
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 серпня 2017 рокусправа № 804/2606/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Олефіренко Н.А.
суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.
за участю секретаря судового засідання:ОСОБА_1
За участю представників:
Позивача не зявився
Відповідача ОСОБА_2 ( довіреність від 15.03.2017 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 р.
у справі № 804/2606/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія"
до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 року Публічне акціонерне товариство Обєднана гірничо-хімічна компанія звернулось до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду клопотання Публічного акціонерного товариства Обєднана гірничо-хімічна компанія від 13 лютого 2017 року №01-38/718 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянути клопотання Публічного акціонерного товариства Обєднана гірничо-хімічна компанія від 13 лютого 2017 року №01-38/718 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 3,3981 га, яка розташована на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (за межами населеного пункту) із зміною її цільового призначення на 11.01 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що повязані з користуванням надрами, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, та прийняти рішення відповідно до законодавства.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство «Обєднана гірничо-хімічна компанія» зареєстровано у встановленому законом порядку 05 жовтня 2009 року, видами економічної діяльності за КВЕД якого, зокрема є: добування руд інших кольорових металів; добування піску, гравію, глин і каоліну; добування мінеральної сировини для хімічної промисловості та виробництва мінеральних добрив; добування інших корисних копалин та розроблення карєрів; надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення карєрів; оптова торгівля металами та металевими рудами.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 листопада 2016 року №1913 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Обєднана гірничо-хімічна компанія» утворено Публічне акціонерне товариство «Обєднана гірничо-хімічна компанія» шляхом перетворення Державного підприємства «Обєднана гірничо-хімічна компанія»
Публічне акціонерне товариство «Обєднана гірничо-хімічна компанія» відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України та наведеного вище наказу є правонаступником усіх прав та обовязків державного підприємства «Обєднана гірничо-хімічна компанія», а філія «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» публічного акціонерного товариства «Обєднана гірничо-хімічна компанія» - правонаступником всіх прав та обовязків філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» державного підприємства «Обєднана гірничо-хімічна компанія».
20 лютого 2015 року Державною службою геології та надр України видано спеціальний дозвіл на користування надрами №6028 на видобування сировини придатної для виробництва цирконового, рутилового, ільменітового, дистен-силіманітового і ставролітового концентратів, а також формувальних, скляних і будівельних пісків Малишевського родовища ділянки Західна, Центральна і Східна (місцезнаходження: Дніпропетровська область, Верхньодніпровський та Криничанський райони, площею 44,9 кв.км.), строком дії до 20 лютого 2023 року. Власником зазначено публічне акціонерне товариство «Об'єднана гірничо-хімічна компанія».
Крім того, з метою розробки Малишевського родовища рудних пісків ділянки: Центральна і Східна у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України надано акт про надання гірничого відводу від 02 квітня 2015 року №3025.
13 лютого 2017 року позивачем подано до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою №01-38/718 щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 3,3981 га, із зміною її цільового призначення на 11.01, в якому посилаючись на те, що публічне акціонерне товариство «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» за місцезнаходженням своєї філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» здійснює господарську діяльність, направлену на виконання загальнодержавних програм з постачання титановмісної сировини підприємствам металургійного комплексу України, з метою безперервного проведення робіт по розробці Малишевського родовища корисних копалин, на виконання пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №406 «Деякі питання забезпечення функціонування підприємств титанової галузі», відповідно до статті 18 Кодексу України про надра, статей 66, 92, 116, 120, 122, 123 Земельного кодексу України, просило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 3,3981 га, із зміною її цільового призначення на 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що повязані з користуванням надрами, за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для потреб, повязаних з користуванням надрами.
До клопотання позивачем додано, копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 09 грудня 2016 року, копію статуту публічного акціонерного товариства «Обєднана гірничо-хімічна компанія», копію спеціального дозволу на користування надрами від 20 лютого 2015 року №6028, копію акту про надання гірничого відводу від 02 квітня 2015 року №3025 з додатком (копією топографічного плану), довідку за даними форми 6-зем з додатком, графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки (схема) та графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки з Публічної кадастрової карти України.
За результатами розгляду клопотання від 13 лютого 2017 року № 01-38/718 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області листом від 27 березня 2017 року №19-4-0.332-5290/2-17 повідомлено, що у попередній відповіді надано вичерпну інформацію та вказані помилки, які позивачем не усунуто, рекомендовано привести у відповідність наданий пакет документів та повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у користування врегульовані статтею 123 Земельного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Радою Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Разом з тим, з листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 27 березня 2017 року №19-4-0.332-5290/2-17 вбачається, що він містить лише посилання на попередню відповідь та рекомендацію привести у відповідність наданий пакет документів та повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вказаний лист не є рішенням, що прийнято за належним розглядом клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та доданими до нього документами, із викладенням мотивів прийняття рішення за результатом розгляду поданого клопотання та доданих матеріалів з посиланням на норми закону, у звязку з чим Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області допущено протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду клопотання публічного акціонерного товариства «Обєднана гірничо-хімічна компанія» від 13 лютого 2017 року №01-38/718 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що твердження Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про відсутність у графічних матеріалах бажаного місця розташування та розмір земельної ділянки не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення; до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, що виконано публічним акціонерним товариством «Обєднана гірничо-хімічна компанія» у повному обсязі при поданні повторного клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 13 лютого 2017 року №01-38/718.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог публічного акціонерного товариства «Обєднана гірничо-хімічна компанія» та встановлення судового контролю за виконанням рішення субєктом владних повноважень.
Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року у справі № 804/2606/17 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий:Н.А. Олефіренко
Суддя:С.В. Білак
Суддя:В.А. Шальєва