Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2009 р. справа № 2а-2103/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Кондрашової О.С.,
за участю:
представника позивача Козиної Ю.Є.,
представника відповідача Чернишової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «SDS» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Артемівська об’єднана державна податкова інспекція у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «SDS» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність податкового боргу у відповідача, який складається з земельного податку юридичних осіб на загальну суму 11419,09 грн.
Позивач зазначає, що задекларовані та донараховані відповідачу суми ним узгоджені, але не сплачені у встановлений строк, що є підставою для стягнення суми боргу. Заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до фактичної сплати. Правовою підставою стягнення суми боргу позивач вважає ст.ст. 5, 8, 10 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу була направлена податкова вимога № 1/191, яка залишилась без виконання.
Позивач просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з земельного податку з юридичних осіб.
Представник позивача у судовому засіданні надав уточнення до позовних вимог від 26.05.2009р., згідно яких вказав, що заборгованість перед бюджетом по земельному податку за період лютий-квітень 2009р. становить 16350,84 грн., позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача визнав в частині згоди із сумою заборгованості, але вважав що данні позовні вимоги повинні розглядатися Господарським судом тому що податковий борг який виник у відповідача, виник на підставі договору оренди земельної ділянки від 15.02.2007 року № б/н, який є цивільно-правовим договором у відповідності до положень Цивільного Кодексу України та Господарського Кодексу України. Виходячи з вищевказаного, зазначений договір не є адміністративним договором, а тому повинен розглядатися Господарським судом Донецької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують будь яки права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують будь яки права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «SDS» є юридичною особою, знаходиться на обліку у Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області, як платник окремих податків (Ф. № 16-ОПП), а саме, як платник орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Артемівська об’єднана державна податкова інспекція у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Податковий борг у відповідача виник, згідно наданої до позивача податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік від 30.01.2008 року № 2207 у сумі 16350,84 грн., відповідно до якої відповідач самостійно визначив орендну плату за 2009 рік у сумі 5443,02 щомісячно, згідно з договором оренди від 15.02.2007 року № б/н. Відповідачем у лютому - квітні 2009 року не було сплачено податкових зобов’язань по декларації, у зв’язку з чим виник податковий борг у сумі 16350,84 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування”, земельний податок є загальнодержавними податками, згідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування”, у зв’язку з чим посилання представника відповідача на те, що даний спір повинний вирішуватися у порядку господарського судочинства судом до уваги не беруться.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Наявність заборгованості з орендної плати за земельні ділянки юридичних осіб підтверджується розрахунками земельного податку, розрахунком податкового боргу, відповідно до якого відповідач має сплатити 16350,84 грн.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі вищевикладеного, ст. 1, п.п. 3.1.1.п. 3.1. ст. 3, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 6, п.п 14.1.3, 14.4.4 п.14.1 та 14.4 ст. 14 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”; ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; п.п. 1, 3, 8 ч. 1 ст. 14, п. 2 ч.1 ст. 15, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”; ст.ст. 67, 121 Конституції України; ст.ст. 1, 14, 17 Закону України „Про плату за землю”; п.п. 15, 18 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори ”; ч.3 ст. 72, ст.ст. 257, 263 КАС України, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «SDS» про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «SDS» (83037, м.Донецьк, вул. Кірова, 90, ЄДРПОУ 30600440) на користь державного бюджету (р/р - №33219812700015, банк одержувачав ГУДКУ у Донецькій області, отримувач Міський бюджет, МФО 834016, код платежу: 13050200, ЄДРПОУ 34686516) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 16350 гривень 84 копійок.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 10 червня 2009 року у присутності з’явившихся сторін.
Складання постанови у повному обсязі відкладено, відповідно до ст. 160 КАС України. Постанова у повному обсязі виготовлена 15 червня 2009 року, та набирає чинності після кінцевого строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.