ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2017 р. Справа № 804/4353/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.,
при секретарі Виноградовій Т.В.,
за участю:
представника позивача Тиховліса В.Р.,
представника відповідача Долгополової К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Август Пром" до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Август Пром» (далі - ТОВ «Август Пром», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №0004854614.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ТОВ «Август Пром» не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки реєстрація акцизних накладних у строки, передбачені пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, не відбувалась з причин, що не залежать від позивача, а, навпаки, через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального від 21.03.2016 року станом на початок дня 01.03.2016 року та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних. Тобто, підприємство фактично було позбавлено можливості своєчасно зареєструвати акцизні накладні з 01.04.2016 року з вини контролюючого органу, який не здійснював дії щодо внесення до системи ЄРАН відомостей щодо обсягів залишку пального згідно акту інвентаризації пального від 21.03.2016 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначила, що в ході перевірки встановлено, що позивачем не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а тому винесене податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «Август Пром» щодо своєчасної реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, про що складено акт від 15.06.2017 року №334/28-10-46-39176765.
Висновком акту перевірки встановлено порушення вимог пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних більше як 120 календарних днів на загальну суму акцизного податку 514239,41 грн.
На підставі вказаного акту перевірки від 15.06.2017 року №334/28-10-46-39176765 відповідачем сформовано та направлено на адресу позивача оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №0004854614, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем - пальне, у сумі 257119,71 грн.
Вирішуючи питання щодо правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з наступного.
01.01.2016 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VIII від 24.12.2015 року, пунктом 58 розділу I якого, доповнено розділ VI Податкового кодексу України статтями 231 та 232.
В силу положень розділу II "Прикінцеві положення" цього Закону пункт 58 розділу I цього Закону щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набирає чинності з 01.03.2016 року.
Відповідно до пункту 232.1 статті 232 Податкового кодексу України, облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15 °C. Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних; обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
У відповідності до положень пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
При цьому, платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
В свою чергу, за правилами пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (SАНакл), обчислений за такою формулою: SАНакл = SАНаклОтр + SАМитн + SЗаявкиПоповн - SКоригЗаявкиПоповн - SАНаклВид - SВтрат, де: SАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; SАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок; SЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального; SКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального; SАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; SВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
При цьому, пунктом 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" №909-VIII від 24.12.2015 року) встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентари-зації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Аналогічні положення містить і Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №113 від 24.02.2016.
Системний аналіз положень вказаного Порядку дає підстави для висновку, що реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування, а також внесення інших показників і їх перерахунок, здійснюється у Реєстрі протягом операційного дня.
Згідно пункту 2 розділу ІІІ Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №219 (далі - Порядок №219), підтвердженням прийняття контролюючим органом Акта є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається платнику податку протягом операційного дня. Датою та часом подання Акта в електронному вигляді до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції.
В акті перевірки від 15.06.2017 року №334/28-10-46-39176765 встановлено, що позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровані акцизні накладні з порушення терміну реєстрації:
- від 01.04.2016 року №54 на суму податку 10892,01 грн. з датою граничної реєстрації - 16.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 07.04.2016 року №58 на суму податку 102565,09 грн. з датою граничної реєстрації - 22.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 01.04.2016 року №53 на суму податку 37515,26 грн. з датою граничної реєстрації - 16.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 06.04.2016 року №57 на суму податку 91307,61 грн. з датою граничної реєстрації - 21.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 13.04.2016 року №67 на суму податку 10289,57 грн. з датою граничної реєстрації - 28.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 08.04.2016 року №62 на суму податку 42963,70 грн. з датою граничної реєстрації - 23.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 12.04.2016 року №64 на суму податку 70967,65 грн. з датою граничної реєстрації - 27.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 12.04.2016 року №65 на суму податку 10631,17 грн. з датою граничної реєстрації - 27.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року;
- від 12.04.2016 року №66 на суму податку 137377,35 грн. з датою граничної реєстрації - 27.04.2016 року, датою фактичної реєстрації - 05.09.2016 року.
Як зазначено позивачем, вказані акцизні накладні несвоєчасно зареєстровані у зв'язку з внесенням відповідачем до Системи електронного адміністрування реалізації пального акту інвентаризації обсягів залишку пального лише 05.09.2016 року, після чого позивачем невідкладно було вжито заходів щодо реєстрації відповідних акцизних накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Август Пром» складено акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 року, який подано в письмовому вигляді до Дніпродзержинської ОДПІ 21.03.2016 року за №2606/10 згідно вхідного штампу на акті інвентаризації.
