Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"15" жовтня 2009 р. № 2а- 36697/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Свіргун О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Обласного комунального підприємства теплових мереж
до Харківської об"єднаної державної податкової інспекції
пропро скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Обласне комунальне підприємство теплових мереж, звернувся до суду з позовом до Харківської об"єднаної Державної податкової інспекції, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ № 0005851520/3 та № 0005841520/3 від 23.01.2009 року.
В обґрунтування позову вказано, що 12.06.2008р. Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість за податкові періоди лютий 2007р., березень 2007р., травень 2007р., червень 2007р., липень 2007р., серпень 2007р., уточнюючого розрахунку по ЦЦВ за травень 2007р., податкових декларацій за вересень 2007р., за жовтень 2007р., листопад 2007р., грудень 2007р., уточнюючого розрахунку по ПДВ за листопад 2007р., та частки узгодженого податкового зобов'язання, нарахованого згідно декларацій за січень 2008р. на підставі якої складено акт №2209/152-31556309 від 19.06.2008 р. Згідно з даним актом Харківської ОДПІ в діяльності ОКПТМ, виявлена несвоєчасна сплата названих податкових зобов'язань з ПДВ.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з ПДВ на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - 111 "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Харківською ОДПІ 07.07.2008 року були винесені податкові повідомлення-рішення № 0003311520/0 та № 0003321520/0 якими застосовані штрафні санкції на загальну суму 662178,62 гри., з якими ОКПТМ не згодне. На підставі цього Обласне комунальне підприємство теплових мереж (далі ОКПТМ) направило скаргу до ОДПІ Харківського району Харківської області.
Скаргу ОКПТМ №693/17 від 15.07.2008р. на повідомлення-рішення ОДПІ Харківського району Харківської області залишила без задоволення. З урахуванням цього ОКПТМ направило скаргу до державної податкової адміністрації у Харківській області у встановлені строки.
Розглянувши скаргу ОКПТМ №1097/17 від 22.09.2008р. на податкове повідомлення-рішення державна податкова адміністрація у Харківській області скасувала податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ від 07.07.2008 року №0003311520/0 в частині визначення суми застосованої штрафної (фінансової) санкції в розмірі 202915.51 грн.; №0003321520/0 в частині визначення суми застосованої штрафної (фінансової") санкції в розмірі 74.01 грн., а в іншій частині зазначені рішення залишила без змін, а скаргу директора ОКГІТМ в цій частині без задоволення. ОКПТМ з рішенням Харківської ОДПІ не згодне та направило скаргу до Державної податкової адміністрації України.
На скаргу ОКПТМ № 1241/17 від 26.11.2008р. Державна податкова адміністрація України залишила без змін податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ від 07.07.2008 року №0003311520/0 з урахуванням рішення державної податкової адміністрації у Харківській області від 17.11.2008 року №4979/10/25-103, прийнятого за розглядом повторної скарги, а скаргу —без задоволення.
На підставі рішення ДПА України про результати розгляду повторних скарг Харківське ОДПІ надіслала на адресу ОКГПМ податкові повідомлення-рішення №0005851520/3 та №0005841520/3 від 23.01.2009 року, за якими застосовані штрафні санкції у сумі 459159.50 грн. та 29,60 грн. відповідно.
ОКПТМ вважає, що зазначені податкові повідомлення - рішення суперечать п.п. 17.1.7 п. 1.7.1 СТ.І7 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а тому підлягає скасуванню.
В судове засідання представник позивача з’явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання з’явився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на законність та обґрунтованість прийнятих рішень.
Судом встановлено, що 12.06.2008р. Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість за податкові періоди лютий 2007р., березень 2007р., травень 2007р., червень 2007р., липень 2007р., серпень 2007р., уточнюючого розрахунку по ЦЦВ за травень 2007р., податкових декларацій за вересень 2007р., за жовтень 2007р., листопад 2007р., грудень 2007р., уточнюючого розрахунку по ПДВ за листопад 2007р., та частки узгодженого податкового зобов'язання, нарахованого згідно декларацій за січень 2008р. на підставі якої складено акт №2209/152-31556309 від 19.06.2008 р. Згідно з даним актом Харківської ОДПІ в діяльності ОКПТМ, виявлена несвоєчасна сплата названих податкових зобов'язань з ПДВ.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з ПДВ на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - 111 "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Харківською ОДПІ 07.07.2008 року були винесені податкові повідомлення-рішення № 0003311520/0 та № 0003321520/0 якими застосовані штрафні санкції на загальну суму 662178,62 гри., з якими ОКПТМ не згодне. На підставі цього Обласне комунальне підприємство теплових мереж (далі ОКПТМ) направило скаргу до ОДПІ Харківського району Харківської області.
Скаргу ОКПТМ №693/17 від 15.07.2008р. на повідомлення-рішення ОДПІ Харківського району Харківської області залишила без задоволення. З урахуванням цього ОКПТМ направило скаргу до державної податкової адміністрації у Харківській області у встановлені строки.
Розглянувши скаргу ОКПТМ №1097/17 від 22.09.2008р. на податкове повідомлення-рішення державна податкова адміністрація у Харківській області скасувала податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ від 07.07.2008 року №0003311520/0 в частині визначення суми застосованої штрафної (фінансової) санкції в розмірі 202915.51 грн.; №0003321520/0 в частині визначення суми застосованої штрафної (фінансової") санкції в розмірі 74.01 грн., а в іншій частині зазначені рішення залишила без змін, а скаргу директора ОКГІТМ в цій частині без задоволення. ОКПТМ з рішенням Харківської ОДПІ не згодне та направило скаргу до Державної податкової адміністрації України.
На скаргу ОКПТМ № 1241/17 від 26.11.2008р. Державна податкова адміністрація України залишила без змін податкові повідомлення-рішення Харківської ОДПІ від 07.07.2008 року №0003311520/0 з урахуванням рішення державної податкової адміністрації у Харківській області від 17.11.2008 року №4979/10/25-103, прийнятого за розглядом повторної скарги, а скаргу —без задоволення.
Вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.
Відповідно до п. 1.1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-III платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - платники податків зобов'язані своєчасно, у строк визначений вищевказаними законодавчими актами надавати до Державних податкових інспекцій податкові декларації, бухгалтерську звітність, інші документи та відомості, пов'язані із донарахуванням та сплатою податків та інших обов'язкових платежів до бюджету України та до державних цільових фондів.
У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу»від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України № 2181 - III від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 вказаного Закону для подання податкової декларації. В п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного закону зазначає, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов’язання, несплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу платника податків. У разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги у відповідності до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 вказаного Закону.
Відповідно до ст. 71 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, проаналізувавши положення ст. 71 КАС України прийшов до висновку, що позивач доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення Харківської об"єднаної Державної податкової інспекції є законним та обґрунтованим, тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства теплових мереж до Харківської об"єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити. в розмірі .
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку
Повний текст постанови виготовлено 19.10.2009 року.
Суддя Спірідонов М.О.