Постанова № 6855230, 28.10.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2009
Номер справи
40909/09/2070
Номер документу
6855230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"28" жовтня 2009 р.                                                                       № 2а- 40909/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засідання Когут Н.М.,

за участю:

представника позивача –Божко І. М., діє на підставі довіреності від 12.05.2009 року № 01-62юр/3873;

представника позивача –Верещагін Є. В., діє на підставі довіреності від 09.07.2009 року № 01-62юр/5348;

представника відповідача –Черніченко І. Ю., діє на підставі довіреності № 19869/10/10017 від 28. 11. 2008 року.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Акціонерна компанія "Харківобленерго" (далі - АК "Харківобленерго"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив скасувати податкове повідомлення -рішення спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 06 серпня 2009 року за № 0000060843/0.

В судовому засіданні представники позивача повністю підтримали вимоги позову. В обґрунтування заявлених вимог зазначили про те, що висновки проведеної податковою інспекцією перевірки є помилковими. Підставою застосування п. п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами й державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-111 є наявність у позивача надмірної сплати ПДВ. Проте така переплата з податку на додану вартість у позивача відсутня. АК "Харківобленерго" в жодному звітному періоді заяви на відшкодування податку з бюджету у будь-який спосіб не подавалися та не декларувалися у відповідних рядках Декларацій з ПДВ. Дії позивача щодо коригування раніше нарахованих податкових зобов'язань з ПДВ відповідають чинному законодавству України, зокрема, п. 3.1.1 ст. 3 та п. 4.5 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість».

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, посилаючись на відповідність прийнятого рішення вимогам діючого законодавства.

          Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

          Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року, травень 2008 року, червень 2008 року, серпень 2008 року, вересень 2008 року, жовтень 2008 року, листопад 2008 року, грудень 2008 року, січень 2009 року, лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року АК «Харківобленерго».

          За результатами перевірки складено акт від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 (а. с. 9-14). За висновками даного акту встановлено, що АК «Харківобленерго», здійснювала коригування податкових зобов'язань поточного місяця у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів наступних за останнім днем граничного строку поданої податкової декларації з ПДВ, чим порушено п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", із змінами та доповненнями. Сума коригувань податкових зобов'язань у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів, становить 16 974,72 грн.

          На підставі акту від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові було винесено податкове повідомлення – рішення від 06.08.2009р. №0000060843/0, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових ) санкцій) на загальну суму 25462 грн. 08 коп., з яких основний платіж - 16974,72 грн., штрафні (фінансові) санкції - 8487,36 грн. (а. с. 8).

          Судом встановлено, що фактичною підставою для винесення Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові податкового повідомлення – рішення від 06.08.2009р. №0000060843/0 став викладений в акті перевірки від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 висновок про порушення АК "Харківобленерго" п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яке полягало в здійсненні позивачем коригування податкових зобов'язань поточного місяця у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів наступних за останнім днем граничного строку поданої податкової декларації з ПДВ.

          Відповідно п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

          Відповідно до роз’яснень, наданих в наказі ДПА України від 25.04.2003 р. № 197 переплатою вважаються суми податків, зборів (обов’язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад узгоджені суми податкових зобов’язань (у тому числі штрафних санкцій), граничний термін сплати яких настав на таку дату.

Згідно з п. п. 7.7.3, 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 5 сумісного наказу ДПА України, Міністерства Фінансів, Державного казначейства України від 03.02.2005 р. № 58/78/22 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі звернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків", повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб) або шляхом заявлення відповідного відшкодування у податковій декларації (при цьому заповнюються спеціальні графи податкової декларації), які можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

В акті перевірки контролюючим органом зазначено, що податкові декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року, травень 2008 року, червень 2008 року, серпень 2008 року, вересень 2008 року, жовтень 2008 року, листопад 2008 року, грудень 2008 року, січень 2009 року, лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року АК «Харківобленерго» надані підприємством у встановлений законодавством термін - протягом 20 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (а. с. 12).

Судом встановлено, що АК "Харківобленерго" надано до податкових декларацій з ПДВ за зазначений період Додаток № 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість» за березень 2008 року, травень 2008 року, червень 2008 року, серпень 2008 року, вересень 2008 року, жовтень 2008 року, листопад 2008 року, грудень 2008 року, січень 2009 року, лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року.