Як пояснено представником позивача в судовому засіданні, позивач не мав можливості подати акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 року протягом 20 календарних днів в електронному вигляді, оскільки договір №120620151 про визнання електронних документів від 12.06.2015 року було розірвано в односторонньому порядку відповідно до пункту 4 розділу 6 цього договору та вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», що підтверджується квитанцією №3, надісланою позивачу 29.12.2015 року о 16:30.
Новий договір №150320161 про визнання електронних документів від 19.03.2016 року направлявся до Дніпродзержинської ОДПІ 19.03.2016 року та 21.03.2016 року, проте не прийнятий контролюючим органом, про що позивачу надіслані квитанції №1 від 19.03.2016 року в 18:39:38 та 21.03.2016 року в 16:32:39 відповідно з поміткою: помилка - сертифікат (ЄДРПОУ 39176765, ДРФО 3034003679, №0100000000000000000000000000000006990df3, видавець: UA-36865753-0114 АЦСК ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна», найменування ОСОБА_3) має тип підпису «Директор», але в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дана особа не зареєстрована.
Договір про визнання електронних документів №150320161 від 19.03.2016 року підписано електронною печаткою Державної фіскальної служби України 22.03.2016 року в 17:39, що підтверджується квитанцією №2.
З огляду на відсутність діючого договору про визнання електронних документів, позивачем подано акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 року до Дніпродзержинської ОДПІ у паперовому вигляді.
Актом «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Август Пром» з питань відповідності перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016 року, поданого відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України з даними бухгалтерського обліку підприємства» від 11.04.2016 року №755/24/04-03-14-02/39176765, підтверджено відображені ТОВ «Август Пром» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року.
Згідно з пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, до 15 календарних днів - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2% від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування.
В свою чергу, за правилами пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З матеріалів справи встановлено, позивачем на виконання вимог закону не вчинено необхідних дій щодо реєстрації накладних у визначений законом строк.
Відповідальність за бездіяльність можлива лише у тому випадку, якщо на суб'єкта покладався обов'язок діяти у певній ситуації у визначений спосіб.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №219 передбачено подання акту інвентаризації до контролюючого органу в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису підзвітних осіб, затвердженого в установленому порядку.
Підтвердженням прийняття контролюючим органом акта є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається платнику податку протягом операційного дня. Датою та часом подання акта в електронному вигляді до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції.
З аналізу Порядку №219 вбачається, що належним способом подачі акту інвентаризації до контролюючого органу є надіслання такого акту в електронному вигляді на адресу контролюючого органу, а підтвердженням прийняття акту є квитанція, а не штамп вхідної кореспонденції контролюючого органу на акті, поданому на паперовому носії.
Суд зазначає, що попередній договір про визнання електронних документів №150320161 від 19.03.2016 року було розірвано з вини позивача, оскільки відповідно до пункту 4 розділу 6 орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
Про розірвання договору позивачу було відомо заздалегідь до дати реєстрації акту про інвентаризаційні залишки пального, а саме квитанція отримана позивача 29.12.2015 року, проте, дії, спрямовані на укладання нового договору, позивачем почали вчинятись в останній день, визначений законодавством для реєстрації відповідного акту.
Зміни внесені до Податкового кодексу України, були належним чином оприлюднені в офіційних засобах масової інформації, набрали законної сили у відповідно до вимог Закону, тому приписи Податкового кодексу України є загальнодоступними, та підлягають застосуванню всіма підприємствами, установами та організаціями на території України, а позивач вважається обізнаним стосовно вимог Закону та наслідків щодо його невиконання.
Суд звертає увагу, що з моменту підписання нового договору 22.03.2016 року про визнання електронних документів №150320161 від 19.03.2016 року, позивачем не здійснювались заходи, спрямовані на подачу акту інвентаризації в електронному вигляді та своєчасної реєстрації акцизних накладних, що вказує на відсутність дій з боку позивача, спрямованих на уникнення правопорушення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ТОВ «Август Пром» не було вчинено всіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, тому у податкового органу були правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу.
Таким чином, при винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №0004854614 відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України.
З огляду на викладене, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір присудженню на користь позивача не підлягає.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Август Пром" до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відомовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15 серпня 2017 року.
Суддя М.В. Бондар