Рішення № 68564306, 30.08.2017, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
903/594/17
Номер документу
68564306
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 серпня 2017 р. Справа № 903/594/17

за позовом Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії та картографії, м. Київ

до відповідачів: 1. Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, м. Луцьк

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Терлан-Ком", м. Львів

про визнання незаконним наказу та витребування земельної ділянки

Суддя Кравчук А.М.

Представники:

від позивача: н/з

від відповідачів: 1. ОСОБА_1, довіреність №31-3-0.6-6009/2-17

2. ОСОБА_2, довіреності №3-08/17, №6-08/17, 09-08/17 від 15.08.2017 року

у судовому засіданні взяв участь прокурор відділу прокуратури Волинської області: ОСОБА_3 посвідчення №036264 від 12.11.2015 року

Ухвалами суду від 16.08.2017 року справи № 903/592/17, № 903/593/17, №903/594/17 обєднані в одну справу з присвоєнням їй № 903/594/17.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. ст. 22, 29 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.

Суть спору: Маневицька місцева прокуратура в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії та картографії звернулась з позовом до відповідачів - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Терлан-Ком» про визнання незаконними наказів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 20.10.2015 року № 3-232/21-15-СГ, від 03.11.2015 року № 3-453/21-15-СГ , від 11.05.2016 року № 3-1677/-15-16-СГ про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, витребування земельних ділянок у ТОВ «Терлан-Ком» у власність держави шляхом скасування реєстрації права власності.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в порушення законодавства проекти землеустрою затверджені та земельні ділянки передані у власність без заяв громадян. Проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок у власність, агрохімічні паспорти земельних ділянок не розроблялись. Відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, набуття у власність юридичними особами земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за будь-якими цивільно-правовими угодами заборонено законом. Відчуження земельних ділянок ОСОБА_7, який в свою чергу передав їх ТОВ «Терлан-Ком», свідчить про відсутність наміру фізичних осіб обробляти земельні ділянки і прагнення відчужити юридичній особі, а також про намагання субєкта господарювання обійти встановлений ЗК України мораторій на обіг земель сільськогосподарського призначення. ТОВ «Терлан-Ком» не є добросовісним набувачем спірних земельних ділянок.

Відповідач ОСОБА_8 управління Держгеокадастру у Волинській області у відзивах від 14.08.2017 року № 9-3-0.62-6637/2-17, №9-3-0,62-6636/2-17, №9-3-0,62-6637/2-17 та представник у судових засіданнях позовні вимоги заперечує, оскільки спірні земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів, передані громадянам в межах наданих управлінню повноважень для ведення особистого селянського господарства у розмірах та з дотриманням норм ст. ст. 121, 122 ЗК України за їх заявами на підставі розроблених на їх замовлення проектів землеустрою. Дозволи на розробку проектів землеустрою надані за результатами розгляду заяв громадян наказами управління від 28.09.2015 року № 3-103/21-15-СГ, від 20.10.2015 року № 3-209/21-15-СГ, від 20.10.2015 року №3-209/21-15-СГ. Тимчасова заборона відчуження на спірні земельні ділянки не розповсюджується. Документація із землеустрою передається у Державний фонд її розробниками.

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Терлан-Ком» у запереченнях від 15.08.2017 року № 1-08/17, №7-08/17, №4-08/17 та представник у судових засіданнях позовні вимоги не визнає, оскільки на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 28.09.2015 року № 3-103/21-15-СГ, від 20.10.2015 року № 3-209/21-15-СГ, від 20.10.2015 року №3-209/21-15-СГ, прийнятих за результатами розгляду заяв громадян, розроблені проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок. Проекти погоджені відділом Держгеокадастру у Маневицькому районі та затверджені спірними наказами управління. Відсутність проектів у відділі на даний час не спростовує факт його розроблення та подання на погодження та затвердження. Відповідно до ст. 82 ЗК України юридичні особи можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі внесення їх засновниками до статутного капіталу. Земельні ділянки з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», які не є паєм, можуть бути обєктом відчуження. При виділенні земельних ділянок не передбачені ст. 118 ЗК України додаткові матеріали та документи, зокрема, агрохімічний паспорт, вимагати забороняється.

Заслухавши пояснення прокурора, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

Згідно п.п. 1, 2 ст. 118 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до п. 3 ст. 118 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Ст. 121 ЗК України передбачено розміри земельних ділянок, які передаються громадянам України на безоплатній основі.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_9 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (п.п. 2, 3 ст 123 ЗК України).

16.09.2015 року, 29.09.2015 року, 06.11.2015 року ГУ Держгеокадастру у Волинській області отримано заяви ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 від 12.09.2015 року, 15.09.2015 року, 03.11.2015 року з проханням розглянути можливість щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою відповідно до ст. 25 ЗУ "Про землеустрій" щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства площею 2 га, які знаходяться на території Маневицької селищної ради Маневицького району Волинської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. Отримання вказаної заяви підтверджується штемпелем ГУ Держгеокадастру у Волинській області.

До вказаних заяв відповідними громадянами долучені копії паспортів, довідок про присвоєння ідентифікаційного номера, викопіювання із чергового кадастрового плану Маневицької селищної ради Маневицького району Волинської області з бажаним місцем розташування..

Наказами ГУ Держгеокадастру у Волинській області №3-103/21-15-СГ від 28.09.2015 року, №31-2030/19-15 від 29.09.2015 року, №24/15-16 від 14.01.2016 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозволи громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для введення особистого селянського господарства (землі державної власності сільськогосподарського призначення (сіножаті)), розташовані за межами населених пунктів Маневицької селищної ради Маневицького району.

Згідно п. 7 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (п. 1 ст. 186-1 ЗК України).

Згідно висновків №32-312-5555,5-410/0/15-15 від 16.10.2015 року, №32-312-5555,5-508/0/15-15 від 02.11.2015 року, №32-312-5555.5-648/0/2-16 від 05.04.2016 року "Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" відділом Держгеокадастру у Маневицькому районі Волинської області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.

У заявах, отриманих ГУ Держгеокадастру у Волинській області 19.10.2015 року, 02.11.2015 року, 05.05.2016 року, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 просять ГУ Держгеокадастру у Волинській області затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надати у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які знаходиться на території Маневицької сільської ради Маневицького району Волинської області із земель державної власності. До вказаних заяв долучені належним чином засвідчені копії документації із землеустрою, витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Підприємцем ОСОБА_10 розроблено на замовлення громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 проекти землеустрою щодо відведення відповідних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га, розташованих за межами населених пунктів Маневицької селищної ради Маневицького району Волинської області.

Постановою КМУ від 17.11.2004 року №1553 затверджено "Положення про Державний фонд документації із землеустрою" та визначено порядок надходження, обліку та зберігання матеріалів в Державному фонді документації із землеустрою.

Згідно абз. 1 п. 6 Положення місцевий фонд створюється, формується і ведеться територіальними органами Держгеокадастру, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні. Місцевий фонд призначений для обліку та зберігання документації із землеустрою, проведеного на місцевому рівні.

Згідно п. 9 Положення передача документації із землеустрою здійснюється згідно з актом приймання-передачі встановленої форми, який складається у двох примірниках

Згідно ст. 32 ЗУ "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою. Використання цих матеріалів дозволяється лише з дотриманням вимог законодавства про авторські права.

Таким чином, передача копій матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою є безпосереднім обов'язком її розробника.

Таким чином, твердження прокурора щодо відсутності проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 не приймаються судом.

Наказами ГУ Держгеокадастру у Волинській області №3-232/21-15-СГ від 20.10.2015 року, №3-453/21-15-СГ від 03.11.2015 року, №3-1677/15-16-СГ від 11.05.2016 року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення" затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність; надано ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 у власність земельні ділянки площею 2 га (кадастрові номери 0723655100:02:002:0140,0723655100:02:002:0150, 0723655100:02:002:0180), в тому числі сіножиті 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення, розташовані на території Маневицької селищної ради Маневицького району.

На підставі наказів приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_11 прийнято рішення про державну реєстрацію права приватної власності на спірні земельні ділянки.

На підставі договорів купівлі-продажу від 10.02.2016 року, 03.03.2016 року, 28.07.2017 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 відчужено спірні земельні ділянки ОСОБА_7, у зв'язку з чим приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області ОСОБА_11 прийняті рішення про державну реєстрацію права приватної власності на вказані земельні ділянки за останнім.

