Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2009 р. справа № 2а-13730/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Чебаненко Д.В. (Дов.№ 03-01/13 від 08.01.2009р.)
відповідача: Грека С.І. (Довіреність)
третьої особи: Ісаєвої А.А. (Дов. № 06-73 від 13.01.2009р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька»
третя особа без самостійних вимог Торезький міський центр зайнятості
на предмет спору
про стягнення адміністративно-господарських санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі – позивач, Донецьке обласне ФСЗІ) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (надалі – відповідач, ЗАТ «ЦЗФ «Донецька») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 року у сумі 82 037,50 грн. та пені у сумі 3 019,44 грн., загалом 85 056,94 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення нормативного припису ст.ст. 18-19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», не виконав нормативу по створенню кількості робочих місць, виходячи із розрахунку середньооблікової чисельності штатних працівників ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» за 2008р.
Таким чином, на думку позивача, відповідач на підставі ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70, зобов’язаний сплатити адміністративно-господарську санкцію за непрацевлаштування інвалідів, згідно встановленого нормативу та пеню за порушення термінів сплати такої санкції.
У судовому засіданні від 22.09.2009р., на підставі ч. 2 ст. 150 КАС України, оголошувалась перерва до 15.10.2009р., та від 15.10.2009р. до 27.10.2009р.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував, вважаючи що норматив по створенню кількості робочих місць повинен розраховуватися виходячи із розрахунку кількості працівників, зайнятих у на роботах, не пов’язаних із шкідливими умовами праці.
Представник відповідача у судовому засіданні від 27.10.2009р. проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
11 березня 2009 року ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» подало до Донецького обласного ФСЗІ звіт Форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, у якому зазначило про відсутність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становить 240 осіб. У зазначеному звіті відповідач самостійно визначив кількість інвалідів, яких повинно бути працевлаштовано у розмірі 10 осіб (копія звіту наявна у матеріалах справи).
Частиною 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 18. Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
За змістом ст. 19 вказаного Закону передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до частини 1 та частини 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України не застосовуються.
Відповідно до частини 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Про зайнятість та працевлаштування інвалідів роботодавець повідомляє територіальне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – відділення Фонду) шляхом подання не пізніше 1 березня, наступного після звітного періоду статистичної звітності передбаченою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року №42, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за №117/13384 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 12 листопада 2008 року №527), а саме «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» Форма №10-ПІ (річна).
Пунктом 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено зобов'язання підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності щомісяця подавати місцевим центрам зайнятості за їх місцезнаходженням адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до п.4 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженного Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 за № 1534/11814, затверджена та погодженна з Держкомстатом України форма звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вакансій” (місячна). Зазначена форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.
Відповідно викладеного та на підставі даних звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008р., позивачем встановлено, що відповідач був зобов’язаний працевлаштувати у 2008 р. 10 інвалідів, фактично у ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» не було працевлаштовано 5 інвалідів.
На підставі даного висновку, позивачем нараховано суму адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 р. у розмірі 82 037,50 грн. та суму пені нараховану на несвоєчасно сплачені адміністративно-господарські санкції — 3 019,44 грн. у загальній сумі – 85 056,94 грн.
Відповідно до листа Торезького міського центру зайнятості від 28.09.2009р. № 06-2519, протягом 2008 року відповідач подав 77 звітів про наявність вакансій за формою 3-ПН, але, як вбачається з наданих звітів за формою 3-ПН за 2008р., відповідач не зазначив у вказаних звітах інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів.
Крім того, посилання відповідача на розрахунок нормативу не з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, як це встановлено ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а з кількості працівників, зайнятих на роботах, не пов’язаних зі шкідливими умовами праці є необґрунтованими та безпідставними, оскільки у вказаному нормативно-правовому акті такий порядок розрахунку не передбачено.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявності підстав щодо застосування відносно ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» відповідальності, передбаченої ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (86607, м. Торез, вул. Капустіна, 55, рахунок № 26004301461588, філія ПІБ м.Торез, МФО 334282, ЄДРПОУ 00175797) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 82037 (вісімдесят дві тисячі тридцять сім) гривень 50 (п’ятдесят) копійок та пеню у сумі 3019 (три тисячі дев’ятнадцять) гривень 44 (сорок чотири) копійок, разом 85 056,94 (вісімдесят п’ять тисяч п’ятдесят шість) гривень 94 (дев’яносто чотири) копійок на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій обл.; ЄДРПОУ 34686537; МФО 834016; код платежу 50070000.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 27 жовтня 2009 року, повний текст виготовлено 02 листопада 2009р.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.