Постанова № 6864973, 12.11.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2009
Номер справи
38666/09/2070
Номер документу
6864973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"12" листопада 2009 р.                                                                       № 2а- 38666/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Зінченко А.В.

за участю секретаря судового засідання Король Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Дочірнього приємства "Твоя преса - Харків" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова, з участю третьої особи на стороні відповідача ДПА у Харківській області та прокурора Червонозаводського району м.Харкова про визнання рішення недійсним

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Дочірнє підприємство «Твоя преса - Харків», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова, в якому просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.03.2009р. № 0001102310 на суму 1 473 705,5 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 06 березня 2009р. головними податковими інспекторами ДПА у Харківській області проведена планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу відділу магазину, розташованого за адресою:м. Харків,в. Героїв Праці,7, що належить ДП «Твоя преса - Харків».

За результатами перевірки складено акт № 2253/20/40/23/34956068 від 06.03.2009р., яким були встановлені наступні порушення: незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена у денному звіті РРО, не оприбуткування готівки в касу підприємства за період з 01.10.2008р. по 05.03.2009р. в загальній сумі 294741,10 грн., що є порушенням п.9 та п.3. ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. із змінами та доповненнями та п.2.6 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

18.05.2009р. позивачем було отримано рішення від 30.03.2009р. № 0001102310 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1 473705,50 грн.

ДП «Твоя преса - Харків»вважає, що рішення ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова прийняте із порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню, так як відповідно до вимог чинного законодавства Z-звіти у торгових точках роздруковуються, чеки вклеїваються до КОРО, грошові кошти оприбутковуються за приходно-касовими ордерами та вони надходять на рахунок підприємства, податки та обов’язкові платежі нараховуються своєчасно.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та прохали суд їх задовольнити, поклавшись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач проти задоволення позову заперечував в повному обсязі з підстав, наведених в письмових запереченнях на позов, вважав рішення, що оскаржується, обґрунтованими та такими, що відповідають всім вимогам законодавства.

Прокурор та представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечували, та вважали його необґрунтованим з підстав зазначених відповідачем.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши зібрані по справи докази, судом встановлено наступне.

06.03.2009 року фахівцями ДПА у Харківській області була проведена планова перевірка відділу магазина, розташованого за адресою м. Харків, вул. Героїв праці, 7, належить ДП «Твоя преса –Харків»ТОВ «Твоя преса», щодо контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами якої був складений акт перевірки № 2253/20/40/23/34956068 від 06.03.2009 року, в якому вказане, зокрема на порушення п. 2.6 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України»не оприбуткування готівки при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, а саме: нездійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО за період з 01.10.2008 року по 05.03.2009 року на загальну суму 294741,10 грн.

З зазначеним актом було ознайомлено представників позивача в той же день.

На підставі висновків акту перевірки ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова на підставі п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.95р.№436\95 було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 30.03.2009 року за № 0001102310, яким визначило ДП «Твоя преса –Харків»фінансові санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1473705,50 грн.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що оспорюване рішення прийнято на підставі незаконно проведеної перевірки з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні вказана перевірка проведена згідно плану проведення перевірок щодо контролю за здійсненням СПД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу, що складений ДПА у Харківській області, затверджений головою ДПА у Харківській області на березень 2009р., а також згідно направлень на перевірку, оформлених належним чином.

Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Статтею 16 вказаного закону передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

В цьому ж Законі дано визначення позапланової перевірки, згідно якого позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності певних обставин.

Суд зазначає, що проведена перевірка була передбачена в плані роботи ДПА в Харківській області, отже проведена перевірка є плановою перевіркою з питань дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг".

Суд не приймає посилання позивача на ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" щодо планової перевірки, оскільки дане визначення планової перевірки стосується документальної перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), що не стосується предмету спірної перевірки.

Перевіряючі фактично були допущені до проведення перевірки, що підтверджується свідками. Тобто позивач не скористався своїм правом, встановленим Законом, щодо недопуску до перевірки посадових осіб державної податкової служби, якщо він дійсно вважав її незаконною.

Враховуючи викладене суд вважає необґрунтованими вимоги позивача щодо неправомірності проведеної спірної перевірки.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначається відповідно до Постанови Національного банку № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»(надалі - Постанова № 637).

Відповідно до п. 1.2 Положення НБУ № 637 оприбуткування готівки –це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Пунктом 3.2. Постанови № 637 встановлено, що касові операції, які проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі - Закону № 265/95), оформляються згідно з вимогами цього закону.

Згідно ст.1 Закону № 265/95 реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктом 1 ст. 3 Закону № 265/95 передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року N 199 „Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" (надалі —Постанова №199) затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, відповідно до яких реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати формування та друкування таких денних звітів як Х-звіт та Z-звіт.

Згідно п. 2 Постанови № 199 Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення»або «службової видачі»сум готівки, Z-звіт означає сукупність Х-звіту та Z-звіт, при цьому першим виконується Х-звіт.

