Постанова № 6849500, 25.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.06.2009
Номер справи
2а-2289/09/10/0170
Номер документу
6849500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.06.09Справа №2а-2289/09/10/0170 10:05 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Аппазов Н.Е., паспорт НОМЕР_1;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим

до Мусульманської общини "Бірлік"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Мусульманської общини «Бірлік» про стягнення 340 грн. 00 коп. заборгованості зі сплати фінансових санкцій. Позовні вимоги ґрунтуються на ст. 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” та мотивовані тим, що відповідачем не подавався позивачу розрахунок зобовязань зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, у порядку та за формою, встановленою Пенсійним фондом України.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином під розписку (а.с.28), про причини неприбуття не повідомив, враховуючі думку учасників процесу та наявну у матеріалах справи заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, суд відповідно до вимог ст. 122 ч.3 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника позивача за наявними у матеріалах справи документами.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позовну заяву, що надані до суду 05 березня 2009 року. Згідно наданих заперечень відповідач вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності на звернення до суду 3 роки, що передбачений ст.257 Цивільного кодексу України; територіальна підсудність справи визначена позивачем невірно, оскільки, справа повинна розглядатися за місцем знаходження відповідача, що встановлено ст.109 ЦПК України; згідно з довідками Виконавчого комітету Мельничної сільської ради Білогірського району АР Крим з 2003 по 2006 роки включно відповідач господарською діяльністю не займався. Відповідач вважає, що у звязку з відсутністю господарської діяльності він не був зобовязаний подавати розрахунки зобовязань зі сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 №8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за №442/6730 (далі - Положення про Управління Фонду), управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АРК, реалізуючі свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення сум заборгованості, є публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Мусульманська община «Бірлік» (код ЄДРПОУ 25871463, юридична адреса: 97622, АР Крим, Білогірський район, с. Ударне, вул. Сіми Кляцької, буд.48) зареєстрована як юридична особа рішенням Комітету по справам релігій при Раді Міністрів АР Крим №760 від 08 квітня 1999 року, дані про реєстрацію внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, що підтверджено Довідкою Головного управління статистики в АР Крим від 16.02.2001 року №09/2-5-1207/436 (а.с.7).

Мусульманська община «Бірлік» є самостійним субєктом права, самостійно захищає свої права і несе обовязки та може виступати субєктом адміністративно-правових відносин.

Відповідно до вимог законодавства Мусульманська община «Бірлік» є юридичною особою та має адміністративну дієздатність, яка включає можливість особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дана справа має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Як вбачається з матеріалів справи Мусульманська община «Бірлік» зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. №16-6 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 р. за №998/6189) в редакції, що була чинною станом на 20 листопада 2003 року, сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до пункту 13.10 зазначеної Інструкції платники, зазначені в підпунктах 2.1, 2.2 пункту 2 (зокрема, юридичні особи), щомісяця складають у двох примірниках розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми зобов'язань за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції. Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника. Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі Закон №1058) в редакції, що була чинною станом на 24 травня 2005 р., страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Всупереч вимогам пункту 13.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України та п.4 ч.2 ст.17 Закону №1058 відповідачем не були надані до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим розрахунки зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно з пунктом 12 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. №16-6, в редакції, що діяла станом на 20 листопада 2003 року, штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника збору у зв'язку з порушенням ним правил обчислення та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначених відповідними законами. У порядку, викладеному в цій Інструкції, проводиться застосування штрафних санкцій органами Пенсійного фонду. У разі неподання розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, платник збору сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або його затримку. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 цієї Інструкції.

Згідно з пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону №1058 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» и п.5 ч.9 ст.106 Закону №1058 Управлінням ПФУ в Білогірському районі АР Крим були винесені Рішення №326 від 20.11.2003 р. (а.с.9) та №304 від 24.05.2005 р. (а.с.8) про застосування штрафних санкцій за неподання розрахунків зобовязання зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, якими відповідачу нараховані фінансові санкції у розмірі 170грн.00коп., а взагалі 340грн.00коп. Зазначені Рішення були отримані відповідачем 25.11.2003 року (а.с.9, зворотній бік) та 28.05.2005 р. (а.с.8, зворотній бік) відповідно.

Вищевказані Рішення відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржувались, у зв'язку з чим зазначена заборгованість погоджена відповідачем у встановленому діючим законодавством порядку.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону №1058 суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення.

Однак, відповідачем заборгованість у розмірі 340грн.00коп. до теперішнього часу не погашена, що підтверджується поясненнями представника відповідача під час розгляду справи.

Факт наявності заборгованості відповідача в сумі 340 гривень 00 копійок документально встановлений, він підтверджується розрахунком позовних вимог (а.с.4), карткою особових рахунків відповідача (а.с.5-6) та не оспорюється представником відповідача.

Суд не погоджується з доводами представника відповідача стосовно застосування до спірних правовідносин вимог ст.257 Цивільного кодексу України, якою встановлена загальна позовна давність тривалістю у три роки, оскільки згідно з частиною 2 статті 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Крім того, відповідно до частини 15 статті 106 Закону №1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Також суд зазначає, що згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Як було зазначено вище, дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, що встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, у звязку з чим посилання представника відповідача на вимоги ст.109 ЦПК України, що встановлюють підсудність справ, що розглядаються в порядку цивільного судочинства, є безпідставними.

Суд також вважає необґрунтованими посилання представника відповідача як на підставу неподання розрахунків на відсутність господарської діяльності відповідача на протязі 2003-2006 років, оскільки згідно з вимогами п.11.13 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за №64/8663), розрахунок подається платником незалежно від стану його фінансово-господарської діяльності.

За таких обставин позовні вимоги Управління ПФУ в Білогірському районі АР Крим про стягнення з Мусульманської общини «Бірлік» заборгованості у сумі 340 гривень 00 копійок є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 25 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 30 червня 2009 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Мусульманської общини “Бірлік” (код ЄДРПОУ 25871463, юридична адреса: 97622, АР Крим, Білогірський район, с. Ударне, вул. Сіми Кляцької, буд.48) на користь Управління Пенсійного фонду в Білогірському районі АР Крим на р/р 260470444712 у КРУ ВАТ "Державний Ощадбанк України", м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300429 заборгованість з фінансових санкцій у сумі 340 (триста сорок) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.