
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2017 рокуЛьвів№ 876/7836/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Богаченка С. І.,
суддів - Рибачука А. І., Гінди О. М.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н. В.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 червня 2017 року у справі № 344/1326/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
30 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо проведення їй перерахунку пенсії на виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09 серпня 2016 року у справі №344/3840/16-а у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01 грудня 2015 року у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати без обмеження будь-яким терміном і граничним розміром та здійснити виплату недоплаченої суми пенсії з 01 грудня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що на виконання судового рішення відповідач безпідставно здійснив перерахунок її пенсії із застосуванням відсоткового відношення, чинного на момент такого перерахунку, який є значно меншим, ніж той, з розрахунку якого їй призначалась пенсія.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 червня 2017 року, яка не оскаржувалась в судовому порядку, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 грудня 2015 року по 29 липня 2016 року залишено без розгляду.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 червня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську подало апеляційну скаргу на неї, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що ним правомірно на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням норм, які діяли на момент здійснення такого перерахунку.
Позивач в судовому засіданні заперечила проти вимог апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просила відмовити в її задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 12 березня 2005 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків від заробітної плати.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09 серпня 2016 року в справі №344/3840/16-а, яка набрала законної сили, визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця згідно з поданою нею заявою від 27 листопада 2015 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю з 01 грудня 2015 року з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27 листопада 2015 року № 93-оц/12-246/92898.
У звязку з тим, що на виконання вказаного рішення суду, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську було проведено перерахунок пенсії в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, ОСОБА_1 09 листопада 2016 року звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії.
09 грудня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську листом № 405/М-15 повідомило позивача про те, що оскільки рішенням суду вирішувалось питання не відсоткового співвідношення при визначенні розміру пенсії, а застосування довідки про складові заробітної плати, перерахунок проведено з врахуванням умов статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату проведення перерахунку пенсії.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, без обмеження терміном її виплати та граничним розміром.
Суд частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям визначений статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, яка в редакції, чинній на момент виникнення в позивача права на перерахунок пенсії, передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України 31 травня 2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії (в редакції, чинній на момент виникнення в позивача права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Суд зазначає, що процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Тобто, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія та в подальшому здійснюється перерахунок, визначається з урахуванням стажу державної служби, виходячи з положень статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Оскільки судове рішення у справі №344/3840/16-а стосувалося здійснення перерахунку пенсії позивача у звязку з підвищенням заробітної плати і не стосувалось відсоткового відношення (розміру) заробітної плати, з якого призначається пенсія державним службовцям, відповідач повинен був здійснити такий перерахунок з застосуванням відсоткового відношення, чинного на час призначення такої пенсії.
Отже, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений із застосуванням показника 90 відсотків від суми її заробітної плати.
Разом з тим, позовна вимога щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження граничним розміром не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, як встановлено пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Крім того, відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ в редакції, чинній на момент виникнення в позивача права на перерахунок пенсії, внесено зміни до частини сьомої статті 37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Наведені норми неконституційними не визнавались та є чинними.
Таким чином, встановлені законодавством обмеження розміру пенсії підлягають застосуванню до позивача, що судом першої інстанції враховано не було та помилково задоволено позов в цій частині.
Отже, пенсія позивача має бути перерахована із застосуванням показника 90% від суми заробітної плати починаючи з 30 липня 2016 року.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження будь-яким терміном, то суд вважає, що в її задоволенні слід відмовити, оскільки з врахуванням вимог статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Тобто, судовому захисту в адміністративних судах України підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську задовольнити частково.
Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 червня 2017 року у справі № 344/1326/17 скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо проведення перерахунку протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 до 60% від суми заробітної плати на виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09 серпня 2016 року в справі № 344/3840/16-а.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника 90% від суми заробітної плати починаючи з 30 липня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст судового рішення виготовлено 22 серпня 2017 року.