
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 серпня 2017 рокум. ПолтаваСправа № 816/1440/17
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши матеріали позовної заяви Приватного сільськогосподарського підприємства "Колос" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити договори оренди земельних ділянок, -
В С Т А Н О В И В:
23 серпня 2017 року позивач ОСОБА_1 сільськогосподарське підприємство "Колос" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, у якій просить:
1) визнати протиправною та скасувати відмову у поновленні договорів оренди, оформлену листом від 28.04.2017 № 27-16-0.3-3050/2-17;
2) зобов'язати поновити договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення строком на сім років:
- № 44, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 14,3000 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0116, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 45, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 2,3067 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0117, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 46, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 2,2999 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0049, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 47, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 1,2000 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0013, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 48, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 1,0002 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0121, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 49, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 19,1500 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0047, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 50, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 1,0000 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0048, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 53, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 41,1000 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0119, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 54, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 22,7933 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0118, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 52, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 43,3100 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0046, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією;
- № 51, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Кобеляцькому районі, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 05 вересня 2012 року, земельної ділянки площею, 4,4026 га, кадастровий № 5321880400:00:003:0120, що знаходиться у Полтавській області Кобеляцький район Бродщинська сільська рада для ведення товарного сільського виробництва, укладений між ОСОБА_1 сільськогосподарським підприємством «Колос» код ЄДРПОУ 05287934 та Кобеляцькою районною державною адміністрацією.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви крім іншого з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до вимог статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За змістом статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Водночас, суб'єктивна оцінка порушення права не є абсолютною. У деяких випадках сам законодавець визначає коло осіб, права яких можуть бути порушені внаслідок бездіяльності, вчинення суб'єктом владних повноважень певних дій чи прийняття актів, правомірно обмежуючи право інших осіб на звернення до суду за захистом порушених прав, свобод або інтересів.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктом 8 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12.10.1978 вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
При цьому, відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до частин 1, 2 статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Земельні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області в даній справі є суб'єктом господарських правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин. Реалізуючи право розпорядження земельними ділянками відповідач має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими він вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто, при здійсненні повноважень відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею.
В цьому випадку відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин іншому, а отже у спірних правовідносинах у відповідача по справі відсутні владні управлінські функції.
Суд звертає увагу на те, що правовідносини, які склалися між сторонами, стосуються права та підстав набуття права користування спірною земельною ділянкою. Відповідач владних управлінських функцій у цих відносинах не здійснював.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Позовні вимоги, предметом оскарження яких є перевірка правильності формування волі однієї із сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав на неї, не можуть бути розглянуті за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.
Суд вважає, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельної ділянки у власність, користування чи оренду, тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації, подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, тому що виникає спір про право.
Вищевказані висновки суду узгоджуються з практикою Верховного Суду України, висловленою в постановах від 24 лютого 2015 року у справі № 21-34а15, від 11 листопада 2014 року у справі № 21-493а14, від 03 червня 2014 року у справі 21-144а14, від 14 лютого 2012 року у справі 21-1041во10 та №21-1042во10, які в силу положень статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для врахування.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства України, натомість може бути розглянутий господарським судом згідно з нормами Господарського процесуального кодексу України (з огляду на суб'єктний склад сторін).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки вирішення даного спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, його розгляд повинен здійснюватися в порядку господарського судочинства.
З огляду на вищевикладене, керуючись статтями 17, 109, 158 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Колос" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити договори оренди земельних ділянок.
Роз'яснити позивачу право звернення з даним позовом у порядку господарського судочинства.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.С. Сич