Постанова № 68534443, 07.08.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2017
Номер справи
810/2512/17
Номер документу
68534443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2017 року № 810/2512/17

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Лапія С.М.,

при секретарі судового засідання – Мостовому О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ТОВ "ТРІУМФ" до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Броварського УДКСУ у Київській області про стягнення пені,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріумф" з позовом до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Броварського УДКСУ у Київській області про стягнення пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 903 153,18 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що згідно п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник Броварської ОДПІ позовних вимог не визнав, у задоволенні позову просив відмовити.

Броварське УДКСУ в Київській області явку свого представника до судового засідання не забезпечило, про причини неявки суд не повідомило, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не зверталось.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв’язку з наступним.

З метою отримання бюджетного відшкодування ПДВ відповідно до п.п. 200.7 – 200.9 ст. 200 ПК України позивачем було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2014 разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та відповідним розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 8 813 918,00 грн., а також податкову декларацію з податку на додану гість за вересень 2014 разом із заявою про повернення бюджетного відшкодування та відповідним розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 908 577,00 грн.

Податковим органом у порядку п. 200.11 ст. 200 ПК України було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року, за наслідками якої складено Довідку від 19.12.2014 № 11/10-06-15-01-09/31829270, якою підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за липень, вересень 2014 року в сумі 9 722 495 грн.

У зв’язку з неподанням податковим органом до Броварського УДКСУ у визначений законом п'ятиденний строк після закінчення перевірки висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, позивач у жовтні 2015 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом про оскарження бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі №810/4997/15 визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ щодо не повернення позивачу бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року в розмірі 722 495,00 грн. та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Тріумф» бюджетне відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн., пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року в розмірі 2 304 311,22 грн.

За наслідками апеляційного оскарження вказаного рішення суду у справі №810/4997/15 його частково скасовано постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 та визнано протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ щодо не подання до Броварського УДКСУ висновку про суму бюджетного відшкодування ПДВ; зобов'язано Броварську ОДПІ подати до Броварського УДКСУ висновок про повернення позивачу суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 9 722 495,00 грн. та пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 у розмірі 2 304 311 грн. У решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 у справі 810/4997/15 залишено без змін.

У подальшому ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2016 у справі №810/4997/15 внесено виправлення до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016, а саме – викладено четвертий абзац вказаної постанови наступним чином: «Зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління державної фіскальної служби у Київській області подати до Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області висновок про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ "Тріумф" (ідентифікаційний код 31829270) за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 (дев'ять мільйонів сімсот двадцять дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 00 коп. »

На виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі №810/4997/15 Державною казначейською службою України 31.10.2016 перераховано ТОВ «Тріумф» з Державного бюджету України пеню у розмірі 2 304 311,22 грн. за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року.

Оскільки Броварською ОДПІ не виконувались у добровільному порядку вказані судові рішення в частині надання Броварському УДКСУ висновку про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ «Тріумф» за липень та вересень 2014 року, у позивача виникло право на додаткове стягнення пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року, у зв'язку з чим останнє звернулось із відповідним позовом до Київського окружного адміністративного суду.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2017 у справі №810/290/17 відповідний позов було задоволено та присуджено стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Тріумф» за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року пеню за період з 01.10.2015 по 31.12.2016 у загальному розмірі 2 722 153,61 грн.

Як слідує з матеріалів справи, вказане судове рішення було повністю виконано, що підтверджується довідкою ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень» від 21.07.2017 № 125-0/32-353.

Оскільки Броварською ОДПІ не виконано вказані судові рішення в частині надання Броварському УДКСУ висновку про повернення ТОВ «Тріумф» суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року в розмірі 9 722 495,00 грн., суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень та вересень 2014 року в розмірі 9 722 495,00 грн. позивачу не сплачено.

Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 903 153,18 грн.

Відповідно до п. 200.18 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 у справі № 21-131а14 та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.09.2014 у справі №К/800/36094/14.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Оскільки суму податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року не відшкодовано позивачу у визначені ПК України строки, він має право на стягнення пені відповідно до п.200.23 ст. 200 ПК України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 9 КАС України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача щодо стягнення пені є обґрунтованими, відповідно, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 13 550,00 грн. (платіжне доручення від 20.07.2017 № 135).

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області підлягають судові витрати у сумі 13 550,00 грн.

Керуючись ст. ст. 69-72, 86, 94, 98, 122, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТРІУМФ» за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у сумі 903 153 (дев’ятсот три тисячі сто п’ятдесят три) грн. 18 коп.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на користь ТОВ "ТРІУМФ" судові витрати у сумі 13 550 (тринадцять тисяч п’ятсот п’ятдесят) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 11 серпня 2017 р.