
Справа № 640/11333/17
н/п 2/640/2771/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2017 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді - Шмадченко С.І.,
за участю секретаря Черниш О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного технічного Університету «Харківський політехнічний Університет» про перерахунок заробітної плати та зобов'язання вчинити певну дію,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до НТУ «ХПІ», в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати, а саме: збільшити на 100% (тобто вдвічі) тарифну ставку за період з 31.05.1986 р. по 26.06.1986 р. та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за весь час виконання робіт в зоні відчуження, також просить суд зобов'язати відповідача видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для пред'явлення її до Пенсійного фонду України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що в 1986 році перебував у трудових відносинах з Національним технічним Університетом «Національний політехнічний інститут» на посаді молодшого наукового співробітника, з посадовим окладом 150 крб. при 6 годинному робочому дні. Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС, його призвали з підприємства через військкомат на військові збори. В складі військової частини № 54979 ОСОБА_1 у період часу з 30.05.1986 року по 27.06.1986 року виконував складні та термінові роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На даний час він має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, захворювання пов'язано з виконанням робіт по ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
03 вересня 2014 року позивачу було надано довідку про заробітну плату № 66-18/143 за роботу в зоні відчуження, згідно змісту якої йому було нарахована заробітна плата розміром 947,96 крб.
Ознайомившись зі змістом довідки №6618/143 ОСОБА_1 дізнався, що йому невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, та звернувся до НТУ «ХПІ» із заявою про перерахунок заробітної плати.
Листом № 66-04-18 від 23.05.2017 р. відповідач відмовив позивачу у перерахунку заробітної плати у зв'язку з тим, що він вважає вірним нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження, а на даний час підстав для збільшення на 100 % тарифну ставку (посадовий оклад) підстав немає.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача та посилаючись на те, що підвищення до 100% тарифних ставок (окладів), а також встановлення працівникам премії до 60 % не є обов'язком керівників підприємств, а є їх правом, а також на те, що первісний розрахунок заробітної плати позивача був проведений відповідно до діючого законодавства, тому просив суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного:
Позивач, ОСОБА_1, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, про що свідчить посвідчення А № НОМЕР_2 видане 24.01.1996 р. Харківською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього № НОМЕР_3 від 14.12.2000 р., копія яких міститься у матеріалах справи (а/с. 9).
У 1986 році ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Національним технічним Університетом «Національний політехнічний інститут» на посаді молодшого наукового співробітника, з посадовим окладом 150 крб. при 6 годинному робочому дні, що підтверджується довідкою № 66-18/143 від 03.09.2014 р. та не оспорюється сторонами (а/с. 20).
У період часу з 30.05.1986 р. по 27.06.1986 р. ОСОБА_1 виконував роботу в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС, що підтверджується записами у військовому квитку серії НОМЕР_1 виданим на ім'я позивача, карточкою доз радіоактивного опромінення, архівною довідкою від 04.10.2013 року № 86170 (а/с. 13-15, 17).
За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на оплату праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до вимог нормативно-правових актів, які регулювали порядок оплати праці робітників і службовців занятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вбачається із змісту довідки про заробітну плату № 66-18/143 від 03.09.2014 р., виданої Національним технічним Університетом «Національний політехнічний інститут» ОСОБА_1 нарахована заробітна плата без збільшення тарифної ставки на 100 %, а також не нарахована премія розміром 60 % тарифної ставки (а/с. 20).
Листом № 66-04-18/80 від 23.05.2017 р. позивачу було відмовлено у перерахунку заробітної плати у зв'язку з тим, що відповідач вважає вірним нарахування заробітної плати позивачу за роботу в зоні відчуження, а на даний час підстав для збільшення на 100 % тарифну ставку (посадовий оклад) немає (а/с. 23-25).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 70 Закону громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Згідно до ст. 54 Закону Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до ст. 36 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці в таких розмірах:
- від 1 до 5 Кі/км2 - на 20 - 30 процентів;
- від 5 до 10 Кі/км2 - на 30 - 40 процентів;
- від 10 до 15 Кі/км2 - на 40 - 60 процентів;
- від 15 до 30 Кі/км2 - на 60 - 80 процентів;
- понад 30 Кі/км2 - на 80 - 100 процентів.
Згідно довідки Галузевого архіву МОУ від 04.10.2013 року № 86170 в складі військової частини № 54979 ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період часу з 31.05.1986 року по 27.06.1986 року в районі Чорнобильської АЕС та санітарно-пропускному пункті АЕС.
Відповідно до наказу командира військової частини № 83279 «Про перелік військових частин військової частини № 83279 працюючих в ІІІ зоні небезпеки» особовий склад військової частини № 54979 (в складі якої виконував роботи ОСОБА_1.) проводив роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в ІІІ зоні небезпеки (а/с. 18-19).
Відповідно до карточки обліку доз радіоактивного опромінення військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 отримав сумарну кількість радіоактивного опромінення 25 рентген (максимально допустиму дозу радіоактивного опромінення).
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виконував складні та термінові роботи.
Також, оскільки статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України. Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, крім перерахованих вище, іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Рада Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року N 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Відповідно до постанови Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Рада Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. N 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Рада СРСР, Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Рада СРСР, Рада Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Рада Міністрів УРСР і Української республіканської Рада професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці, підвищеної у два рази.
Крім того, постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 жовтня 1986 року № 153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Рада СРСР, Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
Відповідно до п. 4 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.86 р. № 207-7 була встановлена премія працівникам занятим в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі - 60 % тарифної ставки (посадового окладу). На доплату за роботу в надуродчий час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась.
Згідно довідки від 26.07.1986 р. № 645 ОСОБА_1 належить виплати по місцю основної роботи 100% тарифної ставки (посадового окладу) з урахуванням кратності оплати праці за період з 31.05.1986 року по 26.06.1986 року.
З урахуванням зазначеного позивачу повинно бути зроблений перерахунок заробітної плати, оскільки його робота за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена з обліком всіх зазначених вище постанов, в тому числі тарифна ставка за період виконання робіт ОСОБА_1 робіт в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС повинна бути підвищена на 100 %, тобто в два рази та нарахована премія розміром 60 % тарифної ставки.
Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами. Це прямо передбачено ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 N 644 якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку встановлено у зразка.
Згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Згідно ст. ст. 10, 60 ч.1 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу (підстави звільнення від доказування).
З урахуванням викладеного суд прийшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак, такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 21, 22, 55 Конституції України, ст. ст. 15, 54, 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постановою ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року, постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 - 43 від 07.05.1986 року, постанови Міністрів СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року, постанови Міністрів СРСР і ВЦРПС за № 665-195 від 5.06.1986 року, постанови Міністрів УРСР і УРРПС за № 207-7 від 10.06.1986 року, ст. ст. 10, 11, 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Національний технічний Університет «Харківський політехнічний інститут», код ЄДРПОУ 02071180 здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме: збільшити на 100 % (тобто в двічі) тарифну ставку за період з 31.05.1986 року по 26.06.1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за весь час виконання робіт в зоні відчуження.
Зобов'язати Національний технічний Університет «Національний політехнічний інститут», код ЄДРПОУ 02071180 видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для пред'явлення в Пенсійний фонд України.
Рішення може бути оскаржене в судову палату з цивільних справ апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд протягом 10днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: