Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.10.09Справа №2а-7201/09/8/0170 (15:39) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим ускладі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Маляр К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-Екстра"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7278,00грн.
Представники сторін:
від позивача - Свинобоєва Олена Сергіївна, довіреність № 04-5/03 від 15.01.09р.
від відповідача - не з’явися.
Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-Екстра" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008 рік в сумі 7278,00 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був забезпечити у 2008 році працевлаштування інвалідів на 1 робочому місці, але фактично не працювало жодного інваліда, у зв’язку з чим відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 7278,00 грн. за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідач явку представника у судове засідання, що відбулося 12.10.09р., не забезпечив, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією з повідомленням.
12.10.09р. до суду надійшли заперечення від відповідача, у яких відповідач повідомляє суду, що позовні вимоги не визнає, за мотивами викладеними у запереченнях.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рубікон-Екстра" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (дата реєстрації – 06.12.2005року; дата реєстраційних дій - 09.12.2008р., № рішення -18821050005004629, що підтверджується довідкою ГУ статистики в АРК (а. с. 6-7)
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.
Згідно ст.19 Закону для підприємств, установ і організацій, у томі числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі роботодавці) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного місця. Він зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2008р. у кількості 18 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 0 осіб; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» склала 1 особу; фонд оплати праці штатних працівників склав 131 тис. грн. (а.с.5).
Згідно самостійно поданого звіту за формою №10-ПІ відповідач повинен був забезпечити у 2008р. працевлаштування інвалідів на 1 робочому місці, фактично у 2008р. не працевлаштоване жодного інваліда. Відповідач самостійно у звіті визначив суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7278,00грн.
Суд вважає, що відповідач належним чином не інформував відповідні державні фонди з працевлаштування про вільні робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, що підтверджується довідкою Сімферопольського міського центру зайнятості від 15.06.09р. №05-2102, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю "Рубікон-Екстра" у період з 01.01.08р. по 31.12.08р. не надавало інформацію про потребу в робітниках з числа осіб з обмеженими фізичними можливостями за формою №3-ПН (а.с.19).
Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач не виконав встановлений норматив працевлаштування інвалідів на 2008р. в кількості 1 особи у зв’язку з чим, приймаючи до уваги визначену ним середньорічну заробітну плату штатного працівника за 2008 рік у розмірі 7278,00грн., суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення 7278,00грн. адміністративно-господарських санкцій є обґрунтованими.
При цьому суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом адміністративно-господарських санкцій підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Пунктом 11 Порядку встановлено, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом (а.с.31).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. №420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за №1534/11814 затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій» (а.с.27-30).
У абзаці 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій», зазначено, що відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про те, що обов’язок по сплаті адміністративно-господарських санкцій виникає за наявності 2 умов, а саме створення робочого місця для працевлаштування інваліда та працевлаштування інваліда на вказане спеціальне робоче місце, оскільки ці умови можуть бути реалізовані лише після виконання відповідачем обов’язку, передбаченого пунктом 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» про необхідність подання до центру зайнятості відповідних звітів, які подаються щомісячно, тоді як цього обов’язку відповідач не виконав, і не спростував такого обов’язку, втім позивач довів, що відповідач не подавав звітів №3-ПН за період з 01.01.08р. по 31.12.08р. до Сімферопольського міського центру зайнятості (а.с.19).
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів працевлаштування у 2008 році 1 інваліда, також не надано суду доказів сплати за непрацевлаштування інваліда адміністративно – господарських санкцій у розмірі 7278,00грн., натомість позивач надав суду докази наявності такої заборгованості.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову виготовлено 16.10.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-Екстра" (юридична адреса: 95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 31; фактична адреса: АР Крим, м. Сімферополь, вул. М. Жукова, 21, «Універмаг»; код ЄДРПОУ 33918755, МФО 351005, р/р 26004053904200 у ВАТ «Укрсіббанк» м. Харків, або з іншого рахунку) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, 50070000, банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740405; р/р 31215230700002; призначення платежу: *; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01; 4% за не зайняті інвалідами робочі місця за 2008 рік) адміністративно-господарські санкції в сумі 7278,00грн.
3. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.