Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"09" листопада 2009 р. № 2а- 41459/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Когут Н.М.,
за участю:
представника позивача не прибув
представник відповідача Крижановський М.В., діє за дорученням № НОМЕР_1 від 12.06.08.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСС» до Державної екологічної інспекції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Харківській області щодо відмови в здійсненні оформлення вантажу в частині тари і пакування картону, та не проведення догляду вантажу згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р., іnvоісе: 2000061676, кількість вантажу: 188760,1 кг (нетто), 198198,105 (брутто), місце знаходження: м. Харків, вул.. Біологічна, 6. Контейнери за №: MSCU1870470, MSCU 6113870, MSCU 6879830, MSCU6311433, CRXU1280630, TCLU2107547, CARU2162328, MEDU1084544, CARU2741227, TCLU2136967, GLDU3813392, MSCU1850047, TRLU8912795; зобовязати Державну екологічну інспекцію в Харківській області здійснити оформлення вантажу в частині тари і пакування картону та провести догляд вантажу згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р., іnvоісе: 2000061676, кількість вантажу: 188760,1 кг (нетто), 198198,105 (брутто), місце знаходження: м. Харків, вул.. Біологічна, 6. Контейнери за №: MSCU1870470, MSCU 6113870, MSCU 6879830, MSCU6311433, CRXU1280630, TCLU2107547, CARU2162328, MEDU1084544, CARU2741227, TCLU2136967, GLDU3813392, MSCU1850047, TRLU8912795.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на наступне. Державній екологічній інспекції в Харківської області 04.09.09 від ТОВ «АСС» було направлено заяву вих.. №327 від 04.09.09, в якій вказувалося що Товариство з обмеженою відповідальністю «АСС» є повноправним членом Асоціації «Українська спілка підприємств заготівельників, переробників та утилізаторів відходів «ЗЕЛЕНА КРАПКА», з проханням здійснити оформлення вантажу в частині тари і пакування картону, провести догляд згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р. Відповідач відмовився здійснювати оформлення посилаючись на те, що на даний момент не має права проводити догляд тари та пакувального картону який належить ТОВ «АСС» та здійснювати його подальше оформлення. Зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про провадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини» встановлено, що договір з організації збирання заготівлі та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів має бути укладено виключно з Державною компанією «Укрекокомресурси» і що інших альтернативних варіантів Кабінетом Міністрів України не було передбачено. Висновок інспекції та надані розяснення про те, що підтверджуючим документом щодо самостійного приймання та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів вважається позитивний висновок державної екологічної експертизи, на думку позивача, є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не ґрунтуються на вимогах законодавчих та нормативно-правових актів. Договору аутсортингу з Асоціацією «Зелена крапка» достатньо для здійснення Державною екологічною інспекцією в Харківській області оформлення вантажу в частині тари і пакування картону та проведення догляду вантажу на підставі вищевказаних документів.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки (а. с. 48), надав суду заяву, в якій просив справу розглядати без участі представника позивача (а. с. 51).
Представник в судовому засіданні проти позовних вимог не заперечував, прояснив, що покладається на розсуд суду.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 04.09.09 від направив заяву за №327, в якій просив здійснити оформлення вантажу в частині тари і пакування картону, провести догляд згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р., іnvоісе: 2000061676, кількість вантажу: 188760,1 кг (нетто), 198198,105 (брутто), місце знаходження: м. Харків, вул. Біологічна, 6. Контейнери за №: MSCU1870470, MSCU 6113870, MSCU 6879830, MSCU6311433, CRXU1280630, TCLU2107547, CARU2162328, MEDU1084544, CARU2741227, TCLU2136967, GLDU3813392, MSCU1850047, TRLU8912795, при цьому в заяві позивач зазначив що Товариство з обмеженою відповідальністю «АСС» є повноправним членом Асоціації «Українська спілка підприємств заготівельників, переробників та утилізаторів відходів «ЗЕЛЕНА КРАПКА» (а. с. 18). До заяви було додано: Цоговір 1-Х від 01.08.09 р. аутсорсингу в області збору, переробки матеріалів тари та упаковки між учасником ТОВ «АСС» та Асоціацією «Зелена крапка» та Акт здачі-приймання робіт від 05.08.09 про підтвердження факту виконання робіт за цим договором.
На зазначену заяву відповідач надав відповідь від 04. 09.2009 року за № 3784/01-13/03-16, в якій посилаючись на положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про провадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини» № 915 від 26.07.2009 року та «Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалів» затвердженого спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державної митної служби України № 789/414/709 від 30.07.2009 року повідомив, що а даний момент Державна екологічна інспекція не має права проводити догляд тари та пакувального картону який належить ТОВ «АСС» та здійснювати його подальше оформлення, договір з організації збирання заготівлі та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів має бути укладено виключно з Державною компанією «Укрекокомресурси», а також зазначено, що підтверджуючим документом щодо самостійного приймання та утилізації використаної тари 1 пакувальних матеріалів вважається позитивний висновок державної екологічної експертизи виданий територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України О який надається пакувальних матеріалів по території розповсюдження; 2. Наявності власних виробничих потужностей ПО переробці тари і пакувальних матеріалів, у яких надходять товари.
Судом встановлено, що між ТОВ «АСС» та Асоціацією «Українська спілка підприємств заготівельників, переробників та утилізаторів відходів «ЗЕЛЕНА КРАПКА» 31 липня 2009 року укладено договір асоціативної участі, на підставі якого, ТОВ «АСС» стало повноправним членом Асоціації (а. с. 8-14).
Відповідно до статті 118 ГК України, і обєднанням підприємств є господарська Організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Згідно з частиною 2 статті 120 ГК України, асоціація договірне обєднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що обєдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі обєднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації.
Відповідно до пункту 1.2. Договору 1-Х від 01.08.09, предметом цього договору є доручення та передача Виконавцю на умовах аутсорсингу, непрофільних функцій Замовника ю впровадженню на території України заходів із заготівлі та переробки відходів як вторинної сировини використаної тари (упаковки) з різноманітних матеріалів у вигляді загальної маси, в якій імпортуються або виробляються товари Замовником та ті що були випущені у вільний товарообіг на території України.
Таким чином, вступивши до асоціації, та ставши її учасником. ТОВ «АСС» обєдналося з іншими членами асоціації, централізувало свої виробничі функції щодо заготівлі, переробки та утилізації споживання виробництва тощо, для задоволення переважно господарських отреб учасників асоціації.
Виходячи з наведеного, Асоціація «Українська спілка підприємств заготівельників, переробників та утилізаторів відходів «ЗЕЛЕНА КРАПКА», повноправним членом якої є і ТОВ «АСС».
Відповідно до пункту 2.5. «Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалів», затвердженого спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державної митної служби України № 789/414/709 від 30.07.2009 року одержувач (імпортер) товарів або особа, яку уповноважено на декларування, повинна скласти відомість. Відомість складається за наявності договору з організації збирання, заготівлі та утилізації тари і пакувальних матеріалів з Компанією або за наявності підтверджуючих документів щодо самостійного приймання та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів.
В розумінні пункту 2.5. «Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалів», є таким субєктом що може самостійно приймати та утилізувати використані тару і пакувальні матеріали за наявності підтверджуючих документів, тобто умов договору аутсорсингу з Асоціацією «Зелена крапка» достатньо для здійснення Державною екологічною Інспекцією В Харківській області оформлення вантажу в частині тари і пакування картону та проведення догляду вантажу на підставі вищевказаних документів.
Згідно пункту б) статті 17 Закону України «Про відходи», субєкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобовязані забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій субєктів господарської діяльності, або укладати угоди Відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію
На підставі статті 43 ГК України, підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.
Таким чином, лише Законами України можуть встановлюватися обмеження щодо здійснення окремих видів господарської діяльності.
Крім того, суд окремо наголошує, на тому, що посилання відповідача у відповіді ТОВ «АСС» на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2009 р. N 915 «Про провадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини», якою передбачена можливість укладення договору з організації збирання заготівлі та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів виключно з Державною компанією «Укрекокомресурси» є безпідставним та таким, що протирічіть нормам чинного законодавства, виходячи з наступного. Пунктом 8 частини 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що Виключно законами України визначаються: правові засади і гарантії підприємництва; правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання. Постанова Кабінету Міністрів України не скасовує дію Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність дій відповідача щодо відмови в здійсненні оформлення вантажу дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.. 19 Конституції України, ст. ст. 43, 118, 120 Господарського Кодексу України, ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АСС»до Державної екологічної інспекції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Харківській області щодо відмови в здійсненні оформлення вантажу в частині тари і пакування картону, та не проведення догляду вантажу згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р., іnvоісе: 2000061676, кількість вантажу: 188760,1 кг (нетто), 198198,105 (брутто), місце знаходження: м. Харків, вул.. Біологічна, 6. Контейнери за №: MSCU1870470, MSCU 6113870, MSCU 6879830, MSCU6311433, CRXU1280630, TCLU2107547, CARU2162328, MEDU1084544, CARU2741227, TCLU2136967, GLDU3813392, MSCU1850047, TRLU8912795.
3. Зобовязати Державну екологічну інспекцію в Харківській області здійснити оформлення вантажу в частині тари і пакування картону та провести догляд вантажу згідно Контракту №5 від 10 січня 2008 р., іnvоісе: 2000061676, кількість вантажу: 188760,1 кг (нетто), 198198,105 (брутто), місце знаходження: м. Харків, вул.. Біологічна, 6. Контейнери за №: MSCU1870470, MSCU 6113870, MSCU 6879830, MSCU6311433, CRXU1280630, TCLU2107547, CARU2162328, MEDU1084544, CARU2741227, TCLU2136967, GLDU3813392, MSCU1850047, TRLU8912795.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „АСС” (ідентифікаційний код 23914837, місце знаходження: пров. Динамівський, 4, м. Харків) витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 (три грн. 40 коп.) грн.
5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 13 листопада 2009 року.
Суддя Тацій Л.В.