Ухвала суду № 68563154, 22.08.2017, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
22.08.2017
Номер справи
466/5907/17
Номер документу
68563154
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 466/5907/17

У Х В А Л А

іменем України

«22» серпня 2017 року м. Львів

Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Львова Кавацюк В.І., за участі секретаря Луців К.І., з участю прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_1, підозрюваної ОСОБА_2, захисника ОСОБА_3, розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_1 про відсторонення від посади підозрюваної

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючої на посаді старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, одруженої, має на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судимої,

у с т а н о в и в:

21 серпня 2017 року прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням державного обвинувачення у кримінальних провадженнях військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про відсторонення від посади підозрювану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

В обґрунтування клопотання зіслався на те, що слідчим відділом слідчого управління військової прокуратури Західного регіону України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017140400000086 від 07.08.2017 року за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що відповідно до наказу начальника Головного управління ДФС у Львівській області №202-о від 07.06.2017, ОСОБА_2 прийнята з 07.06.2017 року в порядку переведення на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, яку обіймає по теперішній час.

Відповідно до ст. 68 Конституції України ОСОБА_2 зобовязана неухильно додержуватись Конституції та законів України.

Згідно положень ст. ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2, як службовій особі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та повязані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобовязаний невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених субєктів у сфері протидії корупції.

Відповідно до пункту b) ст. 18 Конвенції Організації Обєднаних Націй проти корупції, яка ратифікована Верховною Радою України 18.10.2006 та набрала чинності для України 01.01.2010, кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочинами наступних дій, якщо вони вчинені умисно: вимагання або прийняття державною посадовою особою чи будь-якою іншою особою, особисто або через посередників, будь-якої неправомірної переваги для самої себе чи для іншої особи, щоб ця особа чи така інша особа зловживала своїм справжнім або удаваним впливом з метою одержання від адміністрації або державного органу Держави-учасниці будь-якої неправомірної переваги.

Відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» субєктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є службові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи, які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності.

Відповідно до Положення про відділ адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, затвердженого заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області 14.06.2017, на Відділ покладені функції здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, складання протоколів за результатами фактичних та документальних перевірок, застосування штрафних (фінансових) санкцій до платників податків за результатами проведення перевірок платників податків, організація проведення камеральних перевірок юридичних та фізичних осіб у межах повноважень підрозділу доходів і зборів з фізичних осіб, контроль за дотриманням чинного законодавства при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Відповідно до п. п. 1, 2.7, 4 посадової інструкції старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, затвердженої заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області 14.06.2017 року, ОСОБА_2 у своїй роботі повинна керуватись Конституцією України, Податковим кодексом України, законодавчими актами Верховної ради України, іншими нормативними документами та указаною посадовою інструкцією, та здійснює контроль за дотриманням субєктами господарювання вимог розділу 4 Податкового кодексу України «Податок на доходи фізичних осіб» та розділу 14 «спрощена система оподаткування», а також несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх обовязків, передбачених Посадовою інструкцією, і притягується до відповідальності згідно чинного законодавства.

Разом з цим, ОСОБА_2, діючи в порушення наведених вище вимог нормативно-правових актів, як службова особа центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи (Личаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області), усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, умисно, протиправно, з корисливих мотивів, маючи умисел на незаконне одержання неправомірної вигоди, поєднане з вимаганням, стала на шлях злочинної діяльності, у ході якої упродовж липня - серпня 2017 року створювала умови для вимагання та подальшого одержання від ОСОБА_5 (фізичної особи-підприємця) неправомірної вигоди в сумі 100 тис. грн. за невчинення в інтересах останнього дій з використанням наданої їй влади чи службового становища за неприйняття нею рішення на проведення податкової перевірки виявлених нею розбіжностей у діяльності ФОП ОСОБА_5, повязаних з перелімітом розміру загального річного річного доходу, який не повинен перевищувати 1,5 млн. грн., не переведення останнього на загальну систему оподаткування, та не накладення на останнього у звязку з допущеними порушеннями штрафних санкцій.

Так, відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії Б №009957 від 14.09.2012, субєкт господарювання ОСОБА_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), з 01.10.2012 року по даний час перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до довіреності серії НВХ №622107 від 01.08.2016 року, ФОП ОСОБА_5 уповноважив бухгалтера ОСОБА_6 на представлення його інтересів перед фізичними та юридичними особами, у тому числі щодо здачі декларацій та звітів, у тому числі на складання та подачу щорічної податкової звітності до підрозділів ГУ ДФС України у Львівській області.

