Постанова № 6849716, 22.10.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.10.2009
Номер справи
2а-10627/09/2/0170
Номер документу
6849716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.10.09Справа №2а-10627/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. при секретарі Слабун О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Первомайської міжрайонної державної податкової інспекції в АРК

до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» в особі Первомайської спеціалізованої госпрозрахункової ділянки № 79

про стягнення заборгованості в сумі 46513,48 грн.,

за участю представників:

від позивача – Горбунов О.І., представник, довіреність № 298\г/10-0 від 13.08.2009 року;

від відповідача – не з’явився;

          Суть спору: Первомайська міжрайонна державна податкова інспекція в АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» в особі Первомайської спеціалізованої госпрозрахункової ділянки № 79 (далі відповідач) заборгованості в сумі 46513,48 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобов’язань.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 22.10.2009 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання щодо неможливості розгляду справи за відсутності його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з довідкою Головного управління статистики в АР Крим № 09/2-1135 від 29.05.2001 року відповідач 16.01.1997 внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00911115 без права юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. В частині 3 ст. 95 зазначено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Проте відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» в особі Первомайської спеціалізованої госпрозрахункової ділянки № 79, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України адміністративною процесуальною дієздатністю наділена безпосередньо юридична особа, відокремлений структурний підрозділ не може виступати стороною по справі.

Відповідно до довідки Первомайської МДПІ в АР Крим № 1187/28-00 від 26.07.2001 року відповідач з 22.05.1992 року взятий на облік як платник податків за № 17.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори.

Таким чином, відповідач є платником податків та повинен у порядку та строки встановлені чинним законодавством подавати до податкових органів податкову звітність та сплачувати у визначених розмірах та строки узгоджені суми податків та зборів.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Судом встановлено, що відповідачем до Первомайської МДІ в АР Крим надані декларації з податку на додану вартість: декларація № 2868 від 17.05.2006 року за квітень 2006 року, декларація № 3468 від 19.06.2006 року за травень 2006 року, декларація № 4295 від 20.07.2006 року за червень 2006 року, декларація № 5346 від 15.08.2006 року за липень 2006 року, декларація № 5910 від 19.09.2006 року за серпень 2006 року, декларація № 6793 від 19.10.2006 року за вересень 2006 року, декларація № 7856 від 15.11.2006 року за жовтень 2006 року, декларація № 8332 від 15.12.2007 року за листопад 2006 року, декларація № 9086 від 17.01.2007 року за грудень 2006 року, декларація № 757 від 19.02.2007 року за січень 2007 року, декларація № 1156 від 15.03.2007 року за лютий 2007 року, декларація № 1584 від 12.04.2007 року за березень 2007 року, декларація № 3254 від 21.05.2007 року за квітень 2007 року, декларація № 3583 від 15.06.2007 року за травень 2007 року, декларація № 4161 від 16.07.2007 року за червень 2007 року, декларація № 5841 від 20.08.2007 року за липень 2007 року, декларація № 2868 від 17.09.2007 року за серпень 2007 року, декларація № 7526 від 18.10.2007 року за вересень 2007 року, декларація № 8405 від 20.11.2007 року за жовтень 2007 року, декларація № 8655 від 12.12.2007 року за листопад 2007 року.

Загальна сума самостійно задекларованих відповідачем податкових зобов’язань згідно з зазначеними деклараціями з податку на додану вартість за період з квітня 2006 року по листопад 2007 року складає 26847,00 грн.

Відповідно до відомостей особового рахунку відповідачем частково сплачено заборгованість у розмірі 100,00 грн.

У зв’язку з несвоєчасною сплатою суми заборгованості з податку на додану вартість відповідачеві нарахована пеня у розмірі 1294,94 грн.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) представляє собою податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 зазначеного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вірно зроблений розрахунок пені за кожний день прострочення.

Згідно з даними особового рахунку, загальна сума заборгованості відповідача, з урахуванням часткової сплати у розмірі 100,00 грн., становить 28141,94 грн.

Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування визначені Декретом Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 року № 56-93, відповідно до ч. 1 якого комунальний податок належить до місцевих податків.

Згідно зі ст. 15 Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.

Місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.

          Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків).

Таким чином, відповідач зобов’язаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до Первомайської МДПІ в АР Крим декларації з комунального податку.

Відповідачем в порядку податкової звітності до Первомайської МДПІ в АР Крим надані розрахунки з комунального податку за період з липня 2006 року по травень 2009 року на суму податку, що підлягає сплаті за відповідний базовий період, в сумі 394,40 грн.

Відповідно до даних особового рахунку, відповідачем частково сплачено суму самостійно задекларованих зобов’язань з комунального податку у розмірі 39,19 грн.

На несплачену суму зобов’язань з комунального податку відповідачеві була нарахована пеня у розмірі 0,24 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з комунального податку становить 355,45 грн.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 – ХІІ.

          Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідачем до Первомайської МДПІ в АР Крим в порядку податкової звітності були надані розрахунки земельного податку: розрахунок № 270 від 30.01.2007 року на 2007 рік, розрахунок № 773 від 13.02.2008 року на 2008 рік, розрахунок № 1578 від 17.03.2009 року на 2009 рік.

У зв’язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми зобов’язання з земельного податку, на підставі акту перевірки № 166/1500/911115 від 07.04.2008 року, позивачем 07.04.2008 року було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0001271500/0, у якому визначено суму податкового зобов’язання відповідача з земельного податку за основним платежем у розмірі 62,76 грн. Загальна сума заборгованості відповідача з земельного податку за основним платежем становить 13120,81 грн.

У зв’язку з несвоєчасною сплатою відповідачем суми податкового зобов’язання з земельного податку йому була нарахована пеня у розмірі 15,45 грн. Проте, суд зазначає, що позивачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу узгодження зазначеної суми пені, що є податковим боргом, відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно наданими Первомайською МДПІ в АР Крим відомостями відповідач також є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машині і механізмів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Відповідачем до Первомайської МДПІ були надані розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів: розрахунок № 2885 від 15.07.2005 року на 2005 рік; розрахунок № 627 від 18.02.2006 року на 2006 рік; розрахунок № 609 від 13.02.2007 року на 2007 рік; розрахунок № 839 від 14.02.2008 року на 2008 рік; розрахунок № 1023 від 16.02.2009 року на 2009 рік.

Загальна сума самостійно задекларованих відповідачем зобов’язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 9724,00 грн.

Згідно з даними особового рахунку платника податків, за відповідачем, у зв’язку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкових зобов’язань, утворилась заборгованість у розмірі 4868,21 грн. На зазначену суму податкового боргу відповідачеві була нарахована пеня у розмірі 11,62 грн. Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів становить 4879,83 грн.

Відтак, станом на день розгляду справи загальна сума податкового боргу відповідача, з урахуванням часткової сплати, становить 46498,03 грн., у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 28141,94 грн. (за основним платежем – 26847,00 грн., пеня – 1294,94 грн.), з комунального податку у розмірі 355,45 грн. (за основним платежем – 355,21 грн., пеня – 0,24 грн.)., з земельного податку у розмірі 13120,81 грн., з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4879,83 грн. (за основним платежем – 4868,21 грн., пеня – 11,62 грн.).

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках— коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 46498,03 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.

У судовому засіданні, яке відбулось 22.10.2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова оформлена та підписана 27.10.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

          2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Кримспецсільгоспмонтаж» в особі Первомайської спеціалізованої госпрозрахункової ділянки № 79 (96300, АР Крим, смт Первомайське, вул. Октябрьська, 116; відкриті рахунки в установах банків відсутні) на користь Первомайської міжрайонної державної податкової інспекції в АРК (96300, АР Крим, смт Первомайське, вул. Гагаріна,18; відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) податкову заборгованість у розмірі 46498,03 грн.

           3. В іншій частині позовних вимог – відмовити.

          

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                   Яковлєв С.В.