
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2017 року справа № 813/2442/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Новак Л.М.
за участю:
представника відповідача - Левченко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтуся" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
Встановив:
Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтуся" про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4672 від 28.12.2007 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу Верхньосиньовидненського родовища Під'ялинської ділянки Сколівського району Львівської області.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року відповідачу направлено рекомендованим листом направлення на проведення перевірки. Посадові особи позивача здійснили вихід за місцезнаходженням ТзОВ "Нафтуся". Відсутність уповноважених осіб відповідача унеможливила проведення перевірки, тому посадовими особами Держгеонадра України складено акт про недопущення до перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-16/п-90 та припис від 24.11.2015 року № 361-14/02, яким встановлено порушення ТзОВ "Нафтуся" законодавства у сфері надрокористування. На неодноразові звернення про усунення недоліків та виконання вимог припису, відповідач не відреагував, недоліки не усунув. Зазначає, що Державна служба геології та надр України здійснила всі можливі дії для належного повідомлення відповідача про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами. Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України винесено подання про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. У зв'язку з порушенням ТзОВ "Нафтуся" законодавства у сфері надрокористування та неусуненням порушень Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтуся" про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4672 від 28.12.2007 року.
Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, просив розглянути заяву в порядку письмового провадження на підставі наданих матеріалів. Додаткових пояснень та доказів після направлення справи Вищим адміністративним судом на новий розгляд не надав.
Представник відповідача проти позову заперечив, надав суду заперечення на позовну заяву та додаткові пояснення, в яких зазначив наступне. Відповідно до п. 12 Порядку здійснення державного геологічного контролю, який діяв на момент проведення перевірки посадовими особами Державної служби геології та надр України, у разі недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки за наявності підстав, визначених законом для її проведення, посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт про недопущення до перевірки. Але, всупереч вимог діючого на той момент законодавства, представниками Позивача було складено саме Акт перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-16/п-90 (за інформацією з позовної заяви), на підставі якого було винесено припис. Відповідно до п. 16 того ж Порядку у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр лише на підставі саме акту перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Тобто, Позивач не мав жодних підстав для складення вищезазначених документів, а тому і відсутні підстави для задоволення позовних вимог Позивача. Стверджує, що припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу. Крім того, у відповідності до статті 5 Угоди про умови користування надрами , що є невід'ємною частиною Спеціального дозволу № 4672 від 28.12.2007 p., укладеної між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та TOB «Нафтуся», серед умов зупинення або анулювання дії спеціального дозволу відсутня така умова, як недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки. Єдиною підставою анулювання спеціального дозволу, що передбачена в п. 5.3 Угоди про умови користування надрами є невиконання особливих умов, а також закінчення терміну його дії. Враховуючи те, що жодних претензій щодо невиконання особливих умов до TзOB «Нафтуся» ніколи не пред'являлося, а також беручи до уваги той факт, що термін дії спеціального дозволу на користування надрами TзOB «Нафтуся» закінчиться лише 28 грудня 2027 року, тому доводи Позивача, викладені в позовній заяві в частині невиконання умов Відповідачем не відповідають дійсності, а тому відсутні підстави для позбавлення TOB «Нафтуся» можливості користуватися надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.
В судовому засіданні представник відповідача заперечення на позов підтримав з мотивів, наведених у письмових запереченнях та додаткових поясненнях.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтуся" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4672 від 28.12.2007 з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу у Верхньосиньовидненському родовищі Під'ялинської ділянки, розташованої у Сколівському районі Львівської області.
Наказом Державної служби геології та надр України від 18.09.2015 №288 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ТОВ "Нафтуся" увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.
Рекомендованим листом Держгеонадра України на адресу ТОВ "Нафтуся" направлено повідомлення від 16.10.2015 № 13625/13/14-15 про проведення планової перевірки.
20.11.2015 Держгеонадра України видано направлення № 346-14/02 на проведення у строк з 23 по 27 листопада 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ "Нафтуся".
За результатами проведеної планової перевірки складено акт про недопущення до посадових осіб від 23.11.2015 № 02-04/06/2015-16/п-90.
На підставі акту перевірки від 23.11.2015 № 02-04/06/2015- 16/п-90 складено припис від 24.11.2015 № 361-14/02, яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме не допущено посадових осіб Держгеонадра України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), чим порушено вимоги статей 10, 11 закону України "Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"; не виконуються умови користування надрами, а саме: не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 28.12.2007 № 4672, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4672від 28.12.2007, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615.
Приписом запропоновано у строк до 04.12.2015 усунути вказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ТОВ "Нафтуся" вимог законодавства у сфері надрокористування за визначеним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Акт перевірки та припис від 24.11.2015 № 360-14/02 листом від 24.11.2015 № 362-14/02 направлено на адресу відповідача.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України винесено подання від 15.12.2015 № 409- 14/02 на зупинення дії спеціального дозволу № 4672 від 28.12.2007 та повідомлено, що станом на 15.12.2015 не надходило жодних листів та документів від відповідача щодо виконання вимог припису.
Наказом Держгеонадра України від 25.12.2015 № 446 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 №4672 та надано ТОВ "Нафтуся" 30 календарних днів для усунення порушень.
Листом від 06.01.2016 № 130/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ТОВ "Нафтуся" про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 25.12.2015 №446.
Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 16.02.2016 внесено подання №94-16/02 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4672 від 28.12.2007.
Листом від 17.03.2016 № 4051/13/14-16 позивачем запропоновано ТОВ "Нафтуся"в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4672 від 28.12.2007 у зв'язку з неусуненням причин зупинення його дії.
ТОВ "Нафтуся" не відреагувало на лист від 17.03.2016 № 4051/13/14-16, що на думку Держгеонадр України, є підставою для звернення до суду з вимогами про припинення права користування надрами шляхом анулювання спірного дозволу, виданого відповідачу.
У зв'язку з порушенням ТзОВ "Нафтуся" законодавства у сфері надрокористування та неусуненням порушень Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтуся" про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4672 від 28.12.2007 року.
При вирішення спору суд керувався наступним.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. №1174. (далі-Положення).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
До матеріалів справи долучено Угоду про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною до Спеціального дозволу на користування надрами № 4672, виданого 28 грудня 2007 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу Верхньосиньовидненського родовища Під'ялинської ділянки Сколівського району Львівської області, п. 5.3 якої передбачено, що підставами на анулювання спеціального дозволу, передбаченими в Угоди про умови користування надрами є невиконання особливих умов, а також закінчення терміну його дії.
Як вбачається з довідки ТзОВ "Нафтуся" від 14.08.2017 за період з 2014 року по 2016 рік на адресу відповідача не надходило будь-якої кореспонденції від Державної служби геології та надр України.
Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Єдиним доказом Позивача для анулювання спеціального дозволу та достатньою на думку Позивача підставою, що викладена в позовній заяві є недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки.
Проаналізувавши норми законодавства, а також враховуючи те, що жодних претензій щодо невиконання особливих умов до ТОВ «Нафтуся» ніколи не пред'являлося, а також беручи до уваги той факт, що термін дії спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Нафтуся» закінчиться лише 28 грудня 2027 року, суд дійшов висновку про те, що доводи Позивача, викладені в позовній заяві в частині невиконання умов Відповідачем не відповідають дійсності, а тому відсутні підстави для позбавлення ТОВ «Нафтуся» можливості користуватися надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, можна зробити висновок про те, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку є не обґрунтованими, тому позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з сторін не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 05.09.2017.
Суддя Р.М. Брильовський