В кінці червня-на початку липня 2017 року, ОСОБА_2 за результатами вивчення звітних документів, поданих ОСОБА_6 за результатами підприємницької діяльності ОСОБА_5, було виявлено факт переліміту проведених ФОП ОСОБА_5, який перебував на прощеній процедурі оподаткування, фінансових операцій за звітний період у сумі 1,5 млн. грн., що в подальшому загрожувало останньому застосуванням штрафних санкцій та переведенням на загальну систему оподаткування.

На початку липня 2017 року ОСОБА_2 зателефонувала ОСОБА_6 та повідомила про виявлені нею порушення у підприємницькій діяльності ОСОБА_5 та необхідність надання їй виписки з банку по руху коштів на рахунку ОСОБА_5 за 2016 рік для проведення відповідного аналізу.

Через декілька днів, у липні 2017 року, під час зустрічі із ОСОБА_6, що відбулась за ініціативи ОСОБА_2 у приміщенні будівлі ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, остання одержала від ОСОБА_6 указані вище банківський виписки та повторно наголосила на серйозності виявлених нею порушень в підприємницькій діяльності ОСОБА_5 та невідворотності штрафних санкцій у значних розмірах.

Приблизно через тиждень, в липні 2017 року, ОСОБА_6 знову зустрілась у вищевказаному місці з ОСОБА_2 з метою одержання від неї наданих попередньо виписок по банківському рахунку ОСОБА_5 Під час указаної зустрічі ОСОБА_2 в черговий раз наголосила ОСОБА_6 на серйозності санкцій за результатами виявлених нею порушень у підприємницькій діяльності ОСОБА_5, та повідомила про можливість вирішення нею питання щодо незастосування цих санкцій у разі одержання нею від ОСОБА_5 через ОСОБА_6 неправомірної вигоди в сумі 100 тис. грн.

У подальшому, в останній декаді липня 2017 року, ОСОБА_6 під час особистої зустрічі із ОСОБА_5, що відбулась у ресторані «Український дворик» за адресою: м. Львів, проспект Червоної Калини, 109, повідомила останнього про виявлені ОСОБА_2 порушення в його підприємницькій діяльності та можливість застосування штрафних санкцій, а також про можливість незастосування цих штрафних санкцій та не проведення перевірки з даного приводу органами ДФС у разі надання через неї ОСОБА_2 неправомірної вигоди в сумі 100 тис. грн.

04.08.2017 року ОСОБА_5 з метою зясування одержання розяснень щодо допущених ним порушень особисто зустрівся із ОСОБА_2 у приміщенні будівлі ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, остання висунула йому вимогу щодо необхідності надання їй через ОСОБА_6 неправомірної вигоди в сумі 100 тис. грн., повідомивши при цьому, що у разі відмови у наданні їй указаної неправомірної вигоди до нього (ОСОБА_5В.) будуть застосовані найсуворіші штрафні санкції у значних розмірах та останнього буде переведено на загальну систему оподаткування.

ОСОБА_5, будучи поставлений в умови, за яких відмова від надання неправомірної вигоди ОСОБА_2 зашкодить його законним правам та інтересам під час здійснення підприємницької діяльності, вимушений був погодитися на неправомірні вимоги ОСОБА_2

У подальшому, 15.08.2017 року близько 14.30 год., ОСОБА_2, перебуваючи у приміщенні жіночого туалету, розташованого на мінус першому поверсі адміністративної будівлі ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, згідно попередньої домовленості одержала для себе через ОСОБА_6 від ОСОБА_5, який виконував її (ОСОБА_2Р.) зазначені вище незаконні вимоги, указану вище неправомірну вигоду грошові кошти в сумі 100 тис. грн. (які ОСОБА_6, діючи за вказівкою ОСОБА_2, поклала на підлогу у вказаному приміщенні, після чого залишила його, тобто надала можливість ОСОБА_2 розпорядитись указаними грошовими коштами), за не вчинення в інтересах останнього дій з використанням наданої їй влади чи службового становища - за неприйняття нею рішення на проведення податкової перевірки виявлених нею порушень в діяльності ФОП ОСОБА_5, повязаних з перелімітом проведених фінансових операцій за звітний період у сумі 1,5 млн. грн., не переведення останнього на загальну систему оподаткування та не накладення на останнього у звязку з допущеними порушеннями штрафних санкцій.

