Постанова № 6861033, 13.07.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2009
Номер справи
2а-3504/09/1870
Номер документу
6861033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2009 р.                                                             Справа № 2а-3504/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до виробничого сільськогосподарського кооперативу "Правда" про стягнення податкової заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Роменська міжрайонна державна податкова інспекція, звернувсядо Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 234180,81 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що не перерахований відповідачем податок з доходів фізичних осіб є бюджетним фондом і підлягає перерахуванню до бюджету, у зв’язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.

09.07.2009 до суду надійшла заява від відповідача, відповідно до якої адміністрація ВСГК «Правда» борг у сумі 234180,81 грн визнає в повному обсязі та просить проводити розгляд справи без участі його представника (а.с. 16).

13.07.2009 представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 18).

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач – виробничий сільськогосподарський кооператив «Правда» – є юридичною особою, зареєстрований розпорядженням Роменською районною державною адміністрацією від 16.03.2002 р., включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, з 04.05.2000 взятий на облік в Роменській МДПІ як платник податків.

У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 234180,81 грн виникла внаслідок неперерахування відповідачем податку з доходів фізичних осіб, що є бюджетним фондом і підлягає перерахуванню до бюджету.

          Відповідно до матеріалів справи Роменською МДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ВСГК «Правда», якою встановлено, що обсяг не перерахованого відповідачем податку з доходів фізичних осіб до бюджету складає 225769,66 грн, про що складено акт від 01.06.2009 за № 325/7/30902485 про результати позапланової виїзної перевірки виробничого сільськогосподарського кооперативу «Правда» (код за ЄДРПОУ 30902485) з питань достовірності, повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.05.2006 р. по 30.04.2009 р. (а.с. 4-11).

          Відповідно п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

          Тож не перерахований відповідачем податок з доходів фізичних осіб у сумі 225769,66 грн є бюджетним фондом і підлягає перерахуванню до бюджету.

          У ході проведення перевірки також встановлено факт несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, а саме:

-          у 2006 році – у сумі 5000,00 грн;

-          у 2008 році – у сумі 25433,35 грн;

-          у 2009 році – у сумі 500,00 грн (а.с. 9),

чим порушено вимоги п.п. 8.1.2 п. 8 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон), відповідно до якого податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом або якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

          Протягом періоду, що перевірявся, податок з доходів фізичних осіб відповідачем перераховувався до бюджету, однак не в повному обсязі. За несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб передбачено нарахування пені. Так, відповідно до розрахунку пені до акту позапланової документальної перевірки № 127 від 01.06.2009 ВСГК «Правда» відповідачу було нараховано 8411,15 грн пені (а.с. 11).

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача складає 234180,81 грн, в т.ч.:

225769,66 грн – не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб;

8411,15 грн – пеня.

Відповідно до ст. 2 Закону платниками податку з доходів фізичних осіб є резиденти, які отримують як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезиденти, які отримують доходи з джерелом їх походження з території України.

Обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону покладається на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно з п.п.3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Відповідно до ст. 64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.

Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.

Відповідно, платниками вказаного податку є лише фізичні особи, а на юридичну особу покладається обов’язок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету.

Враховуючи той факт, що виробничий сільськогосподарський кооператив «Правда» не є платником податку з доходів фізичних осіб, то податкового боргу як такого з цього податку не існує, однак заборгованість по утриманому, але не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб, який відображається тільки по бухгалтерському обліку відповідача, вважається бюджетним фондом і повинна належати державі.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб станом на день розгляду справи не перерахована до бюджету і складає 234180,81 грн, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Роменської міжрайонної державної податкової інспекції до виробничого сільськогосподарського кооперативу "Правда" про стягнення податкової заборгованості – задовольнити.

Стягнути з виробничого сільськогосподарського кооперативу «Правда» (42035, Сумська область, Роменський район, с. Басівка, вул. Роменська, 3, код за ЄДРПОУ 30902485, засоби зв’язку: тел. 80544894510) податок з доходів фізичних осіб у сумі 234180,81 грн (на р/р місцевого бюджету Басівської сільської ради Роменського району № 33214800700308, ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23635184).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                             Л.М. Опімах