Постанова № 68457736, 09.08.2017, Чуднівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.08.2017
Номер справи
294/588/17
Номер документу
68457736
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

провадження № 2-а/294/22/17

справа № 294/588/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 року Чуднівський районний суд Житомирської області

у складі:

головуючого - судді Лесько М.О.

при секретарі Марчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чуднові в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.02.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача - Бердичівськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову Чуднівськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в наданні довідки для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії та зобов'язати Бердичівськеоб'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати довідку за травень місяць 2016 року для перерахунку пенсії та здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % від суми заробітної плати державного службовця станом на день звернення до управління Пенсійного фонду, а саме 19.12.2016 року відповідно до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» в розмірі 85 % від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахунок провести відповідно до Закону України «Про державну службу», який діяв на день призначення моєї пенсії та забезпечити збереження суми індексації пенсії, яка нараховується позивачу з часу призначення пенсії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 12.12.2008 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», 19.12.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату для проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року, однак, їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року та набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсії.

В судове засідання сторони не з'явились.

Від позивача до суду надійшла заява, в якій вона просить справу розглядати у її відсутність в порядку письмового провадження за наявними в справі доказами, позов підтримує повністю.

Відповідач - Бердичівськеоб'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не забезпечило участь свого представника у судовому засіданні, про дату, час і місце судового розгляду відповідач був повідомлений належним чином, до суду надійшла заява за підписом начальника управління ОСОБА_2, згідно якої представник просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у письмовому запереченні та розглядати справу в порядку письмового провадження.

Керуючись ч.4 ст.128 КАС України суд вважає можливим здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши подані заяви та матеріали справи прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

19.12.2016 року позивач звернулась до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців у травні 2016 року (а.с.15).

Судом встановлено, що Чуднівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено позивачу у видачі довідки про заробітну плату (а.с. 16).

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії законодавцем не визначено іншого, ніж існувало на час призначення позивачу пенсії, порядку та підстав для її перерахунку, але скасовано механізм його реалізації.

Суд при цьому враховує практику Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».

Відповідно до роз'яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає повному задоволенню.

На підставі наведеного вище та керуючись ст.ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 8, 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 7, 69-71, 122, 128, 158-163, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Бердичівськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Чуднівськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у наданні довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Бердичівськеоб'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати ОСОБА_1 довідку за травень 2016 року для перерахунку пенсії та здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 19.12.2016 року відповідно до статей 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»№ 3723-XII від 16.12.1993 року та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» в розмірі 85% від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахунок провести відповідно до Закону України «Про державну службу», який діяв на день призначення моєї пенсії та забезпечити збереження суми індексації пенсії, яка нараховуєтьсяОСОБА_1 з часу призначення пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: М.О. Лесько