Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 04 листопада 2009 р. справа № 2а-10985/09/0570 час прийняття постанови: 10.30 година Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Могильницького М.С. при секретарі Фенделєвій В.Є. за участю представника позивача Сидоренко Д.А.
представника відповідача Башкірової С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока»» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення УПФУ в м. Шахтарську № 34 від 12 лютого 2009 року,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока»» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення УПФУ в м. Шахтарську № 34 від 12 лютого 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення відповідача від 12.02.2009р. за № 34 до нього було застосовано штрафні санкції у розмірі 984367,07 грн. та пеню в розмірі 263008,32 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків за період з 20.03.2008 року по 30.11.2008 року.
Позивач зазначає, що мав факт несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків ДП «Шахтарськантрацит» в деяких місяцях, але за цей період вказана сума штрафу завищена.
Позивач зазначає, що відповідач прийняв рішення всупереч вимогам ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чим перевищило свої повноваження щодо накладання штрафних санкцій.
Тому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення УПФУ в м. Шахтарську № 34 від 12 лютого 2009 року.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких посилається на п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058, яким передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників фінансову санкцію за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу від строку затримки платежу.
Також, відповідач зазначає, що підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків є дані картки особового рахунку страхувальника.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки , погашаються суми недоїмки, пені та фінансові санкції у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Тому просить суд у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код – 32299510.
«Шахта «Шахтарська-Глибока»» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 33136569. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обв’язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
12 лютого 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області було прийнято рішення № 34 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 984 367,07 грн. та пеню в розмірі 263 008,32 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків.
Відповідно до зазначеного рішення № 34 до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока»») було застосовано штраф у розмірі 10 % в залежності від кількості днів затримки.
Підприємством рішення управління було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та за результатами розгляду було одержано рішення про результати розгляду скарги від 20 березня 2009 року № 4400/08, відповідно до якого рішення УПФУ в м. Шахтарську від 12.02.2009 року № 34 залишено без змін.
Також, позивачем зазначене рішення було оскаржено до Пенсійного фонду України та отримано рішення про результати розгляду скарги від 12 червня 2009 року № 10519/09-10, відповідно до якого рішення УПФУ в м. Шахтарську від 12.02.2009 року № 34 залишено без змін.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 20 березня 2008 року по 30 грудня 2008 року здійснював поточні платежі.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Як встановлено судом, у період з 20 березня 2008 року по 30 грудня 2008 року, строк простроченої сплати страхових внесків за поточними платежами не перевищував 30 календарних днів, у зв’язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10 % від суми своєчасно несплачених страхових внесків.
Як вбачається із оскаржуваного рішення та розрахунку до нього фінансової санкції та пені відповідач зарахував поточні платежі, сплачені позивачем за період з 20.03.2008 року по 30.12.2008 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли в інших періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Відповідачем правильно визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд приходить до висновку, що спірне рішення, винесене відповідачем є дійсним.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока»» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення УПФУ в м. Шахтарську № 34 від 12 лютого 2009 року – відмовити у повному обсязі.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 4 листопада 2009 року в присутності представників сторін. Повний текст постанови складений 9 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.