Цього ж дня, одержана ОСОБА_2 через ОСОБА_6 від ОСОБА_5 неправомірна вигода в розмірі 100 тис. грн. виявлена та вилучена працівниками військової прокуратури Західного регіону України спільно з працівниками УСБУ у Львівській області під час огляду місця події жіночого туалету, розташованого на мінус першому поверсі адміністративної будівлі ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35.

Правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_2 - ч. 3 ст. 368 КК України: одержання службовою особою, неправомірної вигоди для себе за невчинення в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданих їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.

Викладені обставини свідчать про наявність достатніх доказів для підозри ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Зокрема, наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: повідомленням УСБУ у Львівській області від 07.08.2017 №14/2-1968, протоколом огляду, ідентифікації та вручення коштів від 15.08.2017, протоколом огляду місця події від 15.08.2017, протоколом затримання ОСОБА_2, підозрюваної у вчиненні злочину від 15.08.2017, протоколами допитів свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7Й, ОСОБА_8, а також іншими матеріалами кримінального провадження №42017140400000086 від 07.08.2017 року.

Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, складено 16.08.2017 та цього ж дня вручено ОСОБА_2

18.08.2017 року ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_2 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб з альтернативою внесення застави у розмірі 128 тис. грн. та покладенням обовязків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України. У звязку із внесенням застави ОСОБА_2 звільнено з-під варти та щодо останньої почав діяти запобіжний захід у вигляді застави.

Вищевказані факти свідчать, що перебування ОСОБА_2 на посаді старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області сприяло вчиненню нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Таким чином, на даний час ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину (ч. 3 ст. 368 КК України), повязаного із корупцією, за яке передбачене покарання виключно у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років, який був вчинений нею у період виконання посадових обовязків, з корисливих мотивів. Її дії, як і сама ОСОБА_2 як особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є всі підстави вважати, що ОСОБА_2, перебуваючи на посаді старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області під час проведення досудового розслідування кримінального провадження може знищувати та приховувати або спотворити речі, документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (у тому числі документи, повязані з виявленням порушень у податковій звітності ОСОБА_5 та можливі акти реагування з даного приводу, документи щодо призначення податкових перевірок тощо), незаконно впливати на свідків вчиненого нею злочину (у тому числі ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які надали викривальні показання щодо протиправної діяльності ОСОБА_2, а також щодо прокурорсько-слідчих працівників, які беруть участь у здійсненні досудового розслідування указаного кримінального провадження, слідчих суддів тощо), іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, використовуючи при цьому набуті нею звязки під час перебування її, ОСОБА_2, на вищевказаній посаді, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчиняти злочин в якому підозрюється, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та обєктивності досудового розслідування та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДФС

у Львівській області №202-о від 07.06.2017, ОСОБА_2 прийнята з 07.06.2017 року в порядку переведення на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів

з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, яку обіймає по теперішній час.

Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до розділу XVII Кримінального кодексу України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_2, відноситься до категорії злочинів у сфері службової діяльності.

Беручи до уваги вищевикладене, прокурор просить відсторонити ОСОБА_2 від посади старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області терміном на 2 (два) місяці.

Заслухавши пояснення прокурора Погорєлова Д.В. в підтримку клопотання, думку захисника ОСОБА_3, який просив відмовити у задоволенні клопотання, пояснення підозрюваної ОСОБА_2, яка від дачі показів відмовилась, з»ясувавши обставини справи, вважаю, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 156 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Вивчивши матеріали кримінального провадження, встановлено, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_2, використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може негативно впливати на хід досудового слідства шляхом знищення або підроблення документів і речей, які мають значення для досудового розслідування, а також впливу на співробітників вказаної установи, які є свідками у цьому провадженні. Крім того, враховуючи, відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваної на вказаній посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, вважаю, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваної від посади строком на один місяць двадцять п»ять днів.

Керуючись п.4 ч.2 ст. 131, ст. ст. 154, 155, 156, 157, ч.2 ст. 376 КПК України,

у х в а л и в:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрювану у кримінальному провадженні, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017140400000086 від 07 серпня 2017 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, від посади старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску території обслуговування Личаківської ОДПІ управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, на строк з 22 серпня 2017 року по 15 жовтня 2017 року включно.

Строк дії ухвали становить 1 (один) місяць 25 (двадцять пять) днів з дня її постановлення.

Контроль за виконанням даної ухвали покласти на прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях військової прокуратури Західного регіону України ОСОБА_1

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_9