Відповідно до Постанови № 199 Z-звіт має містити основну інформацію, в тому числі і фінансову щодо наданих послуг.

В акті перевірки інспекторами зафіксовано періоди (дні), за які саме не було відображені записи у книзі обліку розрахункових операцій та на підставі цього дійшли висновку, що позивачем було порушено порядок оприбуткування готівкових надходжень.

З наявних у матеріалах справи документів слідує, що за періоди, визначені в акті перевірки, Z-звіти були належним чином сформовані позивачем, роздруковані та підклеєні до книги обліку розрахункових операцій. Цей факт підтверджується також актом перевірки, у якому зазначено, що порушень ведення і обліку самих Z-звітів не виявлено, та не заперечується представником відповідача.

Згідно пункту 2.6. Постанови № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Встановлено, що позивач здійснював облік готівкових надходжень у ті періоди, які не були відображені відповідними записами у Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів), та у повному обсязі здійснював оприбуткування готівкових надходжень, відображав ці надходження у касовій книзі та оформляв прибутковими касовими ордерами.

Таким чином, як встановлено судом в ході судового розгляду справи, та підтверджується матеріалами справи, позивач здійснив оприбуткування готівкових коштів за період з 01.10.2008р. по 05.03.2009р. в загальній сумі 294741,10 грн. відповідно до вимог п.2.6. ст.2 Постанови Правління Національного Банку України від 15.12.2004 № 637.

Позивачем було порушено правила ведення книги обліку розрахункових операцій, не здійснено у ній записів відповідно до Z-звітів.

Порушенням правил ведення касових операцій є, зокрема, відсутність або неналежне ведення касової книги. Касові операції, відповідно до постанови № 637 - це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Відповідно до п. 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N 72, уся готівка, що надходить до підприємств, має своєчасно та в повній мірі оприбутковуватись в їх касах.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги згідно з п. 4.2 цього Положення, є здійснення такими підприємствами обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цих операцій у встановленому порядку прибутковим касовим ордером з видачею відповідної квитанції та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.

Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995 р. з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами , встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та / або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Підставою застосування ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова штрафних санкцій згідно Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" стали твердження в акті перевірки про порушення позивачем норм з регулювання обігу готівки.

Відповідно до вимог п. 7 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби мають право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.

Податкові органи повинні приймати рішення про застосування санкцій, у порядку та розмірах, встановлених законом.

Товариство здійснювало облік готівкових надходжень у ті періоди, які не були відображені відповідними записами у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів).

ДПІ, при здійсненні перевірки, не було встановлено жодного порушення Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі" від 06.07.95 № 265/95-ВР в цій частині.

Притягнення до відповідальності за порушення вимог пункту 2.6 Положення, а саме за неповне оприбуткування готівки при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО є, у цьому випадку, безпідставними, оскільки Дочірнє підприємство «Твоя преса –Харків»у повному обсязі здійснювало оприбуткування готівкових надходжень, відображало ці надходження у касовій книзі та оформляло прибутковими касовими ордерами.

З встановлених обставин вбачається, відсутність з боку позивача порушення, за яке застосовано штрафні санкції оспорюваним податковим повідомленням-рішенням. В даному випадку, має місце порушення правил ведення книги обліку розрахункових операцій і застосування до цього порушення штрафних санкцій відповідно до Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" є неможливим оскільки готівку було обліковано в повному обсязі.

          Таким чином, порушення правил ведення касових операцій, які передбачені постановою № 637, є адміністративним правопорушенням, за яке встановлена адміністративна відповідальність статтею 164-2 КУпАП.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років.

Незабезпечення дотримання на підприємстві, в установі чи організації встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, відсутність контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства (ст. 8 п. 7 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»),

Таким чином, відповідальність за порушення правил ведення касових операцій повинна покладатися на посадову особу підприємства.

Адміністративний матеріал на підставі порушення посадовою особою позивача правил ведення касових операцій - не складався. До адміністративної відповідальності посадові особи позивача не притягалися, оскільки таке правопорушення не передбачене законодавством про адміністративні правопорушення.

Враховуючи викладене, застосування за порушення постанови № 637 штрафних санкцій, передбачених Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»є неправомірним.

Таким чином, адміністративні санкції застосовані рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001102310 від 30.03.2009 року, є такими, що застосовані незаконно - на підставі підзаконного нормативного акту, а не закону, як того вимагає ст. 92 Конституції України.

Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведена правомірність висновку акту перевірки щодо встановлення порушення п.2.6. Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 вересня 2008 року № 0003612310.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до висновку, що рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №0001102310 від 30.03.2009 року про застосування до Дочірнього підприємства «Твоя преса –Харків»прийнято з порушенням ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправним та нечинним вищезазначеного рішення є документально та нормативно обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 11, 69-72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Твоя преса –Харків»до державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова про визнання рішення недійсним - задовольнити в повному обсязі.

          Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №0001102310 від 30.03.2009 року.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанову в повному обсязі виготовлено 17 листопада 2009 року.

Суддя                                                                                                     Зінченко А.В.