Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2009 р. № 41533/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Карамушко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з земельного податку,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Краснокутському районі Харківської області звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь державного бюджету заборгованість з земельного податку в сумі 35,80 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Відповідач має у власності земельну частку (пай) в розмірі 4,7108 га, що підтверджено державним актом № 002625 серії ХР.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.
Пунктом 2 Рішення XIII сесії XXIV скликання Рябоконевської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 06 січня 2005 року затверджені ставки земельного податку за земельні ділянки, отримані в рахунок земельних частик (паїв) в розмірі за 1 га ріллі - 10,88 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про плату за землю»нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Згідно з вимогами ст. 15 вище вказаного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У відповідності з вимогами ст. 17 зазначеного Закону земельний податок, а також орендна плата і земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Відповідачу відповідно до вимог чинного законодавства України податковим органом нараховане податкове зобов'язання зі сплати за землю в розмірі 51,25 грн., про що 16 червня 2005 року винесене рішення № 0087621700. 17 червня 2005 року рішення було вручене боржнику. Сума податкового боргу є узгодженою.
В звязку з несвоєчасною сплатою податкового боргу відповідно до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на суму боргу нараховувалася пеня.
Відповідно до п. 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим органом 18 березня 2008 року вручена перша податкова вимога № 1/285, 14 травня 2008 року вручена друга податкова вимога № 2/346.
Податковий борг відповідача з земельного податку на час звернення до суду становить 35,80 грн.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача - Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області - в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до суду заяву про слухання справи без участі представника, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Згідно довідки Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області ОСОБА_1 має у власності земельну частку (пай) в розмірі 4,7108 га, що підтверджено державним актом № 002625 серії ХР. (а.с.5)
Рішенням XIII сесії XXIV скликання Рябоконевської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 06 січня 2005 року затверджені ставки земельного податку за земельні ділянки, отримані в рахунок земельних частик (паїв), в розмірі за 1 га ріллі - 10,88 грн. (а.с.6)
Відповідачу Державною податковою інспекцією у Краснокутському районі Харківської області нараховане податкове зобов'язання з плати за землю в розмірі 51,25 грн., про що 16 червня 2005 року винесене рішення № 0087621700, яке 17 червня 2005 року було вручене боржнику (а.с.7), а тому сума податкового боргу є узгодженою.
Державна податкова інспекція у Краснокутському районі Харківської області на загальну суму боргу направила першу податкову вимогу № 1/285 від 18 березня 2008 року про сплату боргу за основним платежем в сумі 53,04 грн., за пенею у розмірі 4,44 грн., яка була вручена відповідачу 22 березня 2008 року. (а.с.8)
Державна податкова інспекція у Краснокутському районі Харківської області на загальну суму боргу направила другу податкову вимогу № 2/346 від 14 травня 2008 року про сплату боргу за основним платежем в сумі 53,04 грн., за пенею у розмірі 4,44 грн., яка у звязку з поверненням без вручення адресату 21 травня 2008 року була розміщена на дошці податкових оголошень (а.с.8).
На час розгляду справи заборгованість відповідачем не була сплачена.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року № 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»від 03 липня 1992 року№ 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату на землю»від 03 липня 1992 року №2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно із ч. 4 ст. 7 Закону України «Про плату на землю» ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частиною другою і третьою цієї статті.
Згідно із ч. 3 ст. 14 Закону України «Про плату на землю»нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ст.ст. 26, 27 Закону України «Про плату на землю» за порушення Закону України «Про плату на землю» платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно з п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно із п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Приписами абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»-«в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з п.п. 16.1.1. п. 16.1. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно п.п. 16.4.1. п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У відповідності з п.п. 16.4.1. п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Державною податковою інспекцією у Краснокутському районі Харківської області нарахувала відповідачу пеню в сумі 4,44 грн. за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податковим органом було додержано процедуру визначення суми податкового зобовязання, здійснено заходи щодо погашення податкового боргу у встановленому законодавством порядку. Рішення про визначення суми земельного податку та податкові вимоги про сплату боргу відповідачем отримані та оскаржені не були.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 67 Конституції України ст. ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року N 509-XII, ст. ст. 1, 5, 6, 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III, ст. ст. 2, 5, 7, 13, 14, 26, 27 Закону України «Про плату за землю»від 03 липня 1992 року№ 2535-XII, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з земельного податку задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) на користь Державного бюджету заборгованість з земельного податку в розмірі 35.80 (тридцять пять) гривень 80 копійок шляхом перерахування вказаної суми на розрахунковий рахунок № 33212813700328 в УДК в Краснокутському районі Харківської області, МФО 851011, код 24134395.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 27 жовтня 2009 року.
Суддя Білова О.В.