Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2009 р. справа № 2а-15935/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Анохіної Т.І. (дов. № юр/2705 від 22.05.2009 р.)
відповідача: Петрова А.Г. (дов. №28393/10/10-013 від 20.07.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»
до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (надалі – позивач, ОКП «Донецьктеплокомуненерго») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька (надалі — відповідач, ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000861542/0 від 05.02.2009р. про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 410463,80 грн.
Позов мотивовано тим, що Відповідач самостійно, поза межами своїх повноважень, здійснив зміну призначення платежу, що спричинило нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість.
У судовому засіданні від 12.11.2009р. позивач надав уточнення до позовної заяви, відповідно до якої позивач просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009р. про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 410463,80 грн.
У судовому засіданні від 20.10.2009р. оголошувалась перерва до 12.11.2009р., та від 12.11.2009р. до 13.11.2009р. на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.
В судовому засіданні від 13.11.2009р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог п.п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп.17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.
У судовому засіданні від 13.11.2009р. представник відповідача проти вимог позивача заперечував, з мотивів, викладених у запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
За результатами проведеної 20.01.2009р. документальної невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності сплати податків і зборів до бюджету, ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька був складений Акт від 20.01.2009 року № 43/15-2/03337119, відповідно до якого, встановлено порушення пп. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР, пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ у зв'язку з чим встановлено, що платником несвоєчасно сплачено податок на додану вартість, внаслідок несвоєчасного подання платіжного доручення.
На підставі зазначеного акту від 20.01.2009 року № 43/15-2/03337119 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009 р. № 0000861542/0, згідно з яким позивачу нарахований штраф у сумі 410 463,80 грн. за затримку на 56 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 2052319,00 грн.
За наслідками процедури адміністративного оскарження, податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009 р. № 0000861542/0 залишено без змін, а скарга від 20.02.2009р. № 03/564 без задоволення, про що зазначено у рішенні ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька від 16.04.2009р. № 15790/10/25-012-2 про результати розгляду первинної скарги. За результатами розгляду зазначеної скарги прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009 р. № 0000861542/1 з аналогічним предметом.
Вказане податкове повідомлення-рішення – є предметом спору у даній справі.
Зазначений штраф нарахований за несплату самостійно узгодженого податкового зобов’язання у встановлені строки за: декларацією № 160753 за вересень 2008р. на суму ПДВ у розмір 1228397,00 грн.; уточнюючому розрахунку №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., уточнюючому розрахунку №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., уточнюючому розрахунку №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., уточнюючому розрахунку №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., уточнюючому розрахунку №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., уточнюючому розрахунку №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., уточнюючому розрахунку №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., уточнюючому розрахунку №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., уточнюючому розрахунку №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., уточнюючому розрахунку №176522 за лютий 2008р. на суму 6131,00 грн., уточнюючому розрахунку №176525 за березень 2008р. на суму 9801,00 грн., уточнюючому розрахунку №176532 за травень 2008р. на суму 13466,00 грн., уточнюючому розрахунку №176529 за квітень 2008р. на суму 1831,00 грн., уточнюючому розрахунку №176535 за червень 2008р. на суму 31442,00 грн., уточнюючому розрахунку №176538 за липень 2008р. на суму 1197,00 грн.,
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Підставою для визначення відповідачу податкового зобов’язання за платежем штрафні (фінансові) санкції на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, стали наступні обставини.
З метою сплати податкової заборгованості з податку на додану вартість позивачем перераховано 11461 916,00 грн. з призначенням платежу – заборгованість з ПДВ відповідно довідки ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька №2 від 20.11.2008р. код 14010900, згідно Договору №05/440/1 від 01.12.2008р., ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2008 р. № 440, про що зазначено у виписці з рахунку позивача №35445010001151 від 26.12.2008р. (копія виписки наявна в матеріалах справи).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з зворотнього боку облікової картки платника (скорочена форма) станом на 31.12.2008 року, наданої відповідачем, ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька на власний розсуд змінило призначення зазначеного платежу та направило його на погашення недоїмки - податкового боргу з податку на додану вартість попередніх податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобов’язання (копія зворотнього боку облікової картки позивача наявна в матеріалах справи).
Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами – відсутній.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI, встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств до державного бюджету, а також надходжень податку на додану вартість, не сплаченого Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" у встановлені строки за природний газ, ввезений на митну територію України у першому кварталі 2008 року, який перебуває під митним контролем, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, з місцевих бюджетів може здійснюватись за рахунок належних їм додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті, а також за рахунок погашення заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, яка була реструктуризована, та за рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Міністерством фінансів України фінансової допомоги Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності.
Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"» від 25 квітня 2008 р. № 440, визначає механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах), за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків (далі - учасники розрахунків) до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та за рахунок повернення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Мінфіном фінансової допомоги Урядові Криму, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 510.
Таким чином, статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та зазначеним порядком передбачається направлення вказаних надходжень в рахунок погашення податкової заборгованості яка виникла у підприємства у 2008 року.
Відповідно до п. 2.6 договору № 05/440/1 від 01.12.2008р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 р. № 440, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» перераховує кошти в сумі 11461 916,00 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з податку на добавлену вартість (код 14010900, довідка від 20.11.2008р. №2).
Згідно довідки ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька №2 від 20.11.2008р. код 14010900, податкова заборгованість позивача за 2008р. станом на 20.11.2008р. становить 11461916,00 грн.
Таким чином, позивач повинен був направити кошти у розмірі 11461916,00 грн. на погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість, яка виникла у підприємства у 2008 року.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами)— у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов’язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обов’язку кореспондує передбачене названим законом зобов’язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов’язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу та направлення коштів на сплату узгоджених по податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках до них №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., здійснена податковим органом необґрунтовано.
Передбачена підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» санкція передбачає відповідальність за несплату узгодженого податкового зобов'язання, яке вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, а не з дня подання уточнюючих розрахунків з від’ємним значенням податкового зобов’язання, тому посилання відповідача на узгодження податкового зобов’язання з моменту подання уточнюючих розрахунків – є необґрунтованим.
Зазначене також підтверджується пп. 3.11.1. п. 3.11 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2003 р. № 290 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27 червня 2003 р. за № 522/7843, згідно якого, документами, що підтверджують суму податкових зобов'язань платника податків та граничний строк їх сплати, є:
- податкова декларація (у тому числі уточнююча) з позитивною сумою податкових зобов'язань;
- податкове повідомлення;
- договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань;
- рішення суду.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу— відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька задовольнити частково.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009р. в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 258453 (двісті п’ятдесят вісім тисяч чотириста п’ятдесят три) гривні 00 копійок.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83086, м.Донецьк, вул. Донецька, 38, рахунок №26001301750507 в філії ГУ АК ПІБ в Донецькій області) 2 (дві) гривні 14 (чотирнадцять) копійок судового збору.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
5. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 13 листопада 2009 року, повний текст виготовлено 18 листопада 2009р.
6.Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.