
Справа № 815/2363/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив "Южненський міський ринок" звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 07.04.2017р. №999 про проведення фактичної перевірки Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок".
В обґрунтування позовних вимог представник позивача із посиланням на положення ст.2, 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VIII зазначав, що, на його думку, станом на день видачі оскаржуваного наказу ГУ ДФС в Одеській області від 07.04.2017р. №999 про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок», законні підстави для проведення такої перевірки були відсутні. Представник позивача зазначав, що зважаючи на те, що ОК «Южненський міський ринок» за попередній календарний рік має обсяг доходів, який не перевищує 20 мільйонів гривень, то будь-які перевірки господарської діяльності ОК «Южненський міський ринок» до 31 грудня 2017 року контролюючі органи мають право проводити виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, або за погодженням з Державною регуляторною службою, або згідно з вимогами КПК України, або за рішенням суду, або у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов'язано із діяльністю ОК «Южненський міський ринок», або за письмовою заявою ОК «Южненський міський ринок» та жодна із вказаних законних правових підстав проведення перевірки ОК «Южненський міський ринок», яка може бути використана контролюючим органам в період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, - не настала, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із цим позовом про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 07.04.2017р. №999 про проведення фактичної перевірки Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок".
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився. 15.05.2017р. до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, згідно яких представник відповідача зазначав, що наказ прийнятий у відповідності до ст. 20, пп. 80.2.2 п. 80.2. ст. 80 Податкового кодексу України. Представник відповідача посилаючись на системний аналіз положень ст. 75, ст.81, ст.20 Податкового кодексу України, зазначив про те, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 07.04.2017р. №999 про проведення фактичної перевірки Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок", на його думку, відповідає вимогам чинного податкового законодавства та скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Наказом Головного управління ДФС в Одеській області №999 від 07.04.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок», з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, та на підставі ст.20, п.п.80.2.2 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України прийнято рішення провести з 07.04.2017р. фактичну перевірку ОК «Южненський міський ринок» тривалістю 10 діб, за податковою та фактичною адресою: м.Южне. вул. Хіміків 19-а, перевіряємий період з 01.01.2015р. по дату завершення фактичної перевірки, за участю головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту Головного управління ДФС в Одеській області Шукаєва Дмитра Сергійовича, головного державного ревізора-інспектора відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту Головного управління ДФС в Одеській області Погребняка Анатолія Миколайовича (а.с.7 т.1).
Згідно із п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
П.п.75.1.3. п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п.80.1. ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підстави для проведення фактичної перевірки передбачені п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.
Так, п.п. 80.2.2, п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України визначено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що 09.03.2017р. Виробничо-комерційна приватна фірма «Вячеслава» звернулась до виконуючого обов'язки начальника Лиманської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області із заявою про проведення перевірки №40, у прохальній частині якої просила провести в Обслуговуючому кооперативі "Южненський міський ринок" позапланову документальну перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених податків та зборів, фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період 2012-2016р.р. та провести перевірку наявності дозвільних документів на здійснення торгівлі підприємців на ринку.(а.с.218-219 т.1) Згідно вказаної заяви було повідомлено податковому органу про те, що, підприємці, які перебувають на ринку здійснюють торгівлю без наявності усіх необхідних дозвільних документів для торгівлі, внаслідок чого до бюджету не надходять відповідні платежі.
Листом від 17.03.2017р. №351/8/15-17-14-01-34 Лиманська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області направила для відпрацювання на адресу Головного управління ДФС в Одеській області заяву на проведення перевірки Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок", яка надійшла на адресу ОДПІ від директора ВКПФ «Вячеслава» Кулрявцевої О.В., вих. №40 від 09.03.2017р. щодо порушення податкового законодавства та порушення законодавства при здійсненні розрахункових операцій при наданні послуг ринку в м.Южне по вул. Хіміків, 27 ОК "Южненський міський ринок".(а.с.220 т.1)
Начальник відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями ГУ ДФС в Одеській області Гудзь О.О. звернувся до виконуючого обов'язки начальника ГУ ДФС в Одеській області Мілютіна Г.В. із доповідною запискою, у якій, посилаючись на надходження до відділу листа Комінтернівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 17.03.2017р. №351/8/15-17-14-01-34, просить надати дозвіл на проведення фактичної перевірки ОК "Южненський міський ринок".(а.с.221)
У зв'язку з викладеним та на підставі п.п. 80.2.2, п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ №999 від 07.04.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок».
Таким чином, враховуючи те, що ГУ ДФС в Одеській області отримано в установленому законодавством порядку інформацію від Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства ОК "Южненський міський ринок", контроль за яким покладено на контролюючі органи, суд приходить до висновку, що наказ Головного управління ДФС в Одеській області №999 від 07.04.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок», який прийнято з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, є таким що відповідає діючому законодавству України та прийнятий у відповідності п.п.80.2.2 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.
Також, суд зазначає, що оскаржуваний наказ №999 від 07.04.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок» містить підстави для призначення такої перевірки, а саме посилання на п.п.80.2.2 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на зловживання директором ВКПФ «Вячеслава» права на звернення до контролюючого органу та на висновок судового експерта ТОВ «Судова незалежна експертиза України», оскільки підставою для призначення фактичної перевірки є факт отримання інформації, яка свідчить про можливі порушення платником податків податкового законодавства та предметом зазначеної справи є наказ Головного управління ДФС в Одеській області №999 від 07.04.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ОК «Южненський міський ринок» та не стосується спору про право на землю між ВКПФ «Вячеслава» та ОК«Южненський міський ринок», про який йдеться у поясненнях представника позивача щодо обставин, викладених в заяві ВКПФ «Вячеслава» від 09.03.2017р. №40.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок" не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158 - 163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу "Южненський міський ринок" - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Танцюра