Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2009 р. справа № 2а-15500/09/0570
час прийняття постанови: 12.30 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Ємцовій Н.В.
за участю:
представників позивача – Перепечая А.М.
представника відповідача – Сидорського О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0003521500/0,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, дочірня компанія «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз», звернувся до суду з адміністративним позовом до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0003521500/0.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно з державним актом на право постійного користування землею дочірнє підприємство «Донбастрансгаз» Акціонерного товариства «Укргазпром» отримало у користування земельну ділянку. Внаслідок проведеної реорганізації вказане підприємство приєдналося до дочірньої компанії «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» на правах філії та названо «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз». За таких обставин постійним користувачем земельної ділянки є ДК «Укртрансгаз» в особі філії «УМГ «Донбастрансгаз». Таким чином посилання податкового органу на зміну правового статусу суб’єкта оподаткування не відповідає дійсності. Оскільки земельна ділянка не змінювала свого власника, позивач вважає, що ним не порушені строки подання звітності.
Тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік наданий Краматорським лінійним виробничим управлінням магістральних газопроводів УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України». В подальшому Краматорським ЛВУМГ поданий уточнюючий розрахунок, відповідно до якого зменшено податкове зобов’язання з земельного податку за період з липня 2009 року. У зв’язку зі зміною правового статусу відокремленого підрозділу Краматорського ЛВУМГ, філією УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» у серпні 2009 року наданий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік за період з липня по грудень 2009 року, з позначкою «за нововідведені земельні ділянки». За таких обставин позивачем порушений строк подання податкової декларації за нововідведену земельну ділянку, передбачений ч. 2 ст. 14 р. 6 Закону України «Про плату за землю».
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову з тих самих підстав, що викладені в письмових запереченнях на адміністративний позов.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Дочірня компанія «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» зареєстрована як юридична особа 28.08.1998, ідентифікаційний код юридичної особи 30019801.
«Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» є філією дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» без права юридичної особи, має ідентифікаційний код 00153169.
Краматорським лінійним виробничим управлінням магістральних газопроводів УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» до Ясинуватської ОДПІ поданий розрахунок земельного податку на 2009 рік, відповідно до якого визначена сума податкового зобов’язання у розмірі 1044,42 грн.
20.07.2009 року Краматорським ЛВУМГ УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» до податкового органу наданий уточнюючий розрахунок № 14283, відповідно до якого зменшено податкове зобов’язання з земельного податку та задекларовано відсутність податкових зобов’язань за липень - грудень 2009 року (землі Розівської сільради).
17.08.2009 року філією УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» поданий до Ясинуватської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку за нововідведені земельні ділянки, відповідно до якого визначена сума податкового зобов’язання з земельного податку за липень – грудень 2009 року (землі Розівської сільради).
Спірним питанням у справі є наявність обов’язку УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» надавати до податкового органу податкову звітність з земельного податку та строк подання такої звітності.
Відповідно до п. 1.4 Статуту ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», компанія є правонаступником майнових і немайнових прав і обов’язків газотранспортних підприємств та структурних підрозділів відкритого акціонерного товариства «Укргазпром».
З урахуванням викладеного можна дійти висновку, що ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» є правонаступником майнових та немайнових прав і обов’язків приєднаного внаслідок реорганізації ДП «Донбастрансгаз» АТ «Укргазпром».
Відповідно до п. 1.1 Положення про філію «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Управління є філією (відокремленим підрозділом) ДК «Укртрансгаз» (далі - Компанія) НАК «Нафтогаз України», яка включена до її складу внаслідок реорганізації дочірнього підприємства «Донбастрансгаз» акціонерного товариства «Укргазпром». Відповідно до п. 1.2 Положення Управління не є юридичною особою та здійснює частину функцій Компанії, що відповідає статутним цілям та завданням Компанії. Відповідно до п. 4.1 Положення для забезпечення діяльності Управління Компанія наділяє її основними фондами та оборотними активами.
Відповідно до листа Донецького обласного управління статистики від 01.07.02р. № 25/1-424, до 28.01.1999 року філія «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» йменувалась ДП «Донбастрансгаз» АТ «Укргазпром».
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею ІІ-ДН № 001250 від 22.08.1997р., дочірньому підприємству «Донбастрансгаз» акціонерного товариства «Укргазпром» надано у постійне користування 1,6702 гектарів землі для транспортування газу на землі Розівської сільської ради. Тобто, на підставі вказаного державного акту у ДП «Донбастрансгаз» АТ «Укргазпром» виникло майнове право на користування певною земельною ділянкою, яке після реорганізації АТ «Укргазпром» перейшло в порядку правонаступництва до ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України».
Суд зазначає, що зміна користувача земельної ділянки документально не оформлена. За таких обставин при визначенні користувача земельної ділянки суд враховує положення земельного законодавства та Статуту ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України».
Відповідно до ст. 7 Земельного кодексу України від 18.12.1990р. (що був чинним на дату отримання права постійного користування земельною ділянкою та дату здійснення реорганізації) у постійне користування земля надається, зокрема, промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям.
Відповідно до ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. (в редакції, чинній на дату декларування податкових зобов’язань) права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
За таких обставин суд вважає на необхідне відмітити, що ані Земельний кодекс України 1990 року, ані прийнятий на заміну Земельний кодекс України 2001 року, не передбачають можливості виникнення права користування земельною ділянкою у філії чи іншого структурного підрозділу, оскільки законодавчо таке право надано лише юридичній особі.
Суд зазначає, що ані Краматорське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз», ані Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» не є юридичними особами, тобто, не можуть бути землекористувачами у розумінні Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про плату за землю» суб’єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач.
Оскільки Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» не є землекористувачем відповідно до закону, відповідно зазначений підрозділ не є суб’єктом плати за землю (платником земельного податку).
Суд зазначає, що сам по собі факт прийняття податкової декларації податковим органом не надає суб’єкту статусу платника податків, оскільки визначення платників податків можливе лише з урахуванням положень чинного законодавства.
Ясинуватською ОДПІ проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності філією УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», за наслідками якої складений акт № 436/15-013/00153169.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення ч. 2 ст. 14 р. 6 Закону України «Про плату за землю» – порушення терміну подання податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік через зміну правового статусу.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платник податків зобов’язаний подати податкову декларацію протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку.
За таких обставин для встановлення порушення платником податків строків подання податкової декларації потрібно встановити наявність факту виникнення у такого платника права на нововідведену земельну ділянку, та строк виникнення такого права.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Господарського кодексу України майнові права і обов’язки суб’єктів господарювання можуть виникати, зокрема, з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Податковим органом не надано жодного доказу в підтвердження прийняття уповноваженими органами рішення про відведення філії УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» земельної ділянки для постійного користування.
Відповідно до акту перевірки встановлено порушення терміну подання податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік за нововідведену земельну ділянку через зміну правового статусу, згідно Державного акту на право постійного користування землею ІІ-ДН № 001250 від 22.08.1997р. З огляду на таке, податковий орган дійшов висновку, що термін подання податкового розрахунку за таку земельну ділянку – 31.07.2009р.
Суд зазначає, що з вказаного державного акту на право постійного користування землею не вбачається відведення такої ділянки в червні чи липні 2009 року, зазначений акт виданий 22.08.1997р. відповідно до рішення Ясинуватської районної Ради народних депутатів від 08.08.1997р. та взагалі не містить посилання на інші дати.
Суд не приймає лист директора УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтобаз України» в якості підстави виникнення обов’язку подати розрахунок земельного податку, оскільки така підстава не передбачена чинним законодавством. Інших підстав податковий орган не наводить.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Податковим органом не доведений факт наявності у філії Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» в постійному користуванні нововідведеної земельної ділянки, та, відповідно, наявність у останнього обов’язку подати податковий розрахунок земельного податку 31.07.2009 за таку земельну ділянку.
Відповідно до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Оскільки, як зазначене вище, філія УМГ «Донбастрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» не є платником земельного податку та не отримувала у постійне користування нововідведену земельну ділянку, відповідно, у неї був відсутній обов’язок подання до 31.07.2009р. розрахунку земельного податку. За таких обставин застосування Ясинуватською ОДПІ штрафних санкцій за неподання податкової звітності є безпідставним та таким, що не ґрунтується на законі.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009р. № 0003521500/0 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0003521500/0, задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції від 02.09.2009 року № 0003521500/0 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання податкової звітності з земельного податку.
Стягнути з Державного бюджету України на користь філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 00153169, 83052, м. Донецьк, пр. Ілліча, 100-а) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3.40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 21 жовтня 2009 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений та підписаний 26.10.2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.