУ 00039002) 3,40 грн. (три гривні 40 копійок) судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –04.08.2009.