Постанова № 6856668, 05.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.11.2009
Номер справи
2а-10698/09/2/0170
Номер документу
6856668
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.11.09Справа №2а-10698/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Слабун О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕС-Авто»

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим

про визнання неправомірним та скасування рішення,

за участю представників:

від позивача – Домарацький Д.Р.- представник, довіреність № б/н від 20.06.09;

від відповідача - Щербіна Д.С. – представник, довіреність № 45/10-0 від 25.05.2007 року;

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕС-Авто» (далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати неправомірним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі (далі відповідач) № 0008772303 від 14.05.2009 р. Вимоги мотивовані тим, що працівники відповідача під час проведення перевірки 17.04.2009р. склали акт перевірки, в якому зафіксували нібито встановлені порушення позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За результатами вказаної перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за порушення, яки позивач не допустив. На думку позивача відповідачем порушений порядок проведення перевірки, а також не вірно визначене місце проведення розрахунків, що призвело до невірних висновків, викладених в акті перевірки та, як наслідок, прийняття неправомірного рішення.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 05.11.2009 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що штрафні санкції до позивача застосовані у зв’язку з порушенням ним Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2009 року посадовими особами ДПІ в м. Сімферополь АР Крим -державними податковими ревізорами - інспекторами Краснобаєвою Н.В. та Гузь О.О. на підставі направлень на перевірку від 17.04.2009 року № 77/23-30, № 78/23-30 проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці АЗС, що розташована за адресою: АР Крим, п. Зуя, вул. Річна, 46, суб’єкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕС-Авто» .

В результаті перевірки було встановлено порушення позивачем п. 1, 2, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; невидача розрахункового документа встановленої форми на повну суму покупки; не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

За результатами перевірку складено акт № 1446/01/14/23/31681159 від 17.04.2009 року, який зареєстрований в органі Державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб’єкта господарювання з № 0621/01/09/23/31681159.

Перевірку проведено в присутності працівника позивача – оператора Касьянова М.А. та директора АЗС Головачьова В.В., які, згідно з відміткою перевіряючих, відмовились від підписання матеріалів перевірки, про що працівниками відповідача складений акт № 56/23-30 від 17.04.2009 року відмови від підписання матеріалів перевірки.

На підставі акту перевірки відповідачем 14.05.2009 року прийнято рішення №0008772303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно з яким за порушення позивачем п.1,2,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п. 1 ст. 17, ст. 22 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 18028,75 грн.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з п. 1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3).

У п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У ст.2 вказаного закону встановлено, що місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо, розрахункова операція – це, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний, що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операції або заповнений вручну.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, відповідно до п. 1 якої у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій сума штрафних санкцій застосовується у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Матеріали справи свідчать про те, що працівники податкового органу під час проведення перевірки дотримання суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки на АЗС позивача, розташованої за адресою: АР Крим, п. Зуя, вул. Річна, 46, встановили, що при купівлі масла на суму 22,20 грн. не виданий розрахунковий документ, розрахункова операція не проведена через реєстратор розрахункових операцій Марія ЛТ-МТМ-ПОС ВП 4712000116, фіскальний № 0109008019 та встановлена невідповідність суми коштів зазначених у денному звіті РРО, сумі, яка знаходилась на місці проведення розрахунків. За матеріалами перевірки сума невідповідності складала 3583,55 грн., що підтверджується даними акту перевірки № 1446/01/14/23/31681159 від 17.04.2009р.

В порядку, передбаченому ст. 65, 141 КАСУ, суд під час судового засідання, яке відбулось 13.10.2009 р., допитав свідка Головачьова В.В. – директора АЗС, розташованої за адресою: АР Крим, п. Зуя, вул. Річна, 46, який пояснив, що прибув на АЗС через 15 хвилин після початку перевірки. Сума коштів за розрахунки знаходилась на місці проведення розрахунків, а саме: кошти в сумі 7249,00 грн. знаходились у грошовому ящику РРО, а кошти в розмірі 3583,55 грн. – в сейфі, що розташований в операторській разом з РРО та є місцем проведення розрахунків. Щодо проведення через РРО та роздрукування чеку на суму 22,00 грн. за продаж масла, свідок зазначив, що пояснення з цього приводу може надати оператор, який знаходився на АЗС.

Суд 20.10.2009р. допросив свідка Касьянова М.А., який працює на АЗС оператором та брав участь в проведені перевірки. Свідок пояснив, що здійснив продаж масла на суму 22,00 грн., замість продавця, який був відсутній на робочому місці під час обідньої перерви, та не роздрукував касовий чек. Крім того, він зазначив, що за вимогою перевіряючих роздрукував Х-звіт та представив кошти для інвентаризації, частина яких в розмірі 7249,00 грн. знаходились у грошовому ящику РРО, а інші кошти в сумі 3583,55 грн. знаходились у сейфі, розташованому в операторської. Тому, сума коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, не відрізнялась від суми коштів, яка була зазначена в звіті РРО та складала 10832,55 грн. Також він пояснив, що зберігаючи виручку у сейфі операторської, він виконував наказ керівництва.

В матеріалах справи є копія Х-звіту, яка свідчить про те, що на час перевірки 17.04.2009 року загальна сума готівки, зазначена у денному звіті РРО складає 10832,55 грн.

До акту перевірки доданий інвентаризаційний опис грошових коштів, складений та підписаний працівниками податкового органу, в якому зазначена сума 7249,00 грн., працівники АЗС позивача від підписання цього акту відмовились.

До матеріалів справи залучена копія наказу № 11 від 03.03.2007 року, в якому директором Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕС-Авто» наказано керівникам АЗС ТОВ «ТЕС-Авто», у зв’язку з тим, що помножилися випадки нападів на АЗС, зберігати виручку АЗС на місці проведення розрахунків – у сейфі операторської.

Заслухавши пояснення свідків, які підтвердили те, що 3583,55 грн. грн. знаходились на місці проведення розрахунків, вивчивши матеріали справи, зокрема акт перевірки, інвентаризаційний опис, наказ № 11 від 03.03.2007 року, суд вважає, що сейф, розташований разом з РРО в операторській АЗС є місцем проведення розрахунків, а працівники податкового органу, під час перевірки АЗС позивача, дійшли помилкового висновку щодо невідповідності суми коштів зазначених у денному звіті РРО, сумі, яка знаходилась на місці проведення розрахунків. У зв’язку з чим, нарахування 17917,75 грн. штрафних санкцій не можна визнати таким, що здійснено відповідно до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Що стосується застосування до позивача фінансових санкцій передбачених за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 111,00 грн., то суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача, оскільки в матеріалах справи відсутній касовий чек за придбання масла на суму 22,00 грн. та докази його роздрукування. Факт не роздрукування та не видачі розрахункового документу підтверджений також свідком Касьяновим М.А., допитаним у судовому засіданні.

В силу викладеного, позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 0008772303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17917,75 грн. належить задовольнити, в іншій частині у позові повинно бути відмовлено.

Під час судового засідання, яке відбулось 05.11.2009 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до ст. 167 КАСУ постанову складено 12.11.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасуватирішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим № 0008772303 від 14.05.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17917,75 грн.

3. В іншій частині позовних вимог – у позові відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                         Яковлєв С.В.