
Провадження № 2-а/702/102/17
Справа № 702/665/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2017 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Діденко Т.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Монастирище Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, державного службовця відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування " та Закону України «Про державну службу » від 16.12.1993 рок №3723-ХЛ у розмірі 80% заробітної плати.
Останнім місцем роботи позивача була посада голови села Зарубинці Монастирищенеького району Черкаської області.
Позивач 19.07.2017 звернулася із заявою до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 353 від 24.05.2017 було підвищено оклади працюючим особам місцевого самоврядування.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII та втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.
Позивач, посилаючись на ст.8, 21, 22, 46, 64 Конституції України; ст.83, 84, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; статей 35, 38, 42, 43, 44, 45, 46, 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000, який був чинним до 01.12.2015; ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), Постанову Кабінету Міністрів України № 353 від 24.05.2017; постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року; постанову Пленуму Верховного суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» за № 9 від 01.11.1996; Закон України «Про державну службу» в новій редакції від 10.12.2015 № 889-У11І з втратою дії окремих положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 N 3723-ХІ1; рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, N 5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року; рішення Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) від 26.09.2014, у справі «Будченко проти України» (заява № 38677/06) від 24.07.2014); інформаційний лист Вищого адміністративного судуУкраїни від 22.07.2011 № 1091/11/13-11; ст . 8 КАС України; Закон України від 08.03.2004 № 1629-1У «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» просить визнати протиправним рішення від 21.07.2017 Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (код СДРПОУ 40384977) та зобов'язати відповідача здійснити з 26.05.2017 року перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування ", статті 37-1 Закону України "Про державну службу " № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 26.05.2017 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2017 № 353, якою встановлені нові розміри посадових окладів особам, які працюють в органах місцевого самоврядування, та довідки Зарубинецької сільської ради, Монастирищенського району від 11.07.2017 № 146 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків.
Відповідач подав в суд заперечення від 07.08.2017 № 13964/16, відповідно до якого позову не визнав, вважає його безпідставним і необгрунтованим та посилаючись на ст. ст. 6, 17, 19 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, від 25.01.2012 року № 3рп/2012; від 08.06.2016 року № 4рп/2016, рішення ВАС України від 07.04.2016 у справі № К/800/48167/15, ст.ст. 2, 71 КАС України, просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення повністю з врахуванням наступного:
Із матеріалів справи судом встановлено, що:
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Монастирище Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, державного службовця відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування " та Закону України «Про державну службу » від 16.12.1993 №3723-ХЛ у розмірі 80% заробітної плати.
19.07.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії в зв'язку з підвищенням з 26.05.2017 заробітної плати особам, які працюють в органах місцевого самоврядування на підставі довідки № 146 від 11.07.2017 року, виданої Зарубинецькою сільською радою, де вона працювала на посаді сільського голови із заробітної плати якої призначено пенсію, для її перерахунку з 26.05.2017 року (а.с. 12).
Листом від 24.07.2017 за № 12933/11 та повідомленням від 21.07.2017 року відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії з тих підстав, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», в результаті чого Закон України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» втратив чинність. Нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, на момент подання заяви позивачем, в законодавстві відсутні ( а.с. 9-11).
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі Закон № 889), положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII в частині права на перерахунок пенсії втратили чинність.
Відповідно до ст. 90 Закону № 889, який набрав чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV немає такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Що стосується посилання позивачки на неконституційність змін у пенсійне законодавство, суд виходить з того, що вирішення даного питання не відноситься до компетенції суду загальної юрисдикції, відповідні норми не визнані неконституційними Конституційним Судом України, а тому є чинними.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивачки, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначає, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Конституційний Суд України у п. 2.1. рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни до законодавства, які не передбачають перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії та приймає до уваги доводи відповідача щодо зміни законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Керуючись ст.6, 19, 21, 22, 24, 46, 58 Конституції України; ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачеві); Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»; Постанову КМУ № 865 від 31.05.2000 року, яка була чинна до 01.12.2015 року; Постановою КМУ від 24.05.2017 № 353; рішенням Європейського суду з прав людини у справах «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10 від 26.09.2014 року); рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року; ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Уманського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Т.І.Діденко