Рішення № 68626198, 23.08.2017, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
23.08.2017
Номер справи
185/4337/17
Номер документу
68626198
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 185/4337/17

Провадження № 2/185/2777/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2017 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Палюх Т.Д., за участю секретаря Андрухової Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,-

В С Т А Н О В И В:

31 травня 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 2480,90 грн.. В обґрунтування позову зазначив, що згідно заяви від 26 квітня 2016 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01 квітня 2014 року № 505, позивачу було подовжено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як уповноваженому представнику сім'ї, працездатній особі, на період з 26 квітня 2016 року по 25 жовтня 2016 року за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1. Грошова допомога призначена відповідачу та розрахована на членів сім'ї: заявник, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, у сумі 442 грн. щомісячно, дитина до вісімнадцяти років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 - у сумі 884 грн. щомісячно, а загальна сума призначення становить 1326 грн. щомісячно. Однак, за результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідач в період отримання грошової допомоги була відсутня за фактичним місцем проживання понад 60 днів. Відповідач 26 квітня 2016 року подала заяву про подовження їй виплати, але 30 серпня 2016 року виїхала за кордон в місті перетину кордону Україна. Тобто, була відсутня за фактичним місцем перебування в м.Запоріжжі понад 60 днів, а саме 130 днів. Встановлена обставина позбавляє відповідача права на отримання грошової допомоги. У результаті цього відповідачу була надміру виплачена грошова допомога за період з 30 серпня 2016 року по 25 жовтня 2016 року на загальну суму 2480 грн. 90 коп., яка підлягає поверненню. 22 березня 2017 року відповідачу було направлено повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів у сумі 2480 грн. 90 коп. до 25 квітня 2017 року, однак до теперішнього часу вказана сума нею добровільно не повернута, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.

Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району у судове засідання не з'явився, проте у позовній заяві просить розглянути справу за відсутності представника позивача, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена, причин неявки суду не повідомила.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

Вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Законом України від 20 жовтня 2014 року №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Так, зокрема частиною 1 статті 1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб врегульовано нормою ст.4 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно цієї норми факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду. У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів, така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014р. № 505 (далі - Порядок).

Згідно з п.2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

У пункті п.5 Порядку зазначено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

З пункту 10 Порядку вбачається, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Сума грошової допомоги, виплачена надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертається уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованої суми грошової допомоги, вона стягується у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 з 28 жовтня 2014 року по 04 травня 2017 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 (а.с.11,21).

Разом із нею за вищезазначеною адресою проживала ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка є її рідною донькою, що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.8).

25 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району із заявою про призначення їй щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі, для покриття витрат на проживання (а.с.7).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району від 27 лютого 2016 року ОСОБА_1 було призначено щомісячну адресну грошову допомогу на строк з 25 листопада 2015 року по 03 березня 2016 року в сумі 1326 грн. щомісячно, з яких 884 грн. - допомога для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) на одну особу (члена сім'ї) та 442 грн. - для працездатних осіб на одну особу (члена сім'ї) (а.с.9). Також рішенням Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району від 07 липня 2016 року виплату щомісячну адресну допомогу у зазначених вище сумах було подовжено на період з 26 квітня 2016 року по 25 жовтня 2016 року (а.с.13).

Отже, грошова допомога була призначена відповідачу, як працездатній особі, яка доглядає дитину до 18 років та розрахована на членів сім'ї.

Однак, як вбачається з Акту перевірки від 01 березня 2017 року, то в період отримання вказаної допомоги відповідач була відсутня 130 днів за фактичним місцем проживання, а саме за адресою АДРЕСА_1, а саме з 30 серпня 2016 року по 06 січня 2017 року (зв. бік. а.с.13).

Згідно розрахунку суми боргу, відповідачу за період з 30 серпня2016 року по 25 жовтня 2016 року надмірно виплачено щомісячну адресну грошову допомогу в сумі 2480 грн. 90 коп. (а.с.14).

21 березня 2017 року відповідачу направлено письмове повідомлення про необхідність повернення суми надмірно перерахованої щомісячної адресної допомоги в розмірі 2480 грн. 90 коп., яка відповідачем не повернута (а.с.19).

Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що за період з 30 серпня 2016 року по 06 січня 2017 року відповідач безпідставно отримувала адресну грошову допомогу, як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки в порушення ч.2 ст.9 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п.11 відповідного Порядку,не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про від'їзд до постійного місця проживання та відсутність за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи понад 60 днів, тобто про настання змін обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

У зв'язку з цим, відповідачу за рахунок державних коштів була надмірно перерахована сума грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання за період з 30 серпня 2016 року по 06 січня 2017 року в загальному розмірі 2480 грн. 90 коп., яка добровільно відповідачем не повернута, тому вона підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та доведені.

Відповідно до ст.88 ЦПК України та беручи до уваги, що при подачі позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1600 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 57-61, 88, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, ЗУ №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014р. № 505, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (Одержувач УПСЗН ЗМР по Хортицькому району, р/р 35213081078415, Банк: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 37573817, МФО 820172) надмірно виплачені кошти адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2480 (дві тисячі чотириста вісімдесят) грн. 90 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в апеляційний суд Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Т. Д. Палюх