Сума коригувань податкових зобов'язань у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більше, ніж 1095 днів становить 16 974,72 грн.: у березні 2008 року - 2,85 грн.; у травні 2008 року-568,75 грн.; у червні 2008 року-90,12 грн.; у серпні 2008 року-36,80 грн.; у вересні 2008 року-1952,10 грн.; у жовтні 2008 року-242,59 грн.; у листопаді 2008 року-180,81 грн.; у грудні 2008 року-5990,07 грн.; у січні 2009 року-453,31 грн.; у лютому 2009 року-3342,77 грн.; у березні 2009 року-2227,63 грн.; у квітні 2009 року -1241,50 грн.; у травні 2009 року-645,45 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями податкових накладних за відповідний період (а. с. 30-64).

Відповідно до п.п. 5. 12. 3 п. 5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого Наказом ДПА України від 30. 05. 1997 року № 166 із змінами і доповненнями значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку па додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість

Судом встановлено, що Позивачем в жодному звітному періоді заяви на відшкодування податку з бюджету у будь-який спосіб не подавалися та не декларувалися у відповідних рядках декларацій з податку на додану вартість.

Відповідно до п. п. 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 та п. 4.5 ст. 4 Закону України "Про Податок на додану вартість" у випадку якщо покупцем були повернуті відвантажені раніше товари або здійснюється будь-яка сума компенсації їх вартості, а також у випадку повернення отриманих авансів (внаслідок чого буде відсутній об'єкт оподаткування), суми податкового зобов'язання постачальником повинні бути скориговані. У випадку здійснення коригування сум податкових зобов'язань постачальник товарів (послуг) виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Зазначений розрахунок коригування складається в момент зміни податкових зобов'язань, тобто в день повернення коштів або в день повернення товарів (залежно від того, яка подія відбулася раніше).

Коригування АК «Харківобленерго» здійснила шляхом оформлення розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до раніше наданих податкових накладних, форма яких затверджена наказом ДПА України від 30.05.1997 р. № 165. Розрахунок коригування містить показники зі знаком мінус щодо товарів (послуг), які не були поставлені покупцеві. Дані цього розрахунку зі знаком мінус відображені в рядку 8 декларації з ПДВ та першому розділі додатка 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість» до декларації з податку на додану вартість.

Вирішуючи спір по справі, суд виходить з того, що в силу п. п. «б» п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», норм Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001р. №110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.03.2001р. за №268/5459), норм Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. №253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за №567/5758), правова специфіка податкових повідомлень рішень (рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій) як актів органів державної податкової служби України (правових актів індивідуальної дії) полягає у тому, що владний припис таких правових актів індивідуальної дії міститься безпосередньо в самому податковому повідомленні-рішенні або рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а мотиви його винесення (тобто обставини, яким керувався суб’єкт владних повноважень) – у відповідному акті перевірки, на підставі якого і приймався такий правовий акт індивідуальної дії.

Згідно з п. 1.7. «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. N 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. N 925/11205, факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об’єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

В акті ДПІ констатовано факт порушення позивачем п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який обґрунтовується тим, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або втримання права на таке відшкодування, однак не наведено жодного доводу про наявність у АК "Харківобленерго" переплати з податку на додану вартість, звернення позивача з заявою на відшкодування податку з бюджету у будь-який спосіб.

За таких обставин, перевірка законності податкового повідомлення – рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій з огляду на приписи ч.3 ст.2 КАС України полягає, в тому числі, і у визначенні достатності тих обставин, які наведені у відповідному акті перевірки, для обґрунтованого (юридично та фактично вірного) висновку про наявність в діях особи порушення конкретно визначеного положення чинного законодавства.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд не знаходить підстав для визнання правильним висновку Відповідача про порушення АК "Харківобленерго" п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

Відповідачем вказаного процесуального обов’язку стосовно податкового повідомлення – рішення від 06 серпня 2009 року за № 0000060843/0, не виконано, тому воно підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрать з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про скасування податкового повідомлення-рішення –задовольнити в повному обсязі.

2. Скасувати податкове повідомлення - рішення спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 06 серпня 2009 року за № 0000060843/0..

3. Сягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерної компанії "Харківобленерго" (код 00131954, місцезнаходження: вул. Плеханівська, 149, м. Харків, 61037) витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 (три грн.. 40 коп.) грн..

4. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02 листопада 2009 року.

Суддя                                                                                                     Тацій Л.В.