ОСОБА_7, згідно протоколів загальних зборів учасників ТОВ "Терлан-Ком" №1 від 23.08.2016 року, №2 від 31.10.2016 року (згідно пояснень представника ТОВ "Терлан-Ком" допущено описку в даті вказаного протоколу, зокрема вказано 23.08.2015 року замість 23.08.2016 року) та актами №3, №27, №73 передачі нерухомого майна від 31.10.2016 року, 01.11.2016 року, передав спірні земельні ділянки до статутного капіталу товариства.

Згідно п. 15 розділу Х "Перехідних положень" ЗК України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, не допускається: а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб; б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Земельні ділянки площею 2 га сільськогосподарського призначення, які перебували в приватній власності ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 не підлягають під дію норм підп. б п. 15 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України, оскільки, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно має місце цільове призначення "для ведення особистого селянського господарства".

Заперечення прокурора щодо незаконного продажу земельних ділянок в супереч дії відповідного мораторію не приймаються судом, оскільки законодавством встановлена тимчасова заборона на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміну їх цільового призначення (використання), не на всі земельні ділянки і зміну їх цільового призначення, які перебувають у приватній власності громадян та юридичних осіб, а лише на їх окремі види, зазначені в підп. а, б п. 15 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України.

В підтвердження позовних вимог прокурор посилається на протоколи допиту як свідка, проведених у відповідних кримінальних провадженнях ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які зазначили, що до органів Держгеокадастру у Волинській області щодо виділення земельних ділянок не зверталися, не розробляли проектної документації, не отримували у власність та не продавали земельні ділянки.

Дані пояснення не приймаються судом до уваги, оскільки не є належними та допустимими доказами згідно розділу V "Докази" ГПК України.

Відпсутність заяв громадян, проектної документації належними та допустимими документами не спростована.

Так, згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Ст. 43 ГПК України встановлює, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, звернення громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до ГУ Держгеокадастру у Волинській області з заявами (які містяться в матеріалах справи) про надання дозволу на розробку та затвердження документації із землеустрою щодо відведення відповідних земельних ділянок, її затвердження безпосередньо ГУ Держгеокадастром у Волинській області, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання недійсними наказів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 20.10.2015 року № 3-232/21-15-СГ, від 03.11.2015 року № 3-453/21-15-СГ , від 11.05.2016 року № 3-1677/-15-16-СГ про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.

Враховуючи відмову у позові в частині скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 20.10.2015 року № 3-232/21-15-СГ, від 03.11.2015 року № 3-453/21-15-СГ , від 11.05.2016 року № 3-1677/-15-16-СГ вимоги щодо витребування земельних ділянок у ТОВ «Терлан-Ком» у власність держави, витребування шляхом скасування реєстрації права власності також не підлягають задоволенню.

При цьому судом враховано, що витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, якщо, зокрема, між власником і володільцем майна немає договірних відносин і таке майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору. Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у випадках, передбачених частиною першою статті 388 ЦК України, зокрема, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом. Наявність у діях власника волі на передачу майна іншій особі унеможливлює його витребування від добросовісного набувача. Аналіз норм матеріального права дає підстави для висновку, що воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади. Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади (Інформаційний лист ВГС України від 19.08.2017 року №01-06/1242/14 "Про доповнення Інформаційного листа ВГС України від 15.03.2011 року №01-06/249 "Про постанови Верховного суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів").

Крім того, возовні вимоги щодо витребування земельних ділянок у ТОВ «Терлан-Ком» у власність держави шляхом скасування реєстрації права власності прокурором не обгрунтовані.

Підстави віднесення судових витрат на відповідачів відсутні.

Господарський суд, керуючись ст. ст. 29, 32, 49, 82-85 ГПК України , -

в и р і ш и в:

У позові Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії та картографії звернулась з позовом до відповідачів - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, товариства з обмеженою відповідальністю «Терлан-Ком» про визнання незаконними наказів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 20.10.2015 року № 3-232/21-15-СГ, від 03.11.2015 року № 3-453/21-15-СГ , від 11.05.2016 року №3-1677/-15-16-СГ про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, витребування земельних ділянок у ТОВ «Терлан-Ком» у власність держави, витребування шляхом скасування реєстрації права власності, відмовити.

Повний текст рішення

складений 31.08.2017 року

Суддя А. М. Кравчук