
Справа № 683/2097/17
1-кс/683/522/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2017 року м. Старокостянтинів
Слідчий суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Завадська О.П., при секретарі Крупській В.В., з участю прокурора Мисюк С.С., розглянувши клопотання прокурора Старокостянтинівської місцевої прокуратури по кримінальному провадженню № 42017241220000019 від 14 серпня 2017 року про надання дозволу на проведення перевірки,
встановила:
21 серпня 2017 року прокурор Старокостянтинівської місцевої прокуратури звернулася з клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки, обґрунтовуючи тим, що у провадженні СВ Старокостянтинівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 серпня 2017 року за № 42017241220000019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 254 КК України, по факту безгосподарського використання земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 2, 4384 га за кадастровим номером 6824281300:04:009:0001 на території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району. Зокрема, всупереч діючому законодавству, на території вищевказаної земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходиться за межами с. Великий Чернятин Старокостянтинівського району, невстановленими особами було створено штучний обєкт водного фонду, що призвело до втрати родючості та виведення із сільськогосподарського обороту земель загальною площею 2,4384 га.
Встановлено, що 20 листопада 2007 року Старокостянтинівською районною державною адміністрацією ОСОБА_1 (на даний час прізвище змінено на Родюк- Цуркова) було надано в оренду земельну ділянку загальною площею 2, 4384 га із земель запасу (землі призначення) Великочернятинської сільської ради. 01 грудня 2009 року до вищевказаного договору укладено додаткову угоду та строк його дії поновлено до 02 листопада 2014 року.
Згідно інформації Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 11 серпня 2017 року за № 45/1230-28/2017 договір оренди земельної ділянки від 20 листопада 2007 року про передачу ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки загальною площею 2,4384 га із земель запасу Великочернятинської сільської ради втратив свою чинність 02 листопада 2014 року, додаткові угоди про продовження строку його дії протягом 2014-2017 років не укладались.
Крім того, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2014 року визнано протиправним та скасовано розпорядження Старокостянтинівської державної адміністрації № 185/2014-р від 01 вересня 2014 року про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення для ведення водного господарства з урахуванням прибережних захисних смуг на території Великочернятинської сільської ради із земель державної власності орієнтовною площею 9,00 га з переведенням із земель сільськогосподарського призначення до категорії земель водного фонду.
Однак, невстановлена особа без відповідних дозвільних документів на проведення робіт та без проведення зміни цільового призначення земельної ділянки, всупереч вимогам пунктів «а» та «г» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, створила на вищевказаній земельній ділянці штучний водний обєкт та побудувала на ньому гідротехнічну споруду (дамбу).
Водночас, інформація про зміну цільового призначення земельної ділянки загальною площею 2,4384 га території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району в Управлінні Держгеокадастру у Старокостянтинівському районі відсутня.
Відповідно до ст. 207 Земельного кодексу України у разі вилучення (викупу) земель для потреб не повязаних із сільськогосподарським виробництвом підлягають відшкодуванню втрати сільськогосподарських угідь.
Натомість, управлінням Держгеокадастру у Старокостянтинівському районі втрати сільськогосподарського виробництва, повязані із зміною цільового призначення земельної ділянки загальною площею 2, 4384 га території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району не нараховувалися.
Враховуючи викладене, в ході досудового розслідування зазначеного кримінального провадження виникла необхідність у визначені розміру шкоди заподіяної природному ресурсу землі внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, втратою її родючості та виведенням землі з сільськогосподарського обороту.
Постановою Kабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15).
Підпунктом 34 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333, встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розраховує розмір шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Посадові особи Головного управління в межах повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обовязкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобовязання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків (пп. 1 п. 6 Положення).
Водночас, п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що дозвіл проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком, зокрема Держземагенством (на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 5 від 14 січня 2015 року реорганізовано в Держгеокадастр), надається Кабінетом Міністрів України шляхом прийняття відповідного розпорядження.
Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Беручи до уваги, що встановлення правомірності зміни цільового призначення та розрахунок шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, втратою її родючості та виведення земель з сільськогосподарського обороту, має суттєве значення для встановлення фактичних обставин кримінального правопорушення, необхідно призначити перевірку в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель під час використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,4384 га на території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району (кадастровий номер 6824281300:04:009:0001), на якій на даний час розташовано штучний водний обєкт, проведення якої доручити працівникам Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39767479).
Заслухавши пояснення прокурора, яка підтримала клопотання, та дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 36, 91-93 КПК України,
ухвалила:
Клопотання задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 42017241220000019 від 14 серпня 2017 року перевірку в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель під час використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,4384 га на території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області (кадастровий номер 6824281300:04:009:0001), на якій на даний час розташовано штучний водний обєкт.
Надати дозвіл Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, ЄДРПОУ 39767479) на проведення перевірки в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель під час використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,4384 га на території Великочернятинської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області (кадастровий номер 6824281300:04:009:0001).
Ухвала чинна по 22 вересня 2017 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя _____