Постанова № 68483077, 28.08.2017, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
28.08.2017
Номер справи
504/2467/17
Номер документу
68483077
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №504/2467/17

3/504/789/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.08.2017

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Рідник І.Ю., секретарі судового засідання Сокурцова Т.О., за участю прокурора Комінтернівської місцевої прокуратури ОСОБА_1, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого директором ПСП «Родина», проживаю-чого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, депутата Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області УІІ скликання,

-за ст.172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

в с т а н о в и л а:

До суду з управління захисту економіки в Одеській області ДЗЕ НП України надійшов протокол про адміністративне правопорушення №293 від 28.07.2017 року, складений відносно ОСОБА_2 депутата Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якому зазначено, що ОСОБА_2, якого, згідно рішення Визирської сільської ради №01-УІІ від 5 листопада 2015 року «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Визирської сільської ради та Визирського сільського голо-ви», було обрано депутатом сільської ради, тобто будучи особою, на яку, відповідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія вказаного закону, несвоєчасно, без поважних причин подав електронну декларацію за 2016 рік про свій майновий стан та прибутки 16 травня 2017 року, тобто вчинив дії, що містять ознаки адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №3, щорічна декларація субєкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком та така декларація охоплює звітний рік, період з 01 січня по 31 грудня включно. У відповідності до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці зобовязані щорічно, до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію за минулий рік за формою що визна-чається Національним агентством. Таким чином, для субєктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, останнім днем подання декларації за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є 31 березня 2017 року.

Верховною Радою України 03.03.2017 року прийнято Закон №1975-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинність 30.03.2017 року, відповідно до якого строк подання щорічної декларації для осіб, які, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», подають таку декларацію вперше, продовжено до 01.05.2017 року.

ОСОБА_2, маючи власний, зареєстрований у відповідному порядку електронний ключ із цифровим підписом, будучи достовірно обізнаним із порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на виконання вимог закону був зобовязаний подати елект-ронну декларацію у строк до 01.05.2017 року. Однак в термін до 30.04.2017 року декларацію не подав, чим допустив порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». В ході проведення перевірки поважних причин для несвоєчасної подачі ОСОБА_2 електронної декларації встановлено не було.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_2 декларації до Національного агентства з питань запобігання корупції підтверджується: поясненням ОСОБА_2; витягом з офіційного сайту «Decla-ration.com.ua» щодо подання ОСОБА_2 16.05.2017 року декларації за 2016 рік; листом за підписом керівника апарату Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 №93-05/16382/18 від 23.05.2017 року; рапортом оперуповноваженого УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України ОСОБА_4 від 28.07.2017 року про закінчення перевірки та встановлення в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчиненні правопорушення визнав, пояснивши суду, що декларацію став намагатися заповнювати на сайті НАЗК на початку квітня 2017 року, так як вважав, що бу-

- 2 -

ло прийнято закон про продовження строку подачі декларації до першого травня 2017 року. Однак, із-за збоїв роботи сайту НАЗК, який «вис», вибивав помилки, які він не знав як виправити, оскільки не має навиків роботи з компютером, тривалий час, а саме до 16.05.2017 року - приїзду доньки на канікули після здачі сесії, не міг відправити до реєстру свою декларацію. За викладених обставин, просив його суворо не наказувати.

Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, думку прокурора Кащук Т.О., яка просила притягнути ОСОБА_2 до відповідальності за ст.172-6 ч.1 КУпАП, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов до наступного.

Судом встановлено, що 05.11.2015 року Визирською сільською виборчою комісією ініційовано проведення першої сесії УІІ скликання Визирської сільської ради для оголошення результатів виборів в органи місцевого самоврядування та сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2015 року, та згідно рішення Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області №01-УІІ від 05.11.2015 року ОСОБА_2 зареєстровано депутатом Визирської сільської ради УІІ скликання.

Відповідно до абзацу 14 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є субєктом декларування та відповідно до п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 вказаного закону є субєктом відпові-дальності за адміністративне правопорушення, повязаного з корупцією.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, уповноваженні на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зобовязані щорічно, до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, для субєктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, останнім днем подання декларації за 2016 рік є 31 березня 2017 року.

Отже, ОСОБА_2, будучи депутатом органу місцевого самоврядування, відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», був зобовязаний подати електрону декларацію про свій майновий стан та прибутки за 2016 рік до 00 год. 00 хв.01.04.2017 року, а не до 01.05.2017 року, як зазначено в протоколі №293 від 28.07.2017 року, оскільки на депутатів органів місцевого самовря-дування не розповсюджується дія Закону №1975-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», на який помилково посилається у протоколі особа, яка складала даний протокол.

Несвоєчасне подання ОСОБА_2 е-декларації, окрім його особистих пояснень, підт-верджується витягом з офіційного сайту «Decla-ration.com.ua», з якого вбачається, що декларація за 2016 рік подана 16.05.2017 року о 20:05 год., протоколом про вчинення адміністративного правопору-шення, повязаного з корупцією від 28.07.2017 року.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП визначено, що відповідальність за порушення вимог фінансового контролю особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у Листі №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопо-рушення, пов'язані з корупцією» зазначив, що конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у звязку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрус), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Судом, при зясуванні обставин несвоєчасного подання субєктом декларування ОСОБА_2 у визначений законом строк декларації, поважності причин не встановлено.

Стаття 9 КУпАП України визначає поняття адміністративного правопорушення, таким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП суддя, під час розгляду справи про адміністративне правопо-рушення в числі інших визначених законом обставин, зобовязаний зясувати: чи мало місце правопо-рушення, за яке особа притягається до відповідальності, чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією; чи є особа винною в його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Таким чином, оцінюючи зібрані по справі і досліджені судом докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що дії депутата Визирської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2 щодо несвоєчасного подання без поважних причин щорічної декларації за 2016 рік, підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

- 3 -

При вирішенні питання про накладання адміністративного стягнення на правопорушника, суд враховує характер вчиненого правопорушення та особу правопорушника, ступінь його вини, яка має форму необережності, відсутність обставин, що помякшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, тому вважає, що необхідним та достатнім покаранням у вигляді адміністративного стягнення буде мінімальний штраф в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

На підставі ст.ст.1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.280, 283-285, ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 2 ст. 4 Закону «Про судовий збір», суддя -

п о с т а н о в и л а:

ОСОБА_2 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 320,00 гривень на рахунок 31214206700270 одержувач ГУ ДКСУ у Комінтернівському районі Одеської області, код одержувача 37984056, МФО 828011, банк: ГУ ДКСУ в Одеській області.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником або прокурором протягом десяти діб з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Одеської області.

Суддя: