Постанова № 68550835, 30.08.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2017
Номер справи
522/827/17
Номер документу
68550835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2017 р. Справа № 522/827/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -ОСОБА_1 судді - ОСОБА_2 судді - ОСОБА_3

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії, -

встановиЛА:

Позивач, звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення УПФУ в Приморському районі м. Одеси від 01.09.2016 р. №245 та від 21.12.2016 №501 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_4 згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії). Зобов'язано УПФУ в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_4, з 29.06.2016 року, згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 81 відсоток суми заробітної плати, зазначеної у довідці Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України від 29.07.2016 року №03/33/201, яка з урахуванням інших виплат становить 11325,50 грн. без зміни базового місяця індексації. Зобов'язано УПФУ в Приморському районі м. Одеси виходячи з нового розміру пенсії проведеного перерахунку з урахуванням «інших виплат», здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_4 згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії), у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року №292, якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця на аналогічній посаді, починаючи з 29.06.2016 року в розмірі 81 відсоток суми заробітної плати, зазначеної в інформації Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України від 02.12.2016 року №03/33/254, яка становить 9122,17 грн. без зміни базового місяця індексації. Зобов'язано УПФУ в Приморському районі м. Одеси виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою ОСОБА_4 у новому розмірі та виплачувати пенсію у перерахованому розмірі без обмеження максимального розміру пенсії.

Центральне обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 27 лютого 2017 року по справі № 522/827/17 та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Також, відповідач зазначає, що судом першої інстанції під час розгляду справи було неповно зясовано усі обставини справи.

Крім того, разом з апеляційною скаргою апелянтом було надано клопотання, у якому він просив суд здійснити заміну Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси через реорганізацію, в звязку з чим було здійснено заміну останнього Центральним обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне:

Судом встановлено, ОСОБА_4 з 01.11.2011 року перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м. Одеси, де одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 % від заробітку.

29 серпня 2016 року позивач звернулася до УПФУ в Приморському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат».

Згідно довідки Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 29.07.2016 р. №03/33/201 зазначено розмір заробітної плати за посадою, з якої призначено пенсію для її перерахунку - 11325,50 грн.

01.09.2016 року Рішенням управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 245 звернення позивача розглянуто, а в перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат» відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення УПФУ в Приморському районі м. Одеси від 01.09.2016 р. №245 та від 21.12.2016 №501 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_4 згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, є протиправними, а тому, наявні підстави для задоволення позову. Колегія суддів не погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в чинній редакції на час призначення пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

ОСОБА_5 від 28 грудня 2014 року №76-VIII є чинним і підлягає до виконання, оскільки Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнавався.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865, а саме: виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Також, відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року, відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, у зв'язку з чим у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії як державному службовцю.

Аналогічну правову позицію викладено в рішеннях Вищого Адміністративного суду України у справах № К/800/36773/16 від 11.01.2017 року, № К/800/35076/16 від 21.12.2016 року, № К/800/1222/17 від 17.1.2017 року.

Крім того, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка нею отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 про скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними матеріалами справи та задоволенню не підлягають.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 лютого 2017 року по справі № 522/827/17, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_4, - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючийсуддя ОСОБА_1 суддя ОСОБА_2 суддя ОСОБА_3