Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2009 р. справа № 2а-13800/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Малявіної Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Панацея» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач в 2008 році повинен був працевлаштувати 1 інваліда, фактично ж, за даними звіту не працювало жодного інваліда. Отже, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інваліда, внаслідок чого йому були нараховані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 11558,82 грн., а за порушення терміну сплати санкції нарахована пеня у сумі 475,86 грн. В добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Просили стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, в розмірі 11558,82 грн. та пеню в сумі 475,86 грн., а всього 12034,68 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав. Раніше у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав суду заперечення в яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити, з огляду на те, що підприємство повідомляло відповідні органи про наявність робочих місць, на яких можна використовувати працю інвалідів. Обов’язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується обов’язком підприємства займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік підтверджено, що на підприємстві не працювало жодного інваліда, при нормативі для цього підприємства у 1 особу-інваліда, тобто не виконано норматив у працевлаштуванні 1 інваліда.
Відповідно до ч.3 ст.18 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому КМУ.
Наданими позивачем документами (розрахунками сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені) підтверджено наявність заборгованості відповідача в сумі 12034,68 грн.
Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів № 1434 від 26.09.2002 року, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління і здійснює контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до п. 4 цього Положення Фонд соціального захисту інвалідів здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлена нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно ст. 20 Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних Облікової ставки Національного Банку України за кожний календарний день прострочення.
Суд, перевіривши розрахунки сум адміністративно – господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році та пені на заборгованість по сплаті адміністративно – господарських санкцій, приходить до висновку про те, що позивачем правильно, з урахуванням вихідних даних для розрахунку сум санкції та пені, робилося нарахування.
Доводи відповідача стосовно того, що підприємство повідомляло відповідні органи про наявність робочих місць, на яких можна використовувати працю інвалідів, суд до уваги не приймає з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено листом Краматорського міського центру зайнятості від 21.10.2009р. №01-14/4824, відповідач надавав центру зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць на підприємстві, але у звітах форми №3-ПН відсутня інформація про потребу в працівниках-інвалідах. Відповідач не надав докази повідомлення органів, перелічених у ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», про наявність створених робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем не було вжито всіх залежних від нього заходів для працевлаштування інвалідів.
Діючим законодавством не покладено на підприємство обов’язок по пошуку інвалідів для їх працевлаштування, такий обов’язок покладено на органи працевлаштування, але, при цьому підприємство повинно проінформувати відповідні органи про наявність потреби в працівниках-інвалідах, та забезпечити їх працевлаштування у разі направлення таких працівників.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, так як він дійсно має право на відшкодування суми адміністративно-господарських санкцій та пені на заборгованість, у відповідача є така заборгованість, що було достовірно встановлено в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони – суб’єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень, не стягується.
На підставі Положення про Фонд соціального захисту інвалідів №1434 від 26.09.2002 року, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», керуючись ст.ст.11, 86, 94, 98, 112, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Панацея» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Панацея» (84301, м.Краматорськ Донецької області, вул. Юбілейна, 36, ЄДРПОУ 22040046) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, в розмірі 11558,82 грн. та пеню в сумі 475,86 грн., а всього 12034,68 грн. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000.
Постанова в повному обсязі виготовлена 06.11.2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.