Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09.11.2009 р. № 2-а- 40198/09/2070
головуючого судді Чалого І,С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
прокурора - Балановського О.О.
позивача Морозової Н.А.,
відповідача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Жовтневого району міста Харкова в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_2. на користь УПФУ в Жовтневому районі міста Харкова ( р/р 256033012096 в ХОУ ВАТ "Ощадбанк", МФО 351823, код ЄДРПОУ 22682980) заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовій санкції в сумі 36 926,72 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як платник страхового збору на обовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Відповідач зобовязаний сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України. Не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальником, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмка). За період з 25.02.2009 по 02.03.2009 року підприємством було допущено несвоєчасне перерахування страхових внесків до УПФУ, внаслідок чого відповідно до ст.19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" донараховано страхових внесків на фонд оплати найманих працівників за 2005 -2007 роки в сумі 14 512,42 грн. На підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.9.3.2 п.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України управлінням 02.03.2008 рішенням № 152 застосовано фінансову санкцію в сумі 22414,30. Рішення було вручено відповідачу 28.11.2008 протягом 10 робочих днів з дня одержання рішення не було оскаржено та добровільно не сплачено.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримали в повному обсязі, надали аналогічні обставинам справи пояснення та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що ФОП ОСОБА_2 знаходиться на спрощеній системі оподаткування. Законом України "Про систему оподаткування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесений до загальнодержавних податків та зборів, однак в зазначеному законі відсутнє поняття "страхові внески", тобто вони не підлягають обов'язковій сплаті згідно вимог чинного законодавства. Крім того, Постанова КМУ №366 від 14 квітня 2009 року "Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування" набрала чинності з 1 травня 2009 року, тобто обов'язок донарахування внеску до Пенсійного фонду до одного мінімального розміру страхового внеску за кожну особу, стало обов'язковим лише з 1 травня 2009 року.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як платник страхового збору на обовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
У період з 25.02.2009 року по 02.03.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова проводилась планова перевірка фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2. з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органу Пенсійного фонду України.
За результатами перевірки складено акт №40 від 02.03.2009 року, яким встановлено порушення ст.19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та донараховано страхових внесків на фонд оплати найманих працівників за 2005-2007 року в сумі 14512,42 грн.
Рішенням № 152 від 02.03.2009 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків до ФОП ОСОБА_2. було застосовано фінансову санкцію в сумі 22414,30 грн., які протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення підлягають перерахуванню.
Зазначене рішення відповідачем отримано 03.03.2009 року, про що свідчить підпис ОСОБА_2. в графі про вручення рішення.
Відповідач не погодившись з висновками акта перевірки, подав свої зауваження.
Рішенням про результати розгляду заяви про узгодження вимоги про сплату боргу від 10.03.2009 року №1 вимога управління від 02.03.2009 року №Ф-1728 на суму 14512,42 грн. залишено без змін.
02.04.2009 року за №Ф-1728 управлінням до відповідача направлено вимогу про сплату боргу на суму 22414,30 грн.
Вимога була отримана відповідачем 09.04.2009 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч.1 ст.1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва, фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" прийнято відповідно до п.4 розд. ХУ "Перехідні положення" Конституції України, і він діє до набрання чинності законом, прийнятим Верховною радою України з цих питань. 22 листопада 2000 року набрав чинності Закон від19 жовтня 2000 року №2063 - ІІІ "Про державну підтримку малого підприємництва", яким визначено правові засади державної підтримки суб'єктів малого підприємництва, і одним з основних напрямків такої підтримки передбачено запровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності в порядку, встановленому законодавством України ( статті 5, 11).
Згідно п. 6 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником видів податків і зборів (обов'язкових платежів) за встановленим переліком.
Спрощена система запроваджена Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" і закріплена в Законі України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III, суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків сплатою єдиного податку. Запровадження спрощеної системи оподаткування є економічним питанням, яке до цього не було врегульоване законами України.
Названим Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких Указ не поширюється.
Заміна сплати звичайних податків сплатою єдиного податку відповідно до статті 5 Закону України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III є одним з напрямків державної підтримки малого підприємництва поряд, зокрема, з встановленням системи пільг для зазначених платників податків. Це означає, що вказана заміна не є ні пільгою в оподаткуванні, ні звільненням від сплати податків.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Отже, зазначеною нормою визначено, що сплата збору може відбуватися не тільки у порядку, визначеному Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", але й у порядку, визначеному іншими нормативно-правовими актами України.
На думку суду, Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" є одним з актів, яким визначено механізм сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, шляхом проведення відрахувань з сум єдиного податку в Пенсійний фонд України.
Відповідно до Закону про підтримку малого підприємництва платником єдиного податку може бути особа, яка визнається платником податків у звичайній системі оподаткування.
ФОП ОСОБА_2 зареєстрований як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в УПФУ в Жовтневому районі міста Харкова.
Статтею 11 Закону України "Про підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000, № 2063-III встановлено, що для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування бухгалтерського обліку та звітності, яка, зокрема, передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що ФОП ОСОБА_2 є платником єдиного податку та знаходиться на спрощеній системі оподаткування.
З наявних в матеріалах справи платіжних доручень вбачається, що за період з 21.03.2005 року до 31.12.2008 року діяльності ФОП ОСОБА_2., відповідач своєчасно перераховував єдиний податок у розмірі 10% від сум доходу, отриманого на поточний рахунок чи в касу підприємства до Пенсійного фонду України в Жовтневому району міста Харкова.
також суд звертає увагу на те, що Постанова КМУ №366 від 14 квітня 2009 року "Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування" набрала чинності з 1 травня 2009 року, тобто зобов'язання донарахування внеску до Пенсійного фонду до одного мінімального розміру страхового внеску за кожну особу, стало обов'язковим лише з 1 травня 2009 року, а отже відповідач в період, який перевірявся, діяв на підставі діючого законодавства і в повній мірі сплачував до Пенсійного фонду відповідні сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна доказати ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
Позивачем не надано жодних доказів того, що ФОП ОСОБА_2 порушив вимоги законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що відповідач діяв відповідно до норм діючого законодавства, суд приходить до висновку відмовити в задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові збір віднести за рахунок державного бюджету.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 13.11.2009 року.
Суддя І.С. Чалий