
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"05" вересня 2017 р. Справа № 903/591/17 Суддя Кравчук А.М., розглянувши заяву
Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області
про визнання майнових вимог до боржника
по справі №903/591/17
за заявою публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", м. Київ
до приватного сільськогосподарського підприємства "Стир-Агро", м. Луцьк
про банкрутство
Суддя Кравчук А.М.
Суть спору: ухвалою господарського суду Волинської області від 04.08.2017 року порушено провадження у справі про банкрутство ПСП "Стир-Агро", визнано безспірними грошові вимоги ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до ПСП "Стир-Агро" в сумі 1 506 007 грн. 12 коп., введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто пятнадцять календарних днів до 24.12.2016 року, розпорядником майна призначено ОСОБА_1, розгляд справи в попередньому засіданні призначено на 06.09.2017 року.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ПСП "Стир-Агро" оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 04.08.2017 року.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна.
04.09.2017 року на адресу суду надійшла заява Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №б/н з грошовими вимогами до боржника.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору.
Відповідно до ст. 7 ЗУ "Про судовий збір" ставка судового збору за заяву кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до заяви не додано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
У клопотанні від 05.09.2017 року Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області просить відстрочити сплату судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника до ухвалення судового рішення по справі.
Заява обгрунтована блокуванням рахунків заявника у зв'язку з надходженням на примусове виконання ухвали суду №903/1/17 про стягнення з Луцької ЛДПІ ГУ ДФС у Волинській області на користь арбітражного керуючого ОСОБА_2 грошової винагороди в сумі 26 352 грн. 00 коп.. Крім того, механізм здійснення розрахунків передбачає наявність часового проміжку між підготовкою документів для сплати та фактичною сплатою.
Згідно ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з пунктом 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. N 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" та 5 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 05.07.2012 р. N 01-06/869/2012 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
У ст. 5 Закону України "Про судовий збір" визначено перелік осіб, звільнених від сплати судового збору. До вказаного переліку органи державної податкової інспекції не відносяться.
За таких обставин, нормами чинного законодавства України не звільнено Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від сплати судового збору у встановленому законом порядку, а отже, посилання заявника на відсутність коштів на сплату судового збору, не може вважатися підставою для відстрочення сплати судового збору у даній справі.
Враховуючи те, що відстрочення заявнику сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду, з огляду на відсутність доказів в обґрунтування заяви, які б підтверджували виключність обставин для такого відстрочення, доказів можливості сплати судового збору до вирішення справи по суті, суд відмовляє в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника до ухвалення судового рішення по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Згідно п.п. 2, 3 ст. 24 Закону якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви. Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 23 цього Закону.
Керуючись ст. 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 63, 89 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про відстрочку сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника відмовити.
2. Зобов'язати Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до 07.09.2017 року усунути недоліки, допущені в заяві з грошовими вимогами до ТОВ "Стир-Агро".
3. До 07.09.2017 року подати суду: докази сплати судового збору;
- докази надіслання заяви з грошовими вимогами боржнику та розпоряднику майна (оригінали описів вкладення у цінний лист, до заяви долучені лише фіскальні чеки).
Суддя А. М. Кравчук