Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а- 38138/09/2070
Україна
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2009 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого –судді Бартош Н.С.,
при секретарі Зблоцькій Г.П.,
за участі представника позивача - Шкирида Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми "Фаворит клас" стягнення адміністративно - господарських санкцій ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, до приватної фірми "Фаворит клас", про стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій у розмірі 6485,19 грн. В ході судового розгляду справи позовні вимоги уточнювались у зв'язку з часткової сплатою відповідачем суми адміністративно - господарських санкцій, внаслідок чого на станом на 21.09.2009 р. сума адміністративно - господарських санкцій складає 3485,19 грн.
В судовому засіданні представник позивача в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем не виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 06.10.2005 р. за № 2960-IV-ВР. (надалі - Закон № 2960), внаслідок чого відповідач повинен сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 3485,19 грн. за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та незайняте інвалідом.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Представник відповідача заперечень до суду не надавав, правом участі у судовому засіданні не скористався. Таким чином, відповідно до ст. 35 КАС, суд розглядає справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні докази по справі, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991р. підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статтею 19 Закону № 875-ХІІ встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в Харківькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке використовує в своїй діяльності найману працю.
Відповідно до ч.1 ст.19 зазначеного закону та згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2008 році становила 27 особи, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.
Відповідно до п.2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування", затвердженого Постановою КМ України N 70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до листа від 06.05.2009 року за вих. № 177 Харківського міського центру зайнятості протягом 2008 р. приватна фірма «Фаворит клас»не подавала звіт за формою 3-ПН ( про наявність вакансій, в тому числі вакансій для інвалідів ).
Як вбачається із звіту по формі № 10-ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у 2008 році на підприємстві інваліди не працювали.
Судом встановлено, що вільні вакансії на підприємстві відповідача були на протязі всього року, а не виникали періодично, що суд оцінює як неналежне виконання підприємством відповідача норм ст.ст. 18,19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
В розумінні зазначених норм, Приватна фірма "Фаворит клас" зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи, направлені на працевлаштування інвалідів, а не періодично, як це робило підприємство відповідача.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не вчинив всіх передбачених законодавством заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, що свідчить про наявність вини відповідача як умови настання господарсько-правової відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ч.1 ст.238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Стаття 218 ГК України передбачає, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позов щодо стягнення з відповідача адміністративно –господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 3485,19 грн. є обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми "Фаворит клас " про стягнення адміністративно - господарських санкцій – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватної фірми "Фаворит клас" (61052, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 92, р/р 26000116521980 в ФКБ "Фінанси та кредит" м. Харків, МФО 350697, код ЄДРПОУ 31597570) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1-й підїзд, к. 16, р/р 31219230700003 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 3485 (три тисячі вісімдесят п'ять) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28.09.2009 року.
Суддя - Н.С. Бартош