Постанова № 68596690, 29.08.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2017
Номер справи
822/2003/17
Номер документу
68596690
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2003/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2017 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівПетричковича А.І. Ковальчук О.К. Лабань Г.В. при секретарі за участі:Яворській І.Ю. представника позивача Куковицького Д.В., представника відповідача Столаби Ю.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, про визнання протиправними та скасування постанови від 29.06.2017 р. № 0210446 та розрахунку плати за проїзд від 01.06.2017р. № 267/17, -

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2017 року Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернулося до суду з адміністративним позовом №515 від 14.07.2017 року, в якому, з врахуванням уточненого адміністративного позову № 587 від 23.08.2017 року, вказує на порушення Відповідачем Закону України "Про автомобільний транспорт" та прав підприємства і просить: 1) визнати протиправним та скасувати розрахунок Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільного дорогами загального користування від 01.06.2017р. № 267/17, яким ПП "Транс-Авто-Д" зобов'язано сплатити 85.50 євро (2534,94 грн. по офіційному курсу Національного банку); 2) визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 29.06.2017 р. № 0210446 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 гривень (стор. 78-80 справи).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж обставини та докази, які вказані у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні, просила позов залишити без задоволення.

Треті особи в судове засідання представників не направили, однак до суду поступили письмові заперечення, в яких просили відмовити у задоволенні адміністративного позову (стор. 64-68, 83-88 справи).

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази по справі, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" включено до ЄДР, код 34412482 та має статус юридичної особи. Види діяльності: 29.20 Виробництво кузовів для автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів, 29.32 Виробництво інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів, 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту ( стор. 97 - 101 справи).

Згідно з Товарно-транспортною накладною №Р84 від 30.05.2017, автомобіль DAF НОМЕР_2, з причепом НОМЕР_1 перевізника ПП "Транс-Авто-Д" для замовника - Фермерське господарство "Таїсія", Херсонська область, Горностаївський район, с. Каїри перевозив комбайн зернозбиральний "John Deere 9760 STS" ( стор. 73 - 74 справи).

Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.06.2017 року, стверджено результати габаритного контролю транспортного засобу DAF 95, реєстраційний номер НОМЕР_2, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер НОМЕР_1, які належать Позивачу, а саме - ширина 4,00 м (стор. 71 справи).

Відповідно до Акту №0004509 від 01.06.2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, на стаціонарному посту габаритно-вагового контролю Херсонської області (автодорога М14 Одеса - Мелітополь - Новоазовськ, 203 км + 500 м.) проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля DAF 95, реєстраційний номер НОМЕР_2, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер НОМЕР_1, які належать Позивачу, та встановлено перевищення габаритних параметрів, зокрема ширина 4.00 м., при допустимих 2,60 м. (стор. 69 справи).

Згідно з Розрахунком №267/17 від 01.06.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до Акту від 01.06.2017 року №0004509, пройдена відстань 570 км, ширина 4 м., параметри, за які нарахована плата за проїзд - 1,4, плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів (євро/км) 0,03, всього до сплати - 85,50 євро (стор. 70 справи).

Також, Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року, згідно з якою ПП "Транс-Авто-Д" допущено порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.3 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а тому постановлено стягнути з ПП "Транс-Авто-Д" адміністративно-господарський штраф у сумі 1700 гривень (стор. 89 справи).

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно з п.4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Позивачем було перевищено нормативи габаритних параметрів щодо ширини ( 4,00 метри замість 2,60 метрів), що становить перевищення нормативу на 53,85 %, тому цей транспортний засіб є великогабаритним, і обов'язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами мав бути відповідний дозвіл.

Суд критично оцінює твердження позивача про наявність у нього права на перевищення нормативу габаритних параметрів щодо ширини і не порушення цього, адже наданий до суду Дозвіл №1300-3839 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (термін дії з 20.05.2017 року по 18.06.2017 року) (стор. 21 справи), дозволяє рух транспортних засобів, зокрема, шириною 3,49 м., тоді як Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.06.2017 року, стверджено ширину автомобіля DAF 95, реєстраційний номер НОМЕР_2, з причепом TAD ПНР-15, реєстраційний номер НОМЕР_1 - 4,00 метри.

Згідно з п.п 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктами 3, 15 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.16-18 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Також, згідно з пп.5 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 за №1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до вимог п. 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Згідно з п.31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Плата за проїзд великогабаритних транспортних засобів з перевищенням кожного параметру установленої ширини, висоти, довжини, становить 0,03 євро/км., та, відповідно, сума нарахованої на підставі вказаного розрахунку плати складає 85,5 євро (570 км. * 1 (кількість перевищених параметрів) * 0,03 (розмір плати за 1 км) * 5 (коефіцієнт збільшення плати за проїзд) (стор. 70 справи).

Відповідно до абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а посадові особи суб'єкта владних повноважень діяли у спосіб і порядок визначений законодавством та правомірно склали оскаржуваний Розрахунок №267/17 від 01.06.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 01.06.2017 року №0004509 року, та Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 0210446 від 29.06.2017 року, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про автомобільний транспорт", "Про автомобільні дороги" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" №587 від 23.08.2017 року, залишити без задоволення.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 01.09.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.І. Петричкович О.К. Ковальчук Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович