
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
30 серпня 2017 року м. Київ №К/800/29290/17
Суддя-доповідач Вищого адміністративного суду України Стрелець Т.Г., перевіривши матеріали касаційної скарги Південного офісу Держаудитслужби
на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2017 року
у справі №815/1325/17
за позовом Дочірнього підприємства „Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного
товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України"
до Південного офісу Держаудитслужби,
треті особи: 1) Товариство з обмеженою відповідальністю „МАТРІКС-ВП3",
2) ОСОБА_2
про визнання не чинними та скасування пунктів вимоги від 01.02.2017 року,-
в с т а н о в и в:
За правилами частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України, до касаційної скарги додаються документ про сплату судового збору, а також копії касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду касаційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У порушення наведених вимог, до касаційної скарги додано лише дві її копії, що не відповідає кількості осіб, які беруть участь у справі. Крім того, скаржником не надано документ про сплату судового збору у розмірі 1600,00 грн.
Скаржник у касаційній скарзі просив відстрочити сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, підставою для відстрочення сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони. При цьому, відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
Вивчивши доводи клопотання Південного офісу Держаудитслужби, суд не знаходить підстав для його задоволення, оскільки скаржник ніяким чином не підтверджує та не обґрунтовує можливість сплатити суму судового збору в майбутньому, зокрема, до ухвалення рішення у справі.
Таким чином, касаційна скарга не відповідає вимогам статті 213 Кодексу адміністративного судочинство України.
Частиною третьою статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За правилами частини четвертої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно норм частини другої статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
З наявних матеріалів вбачається, що касаційна скарга подана з порушенням строків, передбачених статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заявник в касаційній скарзі просить поновити строк касаційного оскарження. В обґрунтування поважності причин пропуску строку касаційного оскарження скаржник зазначає, що з метою виконання оскаржуваної ухвали апеляційного суду Офісом було направлено до фінансового управління та юридичного департаменту Держаудитслужби України інформацію та документи по справі щодо вирішення питання на виділення коштів для сплати судового збору у сумі 22098,18 грн. Проте, Держаудитслужбою України в листі від 02.08.2017 року №25-18/469 «Про надання інформації», який отримано Офісом 03.08.2017 року вирішено, що Південний офіс Держаудитслужби має право оскаржити ухвалу суду апеляційної інстанції від 23.06.2017 року. Таким чином, скаржник вважає пропущення процесуального строку з поважних причин та правомірним застосувати строк з моменту отримання вказаного листа від 02.08.2017 року №25-18/469.
Однак, вказані обставини не можуть бути прийняті судом в якості поважних причин пропуску строку на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції, оскільки не є об'єктивно непереборними, такими, що не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду з касаційною скаргою.
За таких обставин, відповідачу необхідно вказати інші підстави для поновлення строку.
Виходячи з наведеного, суддя-доповідач вважає, що касаційну скаргу слід залишити без руху та надати скаржнику строк для усунення встановлених недоліків - шляхом подання документа про сплату судового збору у розмірі, відповідно до Закону України «Про судовий збір»; копії касаційної скарги; заяви про поновлення строків на касаційне оскарження із зазначенням інших підстав для поновлення таких строків та доказів на підтвердження поважності пропуску названих строків.
Керуючись статтями 108, 210-214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні клопотання Південного офісу Держаудитслужби про відстрочення сплати судового збору.
Касаційну скаргу Південного офісу Держаудитслужби - залишити без руху.
Встановити скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги до тридцяти днів з моменту одержання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Вищого адміністративного суду України Т.Г. Стрелець